Zapamiętaj!
- Homalomena podchodzi z tropikalnych lasów deszczowych i przypomina wyglądem filodendron 🪴
- Jedną z najpopularniejszych odmian jest Homalomena rubescens „Maggy” o rozłożystych liściach i czerwonych ogonkach 🍃
- Możesz ją kupić za kilkadziesiąt złotych 💸
- Idealne stanowisko dla homalomeny jest jasne, osłonięte przed bezpośrednim słońcem, i wilgotne ⛅💧
- Przygotuj dla niej optymalne podłoże, mieszając uniwersalną ziemię dla kwiatów z rozdrobnioną korą i wermikulitem lub perlitem 🌱
- Zadbaj o drenaż i podlewaj roślinę miękką wodą, tak aby gleba była ciągle lekko wilgotna 💧
- Aplikuj nawóz po dwóch miesiącach od przesadzenia, co tydzień (połowę zalecanej dawki dla roślin zielonych) 🌱
Homelomena w naturze występuje w postaci co najmniej 80 gatunków. W uprawie doniczkowej pojawiają się trzy z nich:
- Homalomena pendula;
- Homalomena rubescens;
- Homalomena wallissii.
Najniższa z nich to Homalomena wallissii (rzadko rośnie wyższa niż 30 cm), a najwyższa to Homalomena rubescens (standardowo dorasta do 60 cm). Różnią się one nieco wyglądem, natomiast ich uprawa jest taka sama.
Homalomena – na jakim stanowisku powinna rosnąć?
Ojczyzną homalomeny są tropikalne lasy deszczowe, gdzie roślina rośnie na dnie lasów. Z tego wynikają jej konkretne warunki stanowiskowe. Po pierwsze roślina nie może stać w przeciągu. Po drugie nie powinna być narażona na ostre promienie słoneczne, jednak miejsce powinno być jasne. Po trzecie bardzo ważna jest odpowiednio wysoka wilgotność. Spełnienie tych trzech kryteriów umożliwia osiągnięcie sukcesu w uprawie homalomeny.
Jaką wybrać glebę dla homalomeny? Jak często ją podlewać?
Możesz użyć gotowego podłoża do storczyków albo przygotować mieszankę samodzielnie. Podstawą podłoża powinna być standardowa ziemia do kwiatów, uzupełniona drobno utłuczoną korą i wermikulitem, perlitem albo drobnym żwirkiem akwarystycznym. Na dnie doniczki obowiązkowo musi pojawić się drenaż.
Podlewanie rośliny, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym, powinno zapewnić jej ziemię stale lekko wilgotną, ale nigdy mokrą. Czermiówka powinna być podlewana letnią, przegotowaną wodą. Przynajmniej do jednego podlewania w miesiącu woda powinna zostać zakwaszona sokiem z cytryny.
Pielęgnacja homalomeny – na czym polega?
Przede wszystkim dbaj o ciepło i wilgotność. Warunki optymalne dla homalomeny to 23–28 stopni Celsjusza. Temperatury nie powinny spadać poniżej 14 stopni Celsjusza. Przy 5 stopniach roślina umiera! Pamiętaj, by nie zostawiać jej w nieogrzewanych pomieszczeniach czy na zewnątrz!
Pamiętaj o zraszaniu – latem rób to co najmniej kilka razy w tygodniu. Zimą ten zabieg pielęgnacyjny wykonuj wyłącznie rano, żeby roślina zdążyła wyschnąć do południa.
Nawożenie homalomeny zacznij po około 2 miesiącach od przesadzenia jej. Możesz co tydzień dawać jej połowę zalecanej dawki nawozu do roślin zielonych albo co drugie podlewanie dawać jej nawóz ze składnikami mikro i makro.
Kilka słów podsumowania o homalomenie
Pamiętaj, żeby nie wykazywać nie nadgorliwością w jej przesadzaniu. Homalomena jako aroid preferuje ciasne pojemniki. Rób to wyłącznie wtedy, gdy jej korzenie wyraźnie rozpierają ścianki. Ceny homalomeny wahają się w zależności od odmiany, ale zazwyczaj są to kwoty rzędu 20–50 złotych.
Redakcja radzi 💬
W Polsce najczęściej można spotkać homalomenę „Maggy”, jednak czasami do sklepów trafiają mniej popularne, a równie atrakcyjne odmiany. Na przykład „Flaming Red” ma liście wpadające w ciemnoczerwony kolor, a „Lemon Lime” – limonkowe. W sezonie wegetacyjnym warto śledzić kilka wybranych sklepów internetowych, aby upolować idealną homalomenę dla Ciebie!
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego homalomenie żółkną liście?
Żółknięcie i opadanie starych liści to naturalny proces, który dzieje się raz na kilka tygodni. Jeśli jednak Twoja homalomena nie wypuszcza nowych listków, żółknie ich dużo i dzieje się to często, to oznacza chorobę. Przyczyną może być nadmiar wilgoci lub wręcz przeciwnie – zbyt płytkie podlewanie. Przeciągi, nagły spadek temperatury, niska wilgtoność powietrza lub nadmiar słońca także mogą spowodować żółknięcie liści.
Jakie choroby występują u homalomeny?
Homalomena to dość odporna na choroby roślina, ale mogą się u niej pojawić szkodniki takie jak wełnowce, mączliki i wciornastki. Korzenie mogą gnić od nadmiaru wody.
Jak rozmnażać homalomenę?
Jeśli Twoja homalomena rozgałęzia się u podstawy, możesz podzielić jej bryłę korzeniową i otrzymać kilka roślin z jednej kępy. W innym wypadku możesz odciąć czubek pędu lub odrost kłącza i posadzić w nowej doniczce.
Jak wygląda homalomena „Lemon Lime”?
„Lemon Lime” to rzadka, kolekcjonerska odmiana homalomeny z jasnozielonymi liśćmi. Mogą one mieć żółte lub limonkowe akcenty. Są duże i sercowate, co czyni z tej rośliny efektowną ozdobę biurka.
Jak uprawiać homalomenę „Maggy”?
Homalomena rubescens „Maggy” potrzebuje dużo rozproszonego światła, przepuszczalnego i lekko kwaśnego podłoża, stabilnej doniczki (jej ogromne liście mogą przewrócić zbyt lekki pojemnik), wilgotnego powietrza i temperatur powyżej 14°C, a najlepiej ok. 23°C. Możesz zamgławiać jej liście, ale nie zraszaj ich zbyt obficie wodą.