Środki ochrony roślin wpływają zarówno na kondycję, jak i wygląd roślin. Wybór odpowiedniego preparatu jest naprawdę ważny – każdy rolnik powinien mieć przynajmniej podstawową wiedzę o ochronie roślin. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Walka ze szkodnikami i chorobami roślin jest kluczowa dla zapewnienia wielkości plonu. Środki ochrony roślin to substancje przeznaczone do walki z pasożytami i chorobami. Środki chemiczne będą niezbędne wszędzie tam, gdzie pojawia się ryzyko zniszczenia upraw. Jakie produkty wybrać, by uzyskać możliwie najlepsze efekty?

Czym kierować się przy wyborze właściwego oprysku?

Środki ochrony roślin to ogólna nazwa kilku rodzajów preparatów. Wśród nich najważniejsze są:

 • insektycydy – środki owadobójcze. Służą do zwalczania szkodników żerujących na uprawach rolniczych, warzywnych i sadowniczych. Ograniczają one rozród owadów, których bytowanie może pogorszyć jakość plonów;
 • herbicydy – środki chemiczne. Ich zadaniem jest zwalczanie chwastów, które zabierają uprawom wodę oraz składniki odżywcze;
 • fungicydy – przeciwdziałają chorobie grzybowej. Grzyby są jedną z najczęstszych przyczyn utraty plonów, dlatego preparaty tego typu są używane dość często.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego oprysku? Oto kilka wskazówek:

 • Najważniejsze jest zidentyfikowanie przyczyny, która sprawia, że hodowane rośliny są w złym stanie. Dzięki temu możliwe jest wybranie odpowiedniego środka i użycie go w taki sposób, by faktycznie ochronił uprawę.
 • Jeżeli już wiesz, jaki szkodnik, grzyb lub chwast niszczy twoje uprawy, to czas na wybór najlepszego środka, który poradzi sobie z problemem. Przede wszystkim preparat powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła. Nie wybieraj tanich środków od nieznanych producentów – takie produkty w najlepszym razie po prostu nie pomogą, w najgorszym wręcz zaszkodzą roślinom! Zakupy rób w sklepach z markowymi produktami.
 • Jeżeli masz problem z wyborem preparatu, skontaktuj się z doświadczonymi rolnikami lub ogrodnikami. Wielu z nich na pewno miało już do czynienia z podobnymi środkami i takie osoby chętnie podzielą się wiedzą z początkującym hodowcą.
 • Przedstawiciele firm z branży środków ochrony roślin również ci pomogą. Mają szeroką wiedzę na temat zastosowania tego rodzaju preparatów i wskażą produkt, który będzie najlepszy w twoim przypadku.
 • Podczas stosowania środków ochrony roślin należy stosować się do zaleceń producenta. Preparaty są mieszane z wodą, dlatego konieczne będzie dobranie odpowiednich proporcji.
 • Ważne jest odpowiednie określenie tego, w jaki sposób będzie stosowany środek. Herbicydy dolistne dostają się do chwastów poprzez ich liście. W sprzedaży są także herbicydy glebowe, które rośliny pobierają pod ziemią. W przypadku insektycydów wyróżniamy wersje kontaktowe, oddechowe i żołądkowe. Na niektóre owady działa tylko część z tych środków, co sprawia, że identyfikacja zagrożenia jest bardzo ważna.
 • Właściwy dobór środków warunkuje także faza rozwoju rośliny. To istotne zarówno w przypadku samych upraw, jak i chwastów. Producent powinien umieścić na opakowaniu informację, na jakich etapach wzrostu należy stosować dany preparat. Niektóre preparaty mają określone terminy stosowania.
 • Długotrwałe stosowanie środka może doprowadzić do uodpornienia chwastów czy owadów na działanie preparatu. Eksperci zalecają, aby dokonywać aplikacji naprzemiennej, czyli okresowej zmiany produktów używanych do ochrony roślin. Dzięki temu preparaty ochronne będą działać z odpowiednią siłą.
 • Aplikowanie środków ochrony powinno odbywać się w odpowiedniej temperaturze. Substancje zawarte w preparatach mogą mieć różne wymagania temperaturowe. Informacje o tych wymaganiach znajdziesz na opakowaniu kupionego środka.

Środki ochrony roślin mogą być stosowane zapobiegawczo, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów chorób lub oznak bytowania szkodników. Lepiej zapobiegać – jeśli choroby czy szkodniki pojawią się na uprawach, mogą bardzo pogorszyć ich stan, zanim wyeliminujesz problem.

Kup środki ochrony roślin szybko i bezpiecznie

Środki ochrony roślin powinny pochodzić z pewnego źródła. Sklep internetowy dlaroslin.pl od kilkunastu lat dostarcza produkty wysokiej jakości. Dla firmy najważniejsza jest satysfakcja klienta. Właśnie dlatego stawia ona także na najnowsze rozwiązania i trendy w rolnictwie. W ofercie znajdziesz zarówno środki ochrony roślin, jak i: 

 • nawozy;
 • materiał siewny;
 • sadzonki;
 • nasiona;
 • akcesoria rolnicze.

To sprawdzone produkty wysokiej jakości, które na pewno spełnią twoje wymagania.

W rolnictwie i ogrodnictwie liczy się czas. Pracownicy sklepu dlaroslin.pl o tym wiedzą, dlatego dbają o szybką wysyłkę większości produktów (często nawet w dniu złożenia zamówienia)! Dodatkowym atutem jest darmowa przesyłka lub rabat 17 zł na wysyłkę przy zamówieniu za ponad 1500 złotych. Dzięki temu nie będziesz musiał przejmować się dodatkowymi kosztami przy dużych zakupach.

Przy zamówieniach za co najmniej 3000 złotych w sklepie dlaroslin.pl otrzymasz rabat 2%. Dzięki temu będziesz mógł przeznaczyć zaoszczędzone środki na dalszy rozwój swojego gospodarstwa lub ogrodu.

Zaufanie klientów to priorytet sklepu. Z roku na rok rośnie liczba zadowolonych klientów, dla których sklep dlaroslin.pl stał się stałym dostawcą artykułów rolniczych i ogrodniczych.

Każdy hodowca i ogrodnik wie, że jakość produktów jest istotna. Wybór sprawdzonych producentów i sprzedawców daje ci pewność, że osiągniesz najlepsze możliwe efekty. To szczególnie istotne w przypadku środków ochrony roślin. Jeżeli zaopatrzysz się w nie u zaufanego dostawcy, nie będziesz musiał się martwić o to, że choroby lub szkodniki spustoszą twoje plony!

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022