Peperomia występuje w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Ma zdolność do magazynowania wody w liściach, które kurczą się podczas suszy. Poznaj bliżej te niezwykłe rośliny doniczkowe!
Zapamiętaj!
- Peperomia obtusifolia jest większą odmianą pieprzownika 🌱
- Charakteryzuje się gładkimi zielonymi liśćmi, ale występuje też w wersji wielobarwnej 🌱
- Peperomia nie lubi ani za dużo wody, ani za dużo słońca 🌱
- Peperomię tępolistną można rozmnażać poprzez sadzonki z liści 🌱
- Nie należy jej przesadzać często – raz na 2 lata wystarczy 🌱
Peperomia obtusifolia – jakie stanowisko będzie odpowiednie?
Roślina ta bardzo lubi dobrze oświetlone pomieszczenia, jednak kiepsko znosi bezpośrednią ekspozycję na słońce, szczególnie mocne popołudniowe. Może ono prowadzić do uszkodzenia delikatnych liści.
Gatunki wielokolorowe powinny mieć większy dostęp do światła niż wersje zielonolistne. Dzięki temu wyrazisty i żywy kolor utrzyma się na dłużej.
Dla Peperomii obtusifolii szkodliwe są także przeciągi i niskie temperatury – zwróć więc uwagę na to, czy ustawiasz doniczkę z rośliną „w przelocie” lub przy nieszczelnym oknie. Najlepiej utrzymywać przedział od 18°C do 24°C.
Uwaga Rośliniarze!
Pamiętajcie, że peperomia jest szczególnie wrażliwa na wilgoć. Jeśli chcesz ją postawić przy oknie, upewnij się, że nie skrapla się tam woda.
Jak często należy podlewać peperomię tępolistną?
Rośliny z rodziny pieprzykowatych zwykle lubią umiarkowane podlewanie, ze względu na zdolność do magazynowania wody przez mięsiste liście. Są one także dobrym indykatorem nawodnienia – jeżeli zaczynają się kurczyć i marszczyć to znak, że należy ponownie podlać peperomię tępolistną.
Uważaj jednak na zbyt częste lanie wody. Raz w tygodniu w okresie letnim powinna peperomii obtusifolii zdecydowanie wystarczy. Zbyt mokre podłoże, a także stanie wody na wysokości korzeni czy w podstawce doniczki może prowadzić do uszkodzenia wrażliwego systemu korzeniowego.
Peperomia obtusifolia – uprawa — jakiego typu podłoże sprawdzi się najlepiej?
Peperomia obtusifolia dla lepszego wzrostu i wyrazistych kolorów wymaga regularnego nawożenia preparatem przeznaczonym do zielonych roślin doniczkowych. Idealna częstotliwość to zaledwie raz na 4–5 tygodni.
Najlepiej sprawdza się w przypadku peperomii podłoże uniwersalne z domieszką piasku. Pozwoli ono na swobodniejszy przepływ wody, a co za tym idzie – zmniejszy ryzyko gnicia korzeni.
Czy łatwo można rozmnożyć peperomię?
Peperomia obtusifolia rozmnaża się poprzez sadzonki liściowe, pędowe lub wierzchołkowe. Najlepiej jest pobierać je i sadzić w okresie wiosennym, od marca do czerwca. Przygotowane sadzonki możesz od razu włożyć do gotowej doniczki z przyszykowaną mieszanką glebową.
Jeśli chodzi o kwestię przesadzania dorosłego osobnika – wykonuje się je dosyć rzadko, bo zazwyczaj raz na dwa lata. Peperomia tępolistna nie jest zbyt ekspansywna, jeżeli mówimy o systemie korzeniowym.
Najczęstsze choroby dotykające Peperomię obtusifolię
Do najczęstszych chorób tej rośliny zaliczamy:
- ciemne plamy na liściach – zbyt zimno w pomieszczeniu;
- więdnięcie, zamieranie całej rośliny – być może przyczyna leży w gniciu korzeni, wynikającym ze zbyt dużej podaży wody lub niedostatecznego drenażu w doniczce;
- liście przebarwione i usychające – zwykle to objaw niszczycielskiej działalności przędziorka.
Peperomia obtusifolia jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie, a na dodatek dosyć odporną na przesuszenie i szkodniki. Niezwykłe kolory i wzory tych mięsistych liści będą długo cieszyły oczy, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad!
Peperomia obtusifolia – plusy i minusy
+ | – |
pasuje do każdego wnętrza | kapryśna względem temperatury |
łatwo się ją rozmnaża | szybko marnieje przy za dużej ilości światła |
nie trzeba jej często przesadzać | należy ją regularnie nawozić |
przynosi szczęście i pieniądze | gdy peperomia gubi liście, Ty gubisz pieniądze |