Żeliwne kociołki to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na ugotowanie pysznej i aromatycznej potrawy na świeżym powietrzu. To również świetna alternatywa dla innych urządzeń ogrodowych – na przykład grilla. Jakie jeszcze zalety ma kociołek żeliwny? Co właściwie można w nim przygotować? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Do czego wykorzystuje się kociołki żeliwne?
Do czego właściwie wykorzystuje się kociołki żeliwne i jakie mają zalety? W takim kociołku żeliwnym możesz przygotować na świeżym powietrzu wiele przepysznych, jednogarnkowych potraw. Do najpopularniejszych zalicza się leczo, zupy – w tym grochówka czy ziemniaczana, golonkę w kapuście, różnego rodzaju sałatki, dania z makaronem, pieczonki, bogracz, danie z wieloma rodzajami mięsa czy zapiekanki warstwowe. Właściwie to nie ma ograniczeń! Jeśli szukasz oryginalnej potrawy, skorzystaj z przepisów dostępnych w Internecie.
Okazuje się, że taki kociołek myśliwski jest w stanie zagwarantować nie tylko niepowtarzalny smak, ale i ciekawy aromat. Zaskocz swoich gości i kup odpowiedni kociołek żeliwny już teraz!
Nie wiesz, jakie kociołki myśliwskie kupić? Na rynku aktualnie znajdziesz rozwiązania różniące się między innymi wielkością. Rozmiar oczywiście warto dobierać do tego, jaką liczbę osób zwykle gościmy. Wielu zainteresowanych często sięga po kociołek żeliwny pięciolitrowy, który okazuje się wystarczającą opcją. Jeśli natomiast często gościsz kilkunastoosobową grupę, najlepszym rozwiązaniem będzie taki kociołek żeliwny, który ma więcej niż 10 litrów.
Istotną kwestią również jest waga. Kociołek żeliwny jest ciężki, a im większy, tym trudniej będzie go przenosić z miejsca na miejsce. Standardowy kociołek żeliwny waży około 10 kilogramów.
Musisz również wiedzieć, że kociołek żeliwny nie nadaje się do mycia w zmywarce. Za każdym razem należy myć go ręcznie. Informacje na temat konserwowania i pielęgnowania kociołków myśliwskich znajdziesz w dalszej części niniejszego artykułu.
Pamiętaj również o akcesoriach. Polecamy dokupić dopasowaną rozmiarem pokrywkę oraz stabilne nóżki. Ten ostatni element przyda się w sytuacji, gdy nie ma możliwości, aby kociołek żeliwny powiesić nad ogniskiem.
Jakie zalety ma kociołek żeliwny?
Jakie zalety ma kociołek żeliwny? Przede wszystkim garnki tego rodzaju wyróżniają się wyjątkową trwałością. Dodatkowo nie pochłaniają ani wilgoci, ani zapachów. Na powierzchni kociołków myśliwskich nie powstają również żadne przebarwienia i plamy. W porównaniu do teflonowych naczyń kociołki żeliwne trudno również zadrapać takimi akcesoriami jak – na przykład – łopatka. Dzięki temu, że do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim żeliwo, kociołki myśliwskie wyróżniają się również doskonałą odpornością na korozję.
Wielu zainteresowanych chwali sobie kociołki żeliwne również z tego powodu, że służą im one przez wiele lat. Oczywiście, jeśli tylko będziemy je odpowiednio pielęgnować i konserwować.
Jak konserwować kociołki żeliwne?
Zależy Ci na tym, aby wybrany kociołek żeliwny służył latami? Wystarczy poprawnie go pielęgnować. Do mycia poleca się między innymi piasek, który skutecznie zbierze zanieczyszczenia oraz pozostałości po przypaleniu i szorstką gąbkę. Kiedy dokładnie wyszorujesz garnek, opłucz go precyzyjnie wodą. Poleca się również, aby kociołki żeliwne nie pozostawiać zbyt długo w ogniu.
A jak konserwować kociołki żeliwne? Najlepszym rozwiązaniem jest regularne smarowanie go roślinnym olejem. Najlepiej po każdym użyciu. To sprawi, że po kolejnych potrawach zarówno przypalenia, jak i zabrudzenia nie będą tak spore, jak te wcześniejsze.
Zanim jednak zrobisz swoją pierwszą potrawę w kociołku, zaleca się, aby go odpowiednio wypalić. Wystarczy wlać olej roślinny i postawić lub powiesić kociołek myśliwski nad małym ogniem. Kiedy olej się podgrzeje, wysmaruj nim całą misę. Dzięki temu wszystkie poprodukcyjne zanieczyszczenia zostaną odpowiednio usunięte, a ewentualne poszerzone mikropory zatkane.