Nie tylko osoby, które piją tylko kawę ziarnistą, powinny zastanowić się nad wyhodowaniem własnego kawowca. Drzewko stanowi prawdziwą ozdobę domu, a przy tym wydziela charakterystyczny, przyjemny aromat. Wymaga jednak zapewnienia mu odpowiednich warunków, a także troskliwej opieki.
Drzewo kawowe – charakterystyka
Drzewa rodzące owoce, z których powstaje kawa ziarnista, rosną na kilku kontynentach (Ameryce Środkowej i Południowej, Azji oraz w Afryce) w obszarach subtropikalnych. Charakteryzują się umiarkowanymi temperaturami, sprawiającymi, że kawowce najlepiej się rozwijają i obficie rodzą owoce. Nawet kawosze nie zawsze zdają sobie sprawę, że roślina ma około 100 odmian, z których najpopularniejsze to arabica oraz robusta. Drzewa kawowe, które rosną naturalnie, osiągają imponujące rozmiary – ich wysokość dochodzi do kilkunastu metrów. Jednak na plantacjach nie są aż tak wybujałe, ponieważ pracownicy regularnie je przycinają.
Aby wyrosnąć, kawowiec potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury oraz wilgotności powietrza. Kiełkować zaczyna po jakichś trzech miesiącach od zasadzenia, natomiast kwiaty i owoce wytwarza dopiero czteroletnie drzewo. Liście drzewa kawowego mają ciemnozielony kolor, są podłużne i błyszczące, więc będą stanowić ozdobę każdego domu.
Jak wyhodować drzewo kawowe w domu?
Na warunki domowe najlepiej reaguje kawa arabica. Drzewo kawowe można wyhodować z ziarenka, ale dostępne są również sadzonki – da się je kupić w sklepach lub marketach ogrodniczych. Należy pamiętać, by od razu przesadzić ją do większej doniczki, a kiedy roślina już podrośnie, wtedy należy zrobić to ponownie. Drzewko ma bardzo silnie rozwinięty system korzeniowy, więc wymaga sporych donic. Dla kawowca najlepsze będzie podłoże o lekko kwaśnym pH, bogate w próchnicę.
Inne wymagania dotyczące hodowli drzewa kawowego:
- stanowisko ciepłe i słoneczne, ale nie bezpośrednio na słońcu – zimą można doświetlać go sztucznie;
- kawowiec najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej (około 23-25 stopni Celsjusza);
- ważne jest regularne nawożenie wiosną i latem (najlepiej nawozem uniwersalnym).
Prawidłowa pielęgnacja drzewka kawowego
Aby wyhodować drzewko kawowe i mieć własną kawę ziarnistą, trzeba odpowiednio zatroszczyć się o swoją sadzonkę. Roślina potrzebuje bowiem troskliwego traktowania – wtedy osiągnie nawet metr wysokości. Kawowiec lubi wilgoć, ale niekoniecznie w podłożu. Należy podlewać go intensywnie (pomiędzy każdym podlewaniem trzeba odczekać, aż ziemia będzie gotowa na kolejną dawkę wody), ale nie można go przelać. Jesienią i zimą najlepiej stopniowo je ograniczać, a zwiększać wiosną i latem. Natomiast przez cały rok warto dwa razy dziennie skrapiać liście wodą z dyfuzora.
Kawowiec jest dość wrażliwy i wszelkie błędy w jego pielęgnacji będą widoczne na liściach. Ich brązowienie może oznaczać poparzenie słoneczne, a jeśli stają się żółte, roślina może wymagać przesadzenia do większej doniczki. Natomiast ich opadanie bywa wynikiem przelania lub zmiany temperatury, na co drzewko jest bardzo wrażliwe.
Kawa ziarnista z własnego drzewka kawowego
Kiedy można korzystać z samodzielnie wyhodowanej kawy ziarnistej? Roślina owocuje po kilku latach – owoce kawowca przypominają nieco wiśnie. Najpierw są oczywiście zielone, a później zmieniają swoją barwę na intensywnie czerwoną. Wtedy są gotowe do zebrania. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ proces dojrzewania może trwać nawet dziewięć miesięcy. Po tym czasie owoce można zebrać, wydobyć z nich ziarna, uprażyć na patelni, a następnie zmielić.
Należy jednak zaznaczyć, że drzewo kawowe, które hodowane jest w warunkach domowych, nie zawsze wydaje owoce. Mimo wszystko nie można się zniechęcać, ponieważ zadbana roślina dekoruje dom, wypełniając go lekkim aromatem kawy.