Nie da się zaprzeczyć, że ogród to bardzo ważne miejsce, które jest idealne, aby naładować baterię i odpocząć po ciężkim tygodniu w pracy. Właśnie dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, jak dobrze zaaranżować tę przestrzeń, aby spełniała oczekiwania i potrzeby wszystkich domowników. Dorośli z pewnością ucieszą się z wygodnego miejsca do odpoczynku, a także spędzania czasu ze znajomymi. Z kolei dzieci będą zachwycone miejscem do zabawy.

Oprócz sprawienia, że przestrzeń w ogrodzie będzie funkcjonalna, warto zadbać także o estetykę w tej przestrzeni. Jeśli stworzysz piękne miejsce, w którym będziesz się świetnie czuć, z pewnością poprawi się także twój nastrój. Jesteś osobą kreatywną i uwielbiasz samodzielnie tworzyć oryginalne dodatki do domu? W takim razie koniecznie spróbuj samodzielnie stworzyć doniczki z kleju do płytek, które będą idealną dekoracją w twoim ogrodzie. Jak zrobić samodzielnie doniczki ogrodowe? Jak ozdobić doniczki ceramiczne? Sprawdź!

Zapamiętaj!

 • Wykonanie doniczek z kleju do płytek ceramicznych może być świetnym projektem DIY dla całej rodziny.
 • Przygotowanie do wykonania takich donic obejmuje zebranie narzędzi i składników, stworzenie półpłynnej zaprawy, pokrycie materiału zaprawą, owinięcie donicy materiałem i pozostawienie do wyschnięcia.
 • Nie zapomnij o udekorowaniu donic w taki sposób, aby pasowały do stylu twojego ogrodu!

Ogród jako miejsce relaksu i odpoczynku

Ogród jest dla wielu osób miejscem wypoczynku, relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Z kolei dla dzieci jest to miejsce kreatywnych zabaw i aktywności fizycznej. Warto zadbać o tę przestrzeń, a świetnymi dodatkami mogą być samodzielnie wykonane doniczki z kleju do płytek ceramicznych, które następnie możesz pomalować farbą. Z pewnością stworzenie takich dodatków przyniesie ci wiele satysfakcji!

doniczki diy - zdjęcia

Jak zrobić doniczkę z kleju do płytek krok po kroku?

Najwyższy czas przejść do praktycznych porad, które pomogą ci własnymi rękami wykonać piękne donice ogrodowe! Jeśli jesteś osobą kreatywną, a jedną z twoich pasji jest dekorowanie swojej przestrzeni, nie powinieneś mieć żadnych problemów ze stworzeniem pięknych doniczek do ogrodu.

Przygotuj niezbędne akcesoria

Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów. Będziesz potrzebować:

 • mrozoodpornego kleju do płytek ceramicznych,
 • tkaniny,
 • gumowych rękawiczek,
 • wygodnego stroju roboczego,
 • przedmiotu, który będzie stanowić tak zwany szkielet donicy.

Możesz wykorzystać to, co masz w domu, czyli starą donicę, wiadro lub garnek.

Porada

Użyj kleju do płytek ceramicznych, który jest mrozoodporny! Dzięki temu twoja donica będzie w stanie przetrwać nawet najcięższą zimę.

Krok 1 – przygotuj zaprawę

Gdy zbierzesz już wszystkie potrzebne rzeczy, następnie powinieneś rozrobić zaprawę. Najłatwiej zrobić to w dużej misce, stosując się do zaleceń producenta. Konsystencja powinna być półpłynna.

Krok 2 – przygotuj bawełniany materiał

Jeśli zaprawa jest już gotowa, wystarczy przygotować długie pasma bawełnianego materiału, a następnie zamoczyć go dobrze w zaprawie. Warto robić to powoli i dokładnie, aby każdy kawałek materiały był pokryty klejem. W kolejnym etapie musisz wyciągnąć materiał i zdjąć nadmiar zaprawy.

Krok 3 – ozdabianie donicy

Kolejny krok to ozdabianie przygotowanego wcześniej przedmiotu materiałem zanurzonym w zaprawie. To zdecydowanie bardziej kreatywna część. Musisz dokładnie zawijać materiał na donicy, tworząc oryginalny wzór, zaczynając od dołu do góry lub odwrotnie.

Krok 4 – pozostaw donicę do wyschnięcia

Ostatni krok to pozostawienie donicy do wyschnięcia. W tym przypadku również warto sugerować się zaleceniami producenta. Gdy donica całkowicie wyschnie, czas na ozdobienie jej farbą i innymi elementami. Wszystko zależy od twojej kreatywności i pomysłu. Wykonanie doniczki własnymi rękami jest bardzo proste!

Daj swoim doniczkom w ogrodzie drugie życie. Możesz ozdobić powierzchnię doniczki i tworzyć unikalne kompozycje, które będą piękną ozdobą w ogrodzie! Doniczki z kleju do płytek to niezwykle oryginalne rozwiązanie.

Często zadawane pytania

Ile schnie doniczka z cementu?

Doniczka z cementu schnie zazwyczaj od 24 do 48 godzin, ale czas schnięcia może się różnić w zależności od grubości ścianek doniczki, proporcji mieszanki cementowej oraz warunków, takich jak temperatura i wilgotność powietrza. Im grubsza doniczka i im wilgotniejsze otoczenie, tym dłużej będzie schnąć.

doniczki ręcznie wykonane - inspiracje

Z czego zrobić tanie donice?

Jeśli chodzi o tanie donice, możesz rozważyć różne materiały i techniki:

 • Plastikowe pojemniki: Możesz użyć starych wiader, plastikowych pojemników na żywność lub innych plastikowych naczyń jako donic. Wystarczy zrobić kilka dziur na dnie, aby umożliwić odprowadzenie wody.
 • Donice z recyklingu: Wykorzystaj stare przedmioty, takie jak puszki, butelki, filiżanki, czy drewniane skrzynki jako doniczki. Pamiętaj, aby zrobić otwory w dnie dla odprowadzenia wody.
 • Donice z gliny: Wytwarzanie donic z gliny może być stosunkowo tanie, zwłaszcza jeśli masz dostęp do naturalnych zasobów gliny. Wypalanie donic z gliny może być jednak bardziej skomplikowane i wymagać specjalistycznego sprzętu.
 • Donice z cementu: Chociaż donice z cementu mogą być nieco cięższe i droższe niż niektóre z powyższych opcji, są one również trwałe i wytrzymałe. Możesz samodzielnie wykonać doniczki z cementu, używając form.
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023