Zapamiętaj!

  • Żyworódka Daigremonta to gatunek kalanchoe. Różni się od żyworódki pierzastej wyglądem i zastosowaniem 🌿
  • Z jej żywych liści wyrastają rozmnóżki, z których można otrzymać nowe rośliny 🌱
  • Ma właściwości lecznicze, ale nadaje się tylko do użytku zewnętrznego 🌿
  • Zasadź ją w przepuszczalnym, lekko kwaśnym podłożu i umieść na słonecznym stanowisku 🌱☀️
  • Roślina ta potrzebuje niewiele wody i sporadycznego nawożenia naturalnym nawozem 💧🌱
  • Nadmiar wilgoci grozi zgnilizną korzeni ⚠️💧

Żyworódka Daigremonta, znana też jako kalanchoe Daigremonta, ze względu na swój nietypowy wygląd i właściwości jest bardzo chętnie uprawiana. Często myli się ją z żyworódką pierzastą (Kalanchoe pinnata), przez co pojawia się wiele sporów o zastosowanie roślin. Z naszego artykułu dowiesz się, co odróżnia te dwa gatunki kalanchoe. Poznasz również wymagania i tajniki uprawy żyworódki Daigremonta.

Żyworódka Daigremonta a pierzasta

Liście żyworódki Daigremonta są nieco bardziej wydłużone i lekko spiczaste, natomiast żyworódka pierzasta wytwarza liście owalne i rosnące pierzasto – jak wskazuje nazwa. Cechą charakterystyczną kalanchoe Deigremonta jest to, że na brzegach żywych liści wyrastają niewielkie rozmnóżki (malutkie sadzonki). Z kolei liście kalanchoe pierzastego wytwarzają rozmnóżki dopiero wtedy, kiedy opadną na wilgotne podłoże. 

Pamiętaj jednak, że niewłaściwe warunki uprawy mogą prowadzić do deformacji roślin, przez co mogą być mylone. Zanim zdecydujesz się wykorzystać roślinę do celów leczniczych, upewnij się, jaki gatunek uprawiasz. Kalanchoe Daigremonta może być stosowane wyłącznie zewnętrznie, podczas gdy zastosowanie wewnętrzne dotyczy jedynie żyworódki pierzastej.

Żyworódka Daigremonta – uprawa 

podłożeprzepuszczalne
odczyn podłożalekko kwaśny
stanowiskosłoneczne
temperaturapokojowa

Żyworódka Daigremonta – pielęgnacja

Zastanawiasz się, jak podlewać kalanchoe Deigremonta? Chcesz dowiedzieć się, jaki nawóz stosować i kiedy przesadzać roślinę? Pora na garść przydatnych informacji!

Żyworódka Daigremonta – podlewanie

Kalanchoe Daigremontiana nie znosi wody zalegającej w podłożu. Może to prowadzić do pojawienia się infekcji grzybiczej. Należy więc podlewać je bardzo delikatnie, w momencie, kiedy podłoże zdążyło już dobrze przeschnąć.

Żyworódka Daigremonta – pielęgnacja

Żyworódka Daigremonta – nawożenie

Ten gatunek kalanchoe wymaga sporadycznego nawożenia, na przykład nawozem do sukulentów. Pamiętaj jednak, że jeśli zamierzasz wykorzystać właściwości lecznicze rośliny, nawóz dla żyworódki powinien być naturalny.

Żyworódka Daigremonta – przesadzanie

Kalanchoe Daigremonta należy przesadzić, jeśli rozmiary doniczki utrudniają rozwój rośliny. Ten zabieg najlepiej przeprowadzać wiosną.

Żyworódka Daigremonta – rozmnażanie

Żyworódkę Daigremonta rozmnaża się poprzez rozmnóżki umiejscowione na krawędziach liści rośliny. Kiedy opadną, można od razu umieścić je w podłożu.

Choroby żyworódki Daigremonta

Najczęstszą chorobą rośliny jest zagniwanie (gnicie) korzeni spowodowane zbyt wysoką wilgotnością podłoża. Dlatego tak istotne jest to, aby nie przelewać żyworódki. Mogą też pojawić się szkodniki. Powinieneś je usunąć poprzez umycie liści roślin wodą z dodatkiem szarego mydła. Nie stosuj środków chemicznych, jeśli żyworódkę wykorzystujesz leczniczo!

SOS dla kalanchoe 🚑

Co zrobić, jeśli przelałeś/aś kalanchoe Daigremonta i zauważasz zmiękczone, przebarwione lub więdnące liście? Działaj szybko! Przestań podlewać roślinę, aż podłoże nie wyschnie całkowicie. Jeśli listki obumierają, odetnij żywą część rośliny i zasadź ją w nowej doniczce. Idealnie nadają się do tego rozmnóżki na brzegach liści.

Żyworódka Daigremonta – właściwości lecznicze

Jak wspomnieliśmy, żyworódka Daigremonta może być stosowana tylko zewnętrznie. Roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne. Dużo więcej właściwości leczniczych ma żyworódka pierzasta, czyli Kalanchoe pinnata.

Żyworódka Daigremonta – zastosowanie

Sok z żyworódki łagodzi stany zapalne, dlatego wykorzystuje się go w okładach na rany i poparzenia. Można również wykonać okład z poszatkowanych liści rośliny. 

Żyworódka Daigremonta – trująca dla zwierząt!

Kalanchoe Daigremonta zawiera substancje, które dla są toksyczne dla zwierząt domowych! Nie powinny mieć one dostępu do rośliny oraz jej opadłych części. Zjedzenie jej kwiatów może doprowadzić do arytmii serca. Liście najczęściej powodują podrażenienie układu pokarmowego.

Żyworódka Daigremonta – cena

Kalanchoe Daigremonta to roślina, która nie nadwyręży twojego budżetu. Cena jednej sadzonki to 10–20zł. Kolejne dostaniesz za darmo od dojrzałej rośliny!

Żyworódka Daigremonta – cena

Żyworódka Daigremonta należy do najpopularniejszych gatunków kalanchoe. Wiele osób uprawia ją ze względu na właściwości lecznicze. Rozmnóżki na krawędziach liści tej żyworódki czynią ją również rośliną dekoracyjną. Zaletą rośliny z pewnością jest również łatwość uprawy i niska cena. Właścicielom zwierząt domowych radzimy ustawienie rośliny w niedostępnym miejscu lub nawet zrezygnowanie z uprawy, jeśli w domu mieszkają wszędobylskie koty.

Najczęściej zadawane pytania

Która żyworódka jest lecznicza?

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) to ta, której najczęściej używa się w celach leczniczych. Opisywana tutaj żyworódka Daigremonta też się do tego nadaje, ale tylko zewnętrznie. Nie wolno pić naparów z tego gatunku. Z kolei żyworódka wąskolistna (K. tubiflora) jest trująca.

Jak wygląda trująca żyworódka?

Trujący gatunek żyworódki – ta wąskolistna – ma liście w kształcie zwężonych rurek. Wyglądają one bardziej jak gałązki niż jak liście, więc trudno ją pomylić z bezpiecznymi gatunkami żyworódki.

Czy żyworódka jest dobra na stawy?

Tak. Sok z żyworódki Daigremonta lub pierzastej możesz wykorzystać do smarowania bolących stawów. Rób to kilka razy dziennie – jest szansa, że poczujesz ulgę.

Czy można jeść surowe liście żyworódki?

Tylko żyworódki pierzastej. Można zjadać jeden liść dziennie zamiast robić z niej sok. Żyworódka Daigremonta nie nadaje się do jedzenia w żadnej postaci.

Jak zrobić lekarstwo z żyworódki?

Wystarczy zmiażdżyć listek i przecisnąć go przez sterylną gazę, aby otrzymać leczniczy sok. Pamiętaj, aby używać go tylko zewnętrznie, jeśli posiadasz kalanchoe Daigremonta.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023