Dmuszek jajowaty jest rośliną ozdobną, która upiększa ogrody, a jej ogon może być wykorzystywany w pięknych bukietach. Najważniejsze informacje o roślinie i sposobie jej uprawy znajdziesz u nas!

Dmuszek jajowaty może osiągać od 10 do 60 cm wysokości wraz z łodygami. Spotyka się także rośliny sięgające aż 95 cm długości – ma to miejsce w sprzyjających warunkach uprawy. Lagurus ovatus jest klasyfikowany jako roślina do uprawy jednorocznej lub dwuletniej w momencie, kiedy wzrasta w umiarkowanie wilgotnym i słonecznym południowym klimacie bez ostrych zim.

Dmuszek Jajowaty – podstawowe informacje

Warto też dowiedzieć się więcej o systemie korzeniowym dmuszka jajowatego – jest bulwiasty i silnie rozgałęziony. Liście są liniowe lub podłużnie-lancetowate i płaskie z gładkim zakończeniem na wierzchołku. Ulistnienie jest przytwierdzone do podstawy łodygi, a długość blaszki dochodzi do 20 cm. 

Całość uzupełnia to, że na jego powierzchni znajdują się rzędy krótkich i miękkich w dotyku włosków. Kolor to intensywna, jasna zieleń lub srebrzysta zieleń z puszystym nalotem. Kosmki pokrywają nie tylko kwiat, ale i całą łodygę.

Trzeba też zaznaczyć, że roślina wygląda na puszystą nawet przed rozpoczęciem kwitnienia. Ze względu na te walory estetyczne, źdbła dmuszków znajdują zastosowanie w suchych bukietach, które stanowią piękną ozdobę.

Lagurus ovatus – wygląd i rozmnażanie

Kształt wiechy lagurus ovatus jest jajowaty. Niekiedy zdarzają się odmiany roślin, które przybierają kształt wydłużonego walca lub owalu. Z reguły kłoski mają od 7 do 11 mm długości, a kwiatostany mają puszysty wygląd za sprawą skupiska, które wyrasta w pobliżu drobnych włosków o długości od 2,5 do 4 cm.

Kolor drobnego owłosienia może być biały, purpurowy lub zielonkawy. Kwitnienie zaczyna się wczesną wiosną, a kończy w połowie lata. Prezentuje się to nieco inaczej w chłodniejszych regionach, na przykład w Rosji rozkwit trwa od lipca do sierpnia.

Na końcu rośliny dojrzewają owoce. Przypominają swoim wyglądem chwasty i mogą mieć długość do 0.6 mm. Natomiast kielichy dmuszka mają wrzecionowaty kształt i gęstą strukturę. Dmuszek jajowaty rozmnaża się przez samosiew.

W jaki sposób stosuje się roślinę?

Chcąc stworzyć intrygującą aranżację wnętrza, często wykorzystuje się charakterystyczny ogon larwowy rośliny. Powszechnie używa się go do dekoracji obwódek i rabat kwiatowych, a także do bukietów i rozmaitych rękodzieł.

Trzeba przy tym pamiętać, aby końcówki zostały ucięte do momentu, kiedy dojrzeją i się otworzą . W innym przypadku materiał siewny będzie się sypał, co wpłynie na mniejszy potencjał dekoracyjny trawy ozdobnej.

Miejsce sadzenia dmuszka jajowatego

Najlepszą lokalizacją będzie rabata w dobrze nasłonecznionym miejscu, w doniczkach ogrodowych, czy lekko zacienionych obszarach ogrodu. Dmuszek jajowaty może być też umieszczony na tarasie, balkonie lub innych miejscach, gdzie czas trwania światła naturalnego mieści się granicach od 12 do 14 godzin na dobę.

Należy mieć też na uwadze, aby w pobliżu nie było gęsto płynących wód gruntowych, a wilgoć nie była utrzymywana na stałym, wysokim poziomie, na przykład w związku z opadami lub topnieniem śniegu. Może to skutkować gniciem systemu korzeniowego.

Lagurus ovatus – najlepszy rodzaj gleby do wzrostu

Dobrą wiadomością dla ogrodników jest to, że dmuszek nie jest wymagający w stosunku do gleby i będzie rósł prawdopodobnie na każdym rodzaju podłoża. Nawet na mocno przepuszczalnej i piaszczystej glebie.

Natomiast najlepsze warunki do wzrostu zapewnia lekka i dobrze zdrenowana gleba, co ułatwi transport wody i powietrza do korzeni. Można też dodać kompost lub próchnicę, aby wesprzeć proces wzrostu rośliny. 

Nawadnianie dmuszka jajowatego

Dmuszek jajowaty powinien być podlewany dwa razy w tygodniu, a w okresach suszy co drugi dzień. Trzeba pamiętać o tym harmonogramie szczególnie w odniesieniu do roślin, które zostały posadzone doniczkach i nie docierają do nich krople deszczu.

Oprócz tego należy przeprowadzać regularne odchwaszczanie. Warto także spulchniać glebę na płasko po opadach deszczu, aby nie uległa zagęszczeniu. W innym przypadku może utworzyć się skorupa, skutecznie zatrzymująca powietrze i wilgoć.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022