W czasach, w których jesteśmy realnie zagrożeni suszą, posiadanie niezależnego dostępu do wody okazuje się coraz cenniejsze. Szczególnie, że woda opadowa jest darmowa i dostępna dla każdego, kto tylko zechce ją czerpać. Aby móc gromadzić deszczówkę, a potem wykorzystywać ją w pracach ogrodowych czy gospodarczych, zacznij od inwestycji w dobry zbiornik na wodę.
Rodzaje zbiorników na wodę
Rozglądając się za zbiornikiem na wodę, znajdziesz wiele wersji tego produktu. Przede wszystkim różnią się one pojemnością, kształtem, elementami wyposażenia i wreszcie wyglądem. To wszystko pozwala swobodnie dopasować zbiornik na deszczówkę do potrzeb danego gospodarstwa domowego, a także stylu, w jakim utrzymana jest nieruchomość wraz z ogrodem.
Najpopularniejsze, najtańsze i najłatwiej dostępne są zbiorniki naziemne wolnostojące. Można je postawić w dowolnym momencie i korzystać z wygodnego poboru wody. W bardziej zaawansowanych instalacjach stosuje się zbiorniki podziemne albo kanalizację deszczową. Jednak te wymagają skomplikowanych projektów i muszą być zakładane jeszcze przed tym, jak posiejesz trawnik i zaaranżujesz taras.
Istotne parametry zbiorników na wodę
Szybko zauważysz, jak dużo zbiorników na deszczówkę masz obecnie do wyboru. Zazwyczaj beczki różnią się między sobą pojemnością oraz kształtem, a także kolorem. Przede wszystkim zaś zwróć uwagę na to, z jakiego materiału powstają. Powinno to być tworzywo, które nie wchodzi w reakcję z wodą (np. pod wpływem wysokich temperatur) i nie zmienia jej parametrów. Choć deszczówka nie nadaje się do picia, to jednak często stosuje się ją w pracach gospodarskich i w ogrodzie. Dobrze, aby zachowała pełnię swoich walorów i właściwości.
Najczęściej zbiorniki na wodę są produkowane z polietylenu o wysokiej gęstości. PEHD wykazuje właściwości mrozoodporne, jest odporny chemicznie i wytrzymały. Można formować go na różne sposoby – modne są zbiorniki przypominające starożytne dzbany.
Gdzie postawić zbiornik na deszczówkę?
Kolejne pytanie brzmi – gdzie postawić zbiornik na deszczówkę? Czy powinien on znaleźć się pod wylotem rynny? Przy ścianie domu? Otóż należy wziąć pod uwagę, że w rynnach, oprócz deszczówki, gromadzą się też mchy, liście, gałązki, psie odchody. Te wraz z wodą opadową są spłukiwane i mogą trafiać bezpośrednio do zbiornika. Oczywiście znamy rozwiązanie tego problemu, a jest nim częstsze czyszczenie rynny i założenie zestawu rynnowego z filtrem do oczyszczania cieczy. Filtry występują w dwóch wersjach – jako gumowe wkładki oraz modele umieszczane po nawierceniu otworu w rynnie.
Pobór wody opadowej
Z pełnej beczki możesz czerpać wodę opadową w takich ilościach, jakich potrzebujesz. Ułatwi Ci to kranik lub zawór zlokalizowany najczęściej w dolnej części beczki. Do zlewania wody ze zbiornika wykorzystuje się także podkładki, na których ustawia się zbiorniki. Wygląda to estetyczne, gwarantuje stabilność, a także wygodne czerpanie wody.
Zobacz także:- Jak doprowadzić wodę do działki letniskowej?
- Jaka piła spalinowa najlepiej się sprawdzi do samodzielnego użytku? Na te parametry zwróć uwagę.
- Kwiaty do przedpokoju – jakie wybrać?
- Jak uzdatniać wodę w basenie ogrodowym?
- Na co zwrócić uwagę podczas kupowania butów wodoodpornych?
- Parkowanie samochodem w garażu – jak wpływa na wysokość OC?
- Jak wybrać odśnieżarkę? 6 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę
- Okulary korekcyjne czy soczewki – co będzie lepsze do pracy w ogrodzie?
- Meble ogrodowe – jakie wybrać, by służyły jak najdłużej?
- Dmuchane, rozporowe czy stelażowe – które baseny ogrodowe będą odpowiednie dla Ciebie?
- Krzesło do ogrodu, na balkon i taras – jak wybrać?
- Kwiaty na stół do salonu: jakie wybrać?
Dodaj komentarz