Rośliny są ważnym elementem wnętrz. Ich zadaniem jest nie tylko ozdabianie pomieszczeń, lecz także eliminacja dwutlenku węgla. Jednym z ciekawszych gatunków jest zamiokulkas zenzi. Przekonaj się, że będzie on idealnym dopełnieniem dla twojego pokoju.

Zamiokulkas zenzi (Zamioculcas zamiifolia zenzi) to nowa, kompaktowa odmiana wieloletniego rodzaju należącego do rodziny obrazkowatych. Zamiokulkas zamiolistny obecnie spotykany jest na całym świecie. W naturze wyrasta jednak wyłącznie na terenach Afryki wschodniej i południowo-wschodniej. Jego cechą charakterystyczną są miniaturowe rozmiary oraz ciekawe, oryginalne liście.

Zamiokulkas – wygląd. Co odróżnia go od poprzedników?

Zamiokulkas zenzi jest zamiolistny – jego liście są podobne do liści sagowców z rodzaju Zamia. Roślina ta stała się popularna w wielu częściach świata w ciągu ostatnich lat.

Gatunek ma wzniesiony i wyprostowany pokrój – zaliczany jest do krzaków. Elementem ozdobnym są podłużne i ciemnozielone, piękne liście w całości pokryte woskiem. Są także krótkoogonkowe i twarde. Kilkucentymetrowe listki układają się naprzemianlegle.

Średnica doniczek, w których powinny znajdować się te rośliny, musi wynosić od 11 do 12 cm. Jej wysokość wynosi ok. 25-35 cm, włącznie z donicą. Jak widzisz, nie zajmie więc dużej przestrzeni w miejscu, w którym go postawisz.

Zamionkulas zenzi od swoich poprzedników wyróżnia się zagęszczeniem liści – w porównaniu do poprzedników ma ich zdecydowanie więcej. Ułożone są gęsto, jeden przy drugim. Taka budowa jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność. Trudno się dziwić, że w ostatnich latach stał się on tak modny.

Zamioculcas zamiifolia zenzi – domowa uprawa miniaturowych pędów. Wymagania

Zamiokulkas jest stosunkowo łatwy w uprawie. Wymagania niezbędne do posadzenia tego gatunku są jednak specyficzne. Jeśli planujesz go zakupić, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników istotnych przy jego rozwoju i funkcjonowaniu:

Stanowisko

Wybierając miejsce, w którym zdecydujesz się posadzić zamiokulasa, zwróć uwagę na temperaturę. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, liście zostaną poparzone a w konsekwencji uszkodzone. Może to doprowadzić do całkowitego obumarcia. Ten gatunek najlepiej odnajdzie się w półcieniu.

Wymagania glebowe

Najlepiej, jeśli gleba będzie przesuszona, ewentualnie delikatnie wilgotna. Żyzne i przepuszczalne podłoże będzie dodatkowym plusem.

Pielęgnacja

Ziemia pod uprawę zamiokulkasa zenzi nie powinna być przesadnie wilgotna. Podlewaj ją, dopiero gdy całkowicie wyschnie – maksymalnie raz w miesiącu. Zbyt intensywne zalewanie może doprowadzić do gnicia i stopniowego zamierania rośliny.

Dodatkowe nawożenie nie jest wymagane.

Młode organizmy powinieneś przesadzać raz w roku – starsze wystarczy raz na 3-4 lata. Wszystko zależy od tego, jak przebiega wzrost i ile miejsca pozostało w doniczce.

Najczęstsze choroby i szkodniki, które mogą zaatakować zamiokulkasa

Gdy już zdecydujesz się na zamówienie zamionkulasa zenzi i umieszczenie go na swoim parapecie, powinieneś zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, które na niego czyhają. Można podzielić je na dwie grupy – szkodniki mogące atakować ten gatunek oraz niedopatrzenia i błędy w pielęgnacji z twojej strony.

Najczęściej spotykanymi szkodnikami są przędziorki – niewielkie, prawie niewidoczne gołym okiem roztocza. Jeśli myślisz, że te drobne organizmu nie stanowią problemu, jesteś w błędzie. Zwykle zbierają się na liściach. Ich dłuższy pobyt prowadzi do zasychania i żółknięcia. Gdy na swoim zamiokulasie zauważysz małe pajęczyny, skorzystaj z domowych sposobów – idealnie sprawdzi się roztwór szarego mydła lub woda.

Inne dolegliwości spowodowane są przez nieodpowiednią pielęgnację i zalewanie. Zbyt duża wilgotność oraz zimne stanowisko to czynniki, które prowadzą do gnicia, żółknięcia i obumierania rośliny. Powinna ona być również dobrze zabezpieczona przed promieniami światła słonecznego – zbyt duże natężenie prowadzi do zaschnięcia. Idealna temperatura dla tego gatunku wynosi ok. 25°C.

Zamiokulkas zenzi – podsumowanie

Jak widzisz, zamiokulkas zenzi ma specyficzne wymagania. Jego uprawa może być więc problematyczna, szczególnie dla początkujących fanów roślin. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych punktów, które warto wziąć pod uwagę:

  • Dbaj o suchość podłoża i nie przelewaj go przesadnie. Podlewaj maksymalnie raz w miesiącu, gdy ziemia będzie sucha,
  • Wybierz stanowisko zacienione, najlepiej o średniej temperaturze 25°C – strzeż się zimna i gorąca, gdyż mogą one doprowadzić do śmierci rośliny.
  • Uważaj na osadzające się przędziorki. Aby się ich pozbyć, przetrzyj roślinkę wilgotną szmatką lub zastosuj roztwór z mydła. W ostateczności wykorzystaj środki chemiczne.
  • Gatunek ten wydziela toksyny. Kontakt z nimi powoduje wymioty, podrażnieni# oraz uczulenie.

Jeśli czujesz się na siłach, zamów paczkę lub odbierz roślinę w sklepie – ciesz się swoją miniaturą!

Zobacz także: