Żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) należy do łatwych w uprawie roślin doniczkowych o właściwościach leczniczych. Charakterystyczne liście z rozmnóżkami na brzegach to dekoracyjny walor rośliny. Dowiedz się, jak ją uprawiać.
Żyworódka Daigremonta, znana też jako kalanchoe Daigremonta, ze względu na swój nietypowy wygląd i właściwości jest bardzo chętnie uprawiana. Często myli się ją z żyworódką pierzastą (Kalanchoe pinnata), przez co pojawia się wiele sporów o zastosowanie roślin. Z naszego artykułu dowiesz się, co odróżnia te dwa gatunki kalanchoe. Poznasz również wymagania i tajniki uprawy żyworódki Daigremonta.
Żyworódka Daigremonta a pierzasta
Liście żyworódki Daigremonta są nieco bardziej wydłużone i lekko spiczaste, natomiast żyworódka pierzasta wytwarza liście owalne i rosnące pierzasto – jak wskazuje nazwa. Cechą charakterystyczną kalanchoe Deigremonta jest to, że na brzegach żywych liści wyrastają niewielkie rozmnóżki (malutkie sadzonki). Z kolei liście kalanchoe pierzastego wytwarzają rozmnóżki dopiero wtedy, kiedy opadną na wilgotne podłoże.
Pamiętaj jednak, że niewłaściwe warunki uprawy mogą prowadzić do deformacji roślin, przez co mogą być mylone. Zanim zdecydujesz się wykorzystać roślinę do celów leczniczych, upewnij się, jaki gatunek uprawiasz. Kalanchoe Daigremonta może być stosowane wyłącznie zewnętrznie, podczas gdy zastosowanie wewnętrzne dotyczy jedynie żyworódki pierzastej.
Żyworódka Daigremonta – uprawa
podłoże | dobrze przepuszczalne |
---|---|
odczyn podłoża | lekko kwaśny |
stanowisko | słoneczne |
temperatura | pokojowa |

Żyworódka Daigremonta – pielęgnacja
Zastanawiasz się, jak podlewać kalanchoe Deigremonta? Chcesz dowiedzieć się, jaki nawóz stosować i kiedy przesadzać roślinę? Pora na garść przydatnych informacji!
Żyworódka Daigremonta – podlewanie
Kalanchoe Daigremontiana nie znosi wody zalegającej w podłożu. Może to prowadzić do pojawienia się infekcji grzybiczej. Należy więc podlewać je bardzo delikatnie, w momencie, kiedy podłoże zdążyło już dobrze przeschnąć.
Żyworódka Daigremonta – nawożenie
Ten gatunek kalanchoe wymaga sporadycznego nawożenia, na przykład nawozem do sukulentów. Pamiętaj jednak, że jeśli zamierzasz wykorzystać właściwości lecznicze rośliny, nawóz dla żyworódki powinien być naturalny.
Żyworódka Daigremonta – przesadzanie
Kalanchoe Daigremonta należy przesadzić, jeśli rozmiary doniczki utrudniają rozwój rośliny. Ten zabieg najlepiej przeprowadzać wiosną.
Żyworódka Daigremonta – rozmnażanie
Żyworódkę Daigremonta rozmnaża się poprzez rozmnóżki umiejscowione na krawędziach liści rośliny. Kiedy opadną, można od razu umieścić je w podłożu.
Choroby żyworódki Daigremonta
Najczęstszą chorobą rośliny jest zagniwanie (gnicie) korzeni spowodowane zbyt wysoką wilgotnością podłoża. Dlatego tak istotne jest to, aby nie przelewać żyworódki. Mogą też pojawić się szkodniki. Powinieneś je usunąć poprzez umycie liści roślin wodą z dodatkiem szarego mydła. Nie stosuj środków chemicznych, jeśli żyworódkę wykorzystujesz leczniczo!
Żyworódka Daigremonta – właściwości lecznicze
Jak wspomnieliśmy, żyworódka Daigremonta może być stosowana tylko zewnętrznie. Roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne. Dużo więcej właściwości leczniczych ma żyworódka pierzasta, czyli Kalanchoe pinnata.

Żyworódka Daigremonta – zastosowanie
Sok z żyworódki łagodzi stany zapalne, dlatego wykorzystuje się go w okładach na rany i poparzenia. Można również wykonać okład z poszatkowanych liści rośliny.
Żyworódka Daigremonta – trująca dla zwierząt!
Kalanchoe Daigremonta zawiera substancje, które dla są toksyczne dla zwierząt domowych! Nie powinny mieć one dostępu do rośliny oraz jej opadłych części.
Żyworódka Daigremonta – cena
Kalanchoe Daigremonta to roślina, która nie nadwyręży twojego budżetu. Cena jednej sadzonki to 10–20zł.
Żyworódka Daigremonta należy do najpopularniejszych gatunków kalanchoe. Wiele osób uprawia ją ze względu na właściwości lecznicze. Rozmnóżki na krawędziach liści tej żyworódki czynią ją również rośliną dekoracyjną. Zaletą rośliny z pewnością jest również łatwość uprawy i niska cena. Właścicielom zwierząt domowych, którzy pragną uprawiać żyworódkę Daigremonta, radzimy ustawienie rośliny w niedostępnym miejscu lub nawet zrezygnowanie z uprawy, jeśli w domu mieszkają wszędobylskie koty.
Źródło: http://www.czytelniamedyczna.pl/6717,badania-nad-aktywnoscia-biologiczna-soku-z-lisci-kalanchoe-daigremontiana.html
Zobacz także:- Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) – jakie ma właściwości? Jak ją uprawiać?
- Kalanchoe – piękna roślina o niewielkich wymaganiach
- Geranium – roślina o właściwościach leczniczych. Poznaj tajniki uprawy pelargonii pachnącej!
- Pelargonia afrykańska, czyli roślina nie tylko lecznicza
- Echmea wstęgowata – roślina pełna uroku. Poradnik uprawy
- Masz problem z hodowlą roślin? Być może aloes drzewiasty to opcja dla ciebie!