Dipladenia, sundaville, mandevilla – to wszystko nazwy jednej rośliny, która cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Należy ona do rodziny toinowatych. Roślina ma formę pnącza, która w sezonie obsypuje się pięknymi dużymi kwiatami, które mają do kilku centymetrów średnicy oraz trąbkowy kształt. Kiedy dodamy do tego fakt, że nie jest droga, a także łatwa w pielęgnacji, możemy mówić o roślinie ozdobnej z rodzaju doskonałych, którą łatwo przesadzić. Jeśli zatem interesuje cię diplodenia, zimowanie jest tematem, o którym koniecznie musisz pamiętać. Czy wiesz, jak przeprowadzić ten proces zgodnie ze sztuką?
Ogólne informacje o uprawie dipladenii (mandevilla, sundaville)
Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego zimowanie rośliny jest tak ważne, dobrze dowiedzieć się na jej temat nieco więcej. Dipladenia lubi ciepło, a co za tym idzie – dobrze nasłonecznione stanowiska. Najlepiej zaciszne, osłonięte od silnych podmuchów wiatru. Sama roślina jest bowiem delikatna, podobnie jak jej kwiaty.
Kluczowe w uprawie sundaville jest podlewanie. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie może być mokre. Lepiej zdecydować się na zraszanie rośliny – szczególnie podczas bardzo ciepłych dni. Ważne jest również nawożenie, również, gdy zasadziłeś ją w piasku. Dipladenia wykazuje duże zapotrzebowanie na składniki mineralne oraz pokarmowe, a to wynika z jej dużych rocznych przyrostów. Naważenie należy przeprowadzać od marca aż do sierpnia (2–4 razy w miesiącu). Wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących będzie dobrym wyborem. Wśród kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych wymienia się również zimowanie. Mandevilla również w tej kwestii ma określone wymagania.
Dipladenia – zimowanie. Jak skutecznie przezimować roślinę? Podstawy pielęgnacji
Na twoim balkonie lub tarasie zagościła dipladenia? Zimowanie w domu będzie najlepszym rozwiązaniem. Oznacza to, że najlepiej będzie, aby rośliny rosły w dużych donicach, które łatwo będzie w określonych okolicznościach przenieść do cieplejszego wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, nie możesz pozwolić, aby roślina pięła się po ścianie czy nawet specjalnie przygotowanej konstrukcji ściennej. Cała instalacja musi znajdować się w doniczce lub pojemniku, w którym rozrasta się roślina. Podpory muszą być solidne – dipladenia potrafi osiągnąć nawet 3 metry wysokości!
Jeśli więc postawisz na jej zimowanie w wybranym przez siebie wnętrzu, przeniesienie bez uszkodzenia całej rośliny będzie możliwe tylko wtedy, gdy będzie ona porastała znajdującą się w donicy drewnianą konstrukcję.
Roślina powinna zostać wyniesiona z balkonu, tarasu czy innego miejsca na zewnątrz przed pierwszymi przymrozkami, czyli pod koniec września, ewentualnie na początku października. Jest bardzo delikatna i nie ma odporności na ujemne temperatury. Trzeba więc być w tym wypadku czujnym. Jeśli natomiast chodzi o sundaville, zimowanie we wnętrzu można przeprowadzić na dwa sposoby:
- przeniesienie roślin do chłodnego miejsca, w którym jest temperatura od 6 do 12 stopni Celsujsza (garaż, piwnica, strych). Pozwoli to mandevilli na przezimowanie w spoczynku, bez dodatkowego ogrzewania. W tym czasie roślina nie będzie rosła ani kwitła, można ją lekko przyciąć. Trzeba ją podlewać, ale zdecydowanie rzadziej. Po okresie hibernacji, już na wiosnę, przenieś dipladenię na zewnątrz. Szybko znów zacznie pięknie kwitnąć;
- przeniesienie rośliny do ciepłego wnętrza (mieszkanie, dom). Jeśli jednocześnie stanowisko przy oknie będzie słoneczne, sundavilla nie tylko dalej będzie rosła, ale jest spora szansa, że zakwitnie ponownie również zimą. Gdy na zewnątrz znów zrobi się ciepło, przenieś roślinę – na poprzednie stanowisko.
Dipladenia jako roślina jednoroczna
Ponieważ nie wszyscy decydują się na zimowanie, dipladenia może być również rośliną jednoroczną. Wówczas nie musisz jej rozmnażać, przenosić, przesadzać, przycinać czy nawet tak często nawozić. Kupujesz roślinę wiosną, ustawiasz w odpowiednim dla niej miejscu i cieszysz się pięknymi kwiatami. Gdy przychodzi zima, zwyczajnie się jej pozbywasz, kupując nową roślinę w kolejnym sezonie. To na pewno mniej ekologiczne rozwiązanie, ale w przypadku osób, które nie mają jak zimować rośliny – jedyne, które wchodzi w grę.
Kupno sadzonek sundavilli to obecnie żaden problem. Są one łatwo dostępne. Pozwalają na stworzenie pięknych kwiatowych kompozycji – pnących się do góry lub zwisających. Roślina łatwo może się ukorzenić i nie trzeba poświęcać wiele czasu na jej uprawianie. Pędy i liście pięknie się prezentują, ale są delikatne. Nie lubią wiatru oraz mrozu. Wszystko dlatego, że pochodzą z krajów tropikalnych, gdzie funkcjonują w wysokich temperaturach. Jeśli planujesz je uprawiać, musisz o tym pamiętać. Odwdzięczą ci się pięknymi kwiatami, które ozdobią balkon, taras lub ogród.