Najważniejsze informacje
- Domki dla ssaków takich jak nietoperze powinny być wykonane z drewna, lecz bez użycia impregnatu.
- Chemia zawarta w tego typu preparatach może zaszkodzić nietoperzom.
- Budkę w prosty sposób wykonasz samodzielnie z pomocą podstawowych narzędzi.
Budka dla nietoperzy – czy warto mieć ją w ogrodzie?
Nietoperze rzadko budzą naszą sympatię ze względu na swój mało przyjazny wygląd. Warto jednak wyjść poza stereotypy i spojrzeć na te zwierzęta bardziej przyjaznym okiem. Nietoperze to niezwykle pożyteczne stworzenia, dzięki którym można zapobiec inwazji komarów. Te uciążliwe owady to prawdziwy przysmak dla nietoperzy, dlatego zbudowanie dla nich schronienia we własnym ogrodzie to najlepsze rozwiązanie, by uniknąć uciążliwych ukąszeń.
Nietoperze – co to za ssaki?
Nietoperze to ssaki, które znakomicie wykształciły zdolność latania, także nocą. Umożliwia im to echolokacja – umiejętność polegająca na wysyłaniu ultradźwięków, które odbijają się od przeszkód i potencjalnych ofiar na ich drodze. Nietoperze są najbardziej aktywne wiosną i latem, gdy pod mają wystarczającą ilość pokarmu. Dieta nietoperzy nie jest skomplikowana. Żywią się głównie owadami takimi jak komary, ale również owocami i roślinami.
W Ameryce Południowej występują odmiany, które żywią się krwią, głównie ptaków i innych ssaków. Stąd skojarzenia nietoperzy z wampirami. To typowo nocne ssaki rękoskrzydłe – jako drapieżniki polują głównie nocą. Ich specyficzna budowa pozwala na wiszenie głową w dół bez nadmiernej utraty energii. W tej pozycji nietoperze śpią i hibernują w czasie zimy, gdy ilość pożywienia jest niewystarczająca.
Domek dla nietoperza – jak zbudować?
Jeśli mamy możliwość, warto zaprosić nietoperze do swojego ogrodu. Budka dla nietoperzy zachęci je do osiedlenia się, a tym samym zyskamy sojuszników w walce z insektami. Wszystkie gatunki żyjące w Polsce są pod ochroną. Grozi im wyginięcie, dlatego dobrze wygospodarować miejsce, gdzie umieścimy dla nich schronienie, a tym samym przyczynimy się do wzrostu populacji.
Budka dla nietoperzy jest prosta w wykonaniu. Różni się jednak od budek dla ptaków, szczególnie otworem wlotowym. Zdarza się, że nietoperze często zajmują domki dla ptaków. Nie jest to jednak dla nich bezpieczne i toruje drogę dla różnych drapieżników. Jak więc wykonać domek dla nietoperzy? Konstrukcja jest bardzo prosta. Tylna ściana powinna być wykonana z nieoheblowanego drewna, aby umożliwić nietoperzom wbicie pazurów, jest to bowiem część mieszkalna. Optymalna długość to od 20 do 50 cm.
Przednią ścianę budki oraz boki chroniące przed wiatrem również mogą być z tego samego rodzaju drewna. Ważne, by sięgnąć po deski, które nie są zanieczyszczone środkami chemicznymi i impregnatami. Powinny być tej samej długości, co ścianka tylna. Szczelina powinna znajdować się na spodzie budki, by umożliwić swobodny wlot. Musi mieć szerokość ok. 2 cm, jednak nie więcej, by nie dostał się żaden nieproszony gość. Jeśli jednak otwór będzie większy, warto zamontować pochyłą listewkę, która nieco go zmniejszy.
Budka dla nietoperzy – gdzie umieścić domek?
Budka dla nietoperzy powinna chronić przed deszczem i wiatrem, a także zapewniać osłonę przed drapieżnikami. Jej konstrukcja ma imitować naturalną przestrzeń na drzewie, pomiędzy korą a pniem, którą nietoperze wybierają na swoje gniazda. Odpowiednim miejscem będą więc ściany budynków, lub wysokie drzewa, takie jak sosna. Warto zadbać, by nietoperze miały ułatwiony dostęp do wnętrza domku, nie może on być zasłonięty przez gałęzie. Budkę dla nietoperzy należy umieścić dosyć wysoko – ok.3-5 m nad ziemią. Musi być wyposażona w daszek i najlepiej, aby była zlokalizowana w miejscu dobrze nasłonecznionym, od strony południowej.
Jak sprawdzić, czy budka została zasiedlona?
Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy w naszej budce zamieszkały nietoperze, jest obserwacja. Aby jednak to sprawdzić, nie zakłócając ich spokoju, należy sprawdzić, czy pod budką widoczne są ślady odchodów. Lokalizacja otworu wlotowego umożliwia również samoistne oczyszczanie budki z nieczystości. Jeśli więc zobaczysz ich ślady pod domkiem, to znak, że właśnie zamieszkali w nim nowi lokatorzy. Budki można umieszczać w niewielkiej odległości od siebie, co kilka metrów. Co ciekawe, w jednej budce może zamieszkać nawet kilka rodzin.
Nietoperze to żyjące w Polsce zwierzątka wielkości wróbla. Są pożyteczne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę budki dla nietoperzy. W ten sposób można zadbać o ginący gatunek, oraz zyskać pożytecznych sąsiadów, którzy bez trudu pomogą ci pozbyć się nadmiaru insektów. Materiały potrzebne do budowy domku znajdziesz bez problemu w popularnych sklepach ogrodniczych. Sąsiedztwo tych ssaków nie jest uciążliwe. Nawet ich odchody można z powodzeniem wykorzystać jako bardzo wartościowy nawóz dla roślin. Dzięki naszym poradom bez problemu możesz budować domki dla nietoperzy w swoim ogrodzie.