Na płytkich terenach wód znaleźć można wiele ciekawych roślin. Jedną z nich jest żabieniec babka wodna. Na tle innych gatunków wyróżnia się wyglądem. Sprawdź, czym się charakteryzuje i gdzie można go spotkać.
Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica) to roślina o pokaźnych wymiarach. Zaliczana jest do rodziny żabieńcowatych. Osiąga nawet metr wysokości, a jej liście mają długość 50 cm. Zapewne niewiele wiesz o tym gatunku. Jak ją rozpoznać, gdzie występuje, czym się charakteryzuje i czy jest trująca? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części.
Żabieniec babka wodna – wygląd i cechy charakterystyczne
Żabieniec babka wodna to duża roślina. Wysokość łodygi to zwykle metr. Liście standardowo są długie na pół metra.
Kłącze żabieńca jest bulwiaste. Liście są ciemnozielone, taśmowate. Całość kształtem przypomina rozetę. Utrzymywana jest ona na długich, cienkich ogonkach.
Kwiaty żabieńca babki wodnej położone są wysoko. Nie są duże, lecz gęsto rozmieszczone na całej powierzchni. Ich kolor jest intensywny, najczęściej biało-różowy rzadziej czerwony.
Żabieniec babka wodna – występowanie, wymagania klimatyczne i glebowe
Alisma plantago-aquatica preferuje tereny wilgotne, wodne. Znajdziesz ją jedynie na północnej półkuli Ziemi, w umiarkowanej strefie klimatu. Żabieniec babka wodna wyrasta w płytkich wodach – głębokość maksymalna wynosi 40 cm. Przy sadzeniu zaleca się jednak przedział między 5 a 30 cm. Im głębiej ją zasadzisz, tym więcej podwodnych liści z niej wyrośnie.
Żabieniec lubi dostęp do pełnego słońca. Nie przeszkadza mu także rozwijanie się w miejscach bardziej zacienionych.
Większe wymagania ma do gleby – ziemia, na której rośnie, powinna być żyzna, przepuszczalna, a przede wszystkim bogata w składniki mineralne.
Zastosowanie żabieńca babki wodnej – czy jest trująca?
Żabieniec babka wodna nie ma wielu zastosowań w domu. Obecnie można ją posadzić na podwórku, w warunkach domowych. Przez większość czasu wyrastała jednak wyłącznie samoistnie na dzikich terenach wodnych.
Głównie jest to więc element ozdoby domowego zbiornika wodnego. Korzeń żabieńca ma większą wartość – wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Jego działanie jest moczopędne i przeciwobrzękowe.
Uważaj, jeśli zamierzasz uprawiać żabieńca babkę wodną – szczególnie gdy jesteś właścicielem zwierząt domowych. Wspomniany korzeń jest trujący dla twoich pupili. Spożycie nawet niewielkich jego ilości poskutkuje problemami zdrowotnymi zwierzęcia.
Kwitnienie i uprawa żabieńca babki wodnej – najważniejsze informacje
Żabieniec babka wodna powinien być posadzony w pojemniku. Ten zaś warto umieścić w oczku wodnym lub innym zbiorniku. Roślina wymaga sadzenia na głębokości od 0 do 10 cm. Najlepszym podłożem dla niej jest piasek połączony z gliną.
Gatunek ten kwitnie w ciągu czterech miesięcy – od czerwca do września.