Stworzenie własnego ogrodu to nie lada wyzwanie. Oczywiście najlepiej zrobić to zgodnie z własnym gustem. Istnieje jednak wiele elementów, które sprawdzą się niemal w każdym stylu. Takie są właśnie gazony ogrodowe. Zobacz, jaki efekt mogą zapewnić.
Piękna, bujna roślinność, okazały trawnik, kręte alejki i pasujące dodatki – to definicja idealnego ogrodu. Jak sprawić, by wyglądał on nietuzinkowo i przyciągał wzrok, a jednocześnie był funkcjonalny? Przykładowym rozwiązaniem mogą być gazony w ogrodzie.
Gazony w ogrodzie – czym się cechują?
Jeszcze jakiś czas temu takie elementy były spotykane głównie w parkach, przede wszystkim ze względu na swoją funkcjonalność. Od niedawna jednak zaczynają się pojawiać także w prywatnych ogrodach. Nic dziwnego, w końcu świetnie sprawdzają się nie tylko pod względem estetycznym, ale też praktycznym. Właśnie dlatego warto pomyśleć o wykorzystaniu ich na własnej działce.
Gazony dostępne są w wielu kształtach geometrycznych – koła, prostokąty, półkola czy nawet półksiężyce. Poza tym cechuje je dostępność wielu kolorów, w związku z czym można je dopasować niemal do każdej aranżacji. Ten typ materiału jest bardzo odporny na zniszczenia, w końcu wykonany jest z betonu. Oprócz tego z tych elementów często wykonane są nie tylko donice, ale też murki czy półki na skarpach.
Co można zrobić z gazonów? Pomysły na wykorzystanie – murki, podpory i miejsca dla roślin
Gazony w ogrodzie to między innymi sposób na stworzenie trwałego, hamującego hałas murku. Najpierw należy przygotować pod to grunt – konieczne jest wykopanie dołu o głębokości około 15 centymetrów. Po tym zasypuje się dół żwirem, ubija, a w to wkopuje się gazony. W przypadku wyższych murków trzeba niestety wylać beton, a przy tym potrzebny jest fundament o grubości około 20 centymetrów. Choć wymaga to sporego nakładu pracy, wytrzymałość i stabilność muru wynagradza ten wysiłek.
Poza tym gazony mogą podtrzymywać nasyp. Jeśli chcesz je wykorzystać w ten sposób, ułóż je stopniowo, przesuwając każdy kolejny bardziej w głąb skarpy, aczkolwiek nie mogą one dotykać się nawzajem. Najbardziej popularnym wykorzystaniem tych elementów jest oczywiście sadzenie roślin. Zarówno murek, jak i podporę wzniesienia można obsadzić dowolną roślinnością, wcześniej wypełniając gazon odpowiednim podłożem. 1/3 gazonu wypełnia się grysem lub keramzytem, zaś resztę ziemią.
Co ważne, gazony są stałymi donicami, co do których nie ma ryzyka, że się przemieszczą czy zniszczą. Warto mieć to na uwadze podczas wybieranie roślin. Nie schowamy bowiem donicy do garażu na okres jesienno-zimowy, stąd najlepiej sprawdzą się gatunki, które bez problemu mogą przezimować na zewnątrz. Jeśli chodzi o murki, to rewelacyjną opcją będą wszelkie pnącza, które ozdobią gazony. Do tego możesz dodać trawy oraz rośliny skalne.