Aby wyczerpująco odpowiedzieć na zadane powyżej pytania, odnieść się należy do ustawy o VAT oraz przeanalizować kilka istotnych aspektów dotyczących powyższej sytuacji.
Z jednej strony, w oparciu o ustawę o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega, między innymi, odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, przy czym powołując się na art. 7 ust. 2 tejże ustawy, jako odpłatną dostawę towarów rozumie się także sytuacje, w których podatnik nieodpłatnie przekazuje towary (również nieruchomości będące środkami trwałymi) należące do przedsiębiorstwa, w szczególności:
- na cele osobiste samego podatnika bądź też pracowników, czy też byłych pracowników, a także na cele osobiste akcjonariuszy, udziałowców, wspólników, członków stowarzyszenia itp. ;
- jako wszelakie inne darowizny;
jeśli przedsiębiorcy przysługiwało (zarówno w całości jak i w części) , prawo do pomniejszenia wielkości podatku należnego o wartość podatku naliczonego pochodzącego z tytułu wytworzenia, nabycia bądź importu tychże towarów czy ich części składowych.
Jednakże, co kluczowe w tym przypadku- dla celów rozliczenia z tytułu podatku VAT, osoba, która wynajmuje nieruchomość w ramach najmu prywatnego, jest traktowana jak podatnik VAT (art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT), a sam najem prywatny dla celów VAT jest traktowany jak działalność gospodarcza. Podstawą do takiego podejścia jest fakt, że zwykle umowy najmu są umowami długoterminowymi, a korzyści z ich wynajmu są długofalowe i praktycznie stałe.
W związku z powyższym, w odniesieniu do podatku VAT, pomimo „przesunięcia” nieruchomości z działalności do majątku prywatnego, nadal jej wynajem będzie traktowany jak działalność gospodarcza na gruncie VAT. Dlatego też „przesunięcie” to do majątku prywatnego nie ulegnie opodatkowaniu VAT.
Stanowisko to znalazło potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora KIS. Przykładowo, w interpretacji z dnia 10 kwietnia 2024 r.( nr 0114-KDIP4-2.4012.88.2024.2.AA) możemy przeczytać, że skoro podatnik po wycofaniu budynku z działalności i przekazaniu jej do majątku prywatnego, wciąż ma zamiar wynajmować ją jako czynny, zarejestrowany podatnik VAT, a więc wciąż wykorzystywać nieruchomość do czynności opodatkowanych (cel zarobkowy)- nie mają tu zastosowania przepisy z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT dotyczące dostawy towaru na cele osobiste. W związku z powyższym wycofanie opisywanego budynku z działalności nie będzie opodatkowane podatkiem VAT.
Co więcej, w przytaczanej interpretacji możemy przeczytać, że w omawianej sytuacji nie ma obowiązku korekty podatku VAT odliczonego z tytułu kupna powyższego budynku- jako, że po jego przekazaniu do majątku prywatnego, nie zmieni się jego przeznaczenie (a tylko zmiana przeznaczenia wywołałaby obowiązek korekty)- będzie on nadal wynajmowana, co wciąż będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.
Podsumowując, w sytuacji wycofania budynku biurowego do majątku prywatnego z działalności gospodarczej, celem dalszego najmu (teraz prywatnego), podatnik nie będzie z tytułu tego wycofania opodatkowany VAT. Nie ma również obowiązku korekty VAT odliczonego od jego zakupu.
Powyższy przykład wyraźnie pokazuje, że kwestie wynajmu nieruchomości mogą rodzić wiele wątpliwości na gruncie podatku VAT, szczególnie w przypadkach mniej typowych. Jeśli i Państwo mają podobne zapytania w tej tematyce, nasi księgowi z przyjemnością doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania. Zapraszamy serdecznie do naszych biur, które mają oddział w centrum Warszawy .