Kwiat, jakim jest śniedek wątpliwy (Ornithogalum dubium) pochodzi z rodziny szparagowatych. Istnieje około 100-150 gatunków tej rośliny, głównie w rejonie Morza Śródziemnego. W naturalnym środowisku występuje również w Europie, Azji czy południowej Afryce. Śniedek wątpliwy wśród swojego gatunku charakteryzuje się tym, że jako jedyny nie wybarwia się na biało. Ciekawym faktem jest to, że do 2014 roku roślina ta była pod ochroną. Dużą zaletą jest to, że zimą kwiat ten może kwitnąć w domu lub latem w ogrodzie.

Jak wygląda śniedek wątpliwy?

Śniedek wątpliwy jest rośliną cebulową przypominającą nieco hiacynty. Jego liście są lancetowate, o soczyście zielonym kolorze. Dorastają przeciętnie do 50 cm długości. Kupując samą cebulę, należy sprawdzić, do jakich rozmiarów ma ten kwiat urosnąć, ponieważ na rynku istnieją zarówno mniejsze, jak i większe odmiany. Pomiędzy liśćmi wyrastają masywne łodygi. Na ich szczycie pojawia się groniasty kwiatostan, a w nim kwiaty. Posiadają one po 6 płatków, a na ich środku często znajduje się oczko w kolorze czarnym lub zielonym. Kolory, w jakich najczęściej występuje taki rodzaj śniedka, to żółty, czerwony czy intensywnie pomarańczowy.

Jakie wymagania ma śniedek wątpliwy?

Śniedek wątpliwy, tak jak każda roślina, ma pewne wymagania.

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na kwestie, takie jak:

 1. Zapewnienie śniedkowi jasnego oraz słonecznego miejsca. Jeśli zdarzy się lekki półcień, to on również będzie odpowiadał tej roślinie.
 2. Podłoże musi być żyzne oraz przepuszczalne. Warto dodawać do ziemi kompost oraz piasek.
 3. Ważne jest, aby ziemia u śniedka wątpliwego była lekko wilgotna. Jeśli gleba byłaby zbyt mokra, to naraziłaby wówczas ten kwiat na liczne choroby oraz zgnicie.
 4. Kwiat ten dobrze toleruje nawozy przeznaczone do roślin cebulowych lub kwitnących, a także kompost lub biohumus.
 5. Śniedek nie jest mrozoodporny.

Śniedek wątpliwy – uprawa i pielęgnacja w domu

Kwiat, jakim jest śniedek wątpliwy, bardzo dobrze rośnie w doniczce. Najczęściej te rośliny tuż przed kwitnięciem można kupić na przełomie zimy i wiosny. Tak kupiona roślina jest łatwa w pielęgnacji, ponieważ na początku wystarczy ją postawić i regularnie, co kilka dni podlewać. Należy wykonywać tę czynność dopiero wówczas, kiedy ziemia lekko przeschnie. Ważne jest, aby w donicy były dziurki potrzebne do odpływu nadmiaru wody. Optymalna temperatura dla wzrostu tego kwiat waha się pomiędzy 10 a 22 stopnie. Jednak w możliwej najwyższej temperaturze kwiaty śniedka utrzymują się krócej.

Pielęgnacja po zakończonym kwitnieniu

Kiedy bylina ta przekwitnie, należy ściąć cały pęd kwiatowy. Zasuszone wkrótce liście również można usunąć. Kolejnym etapem jest zaprzestanie podlewania oraz przeniesienie donicy w chłodne miejsce (2-8°C). Jesienią po zakończonym okresie spoczynku śniedek wątpliwy powinien na nowo obudzić się do życia. Wówczas należy zacząć ponownie go podlewać oraz przenieść w cieplejsze miejsce. Po wypuszczeniu liści zalecany jest nawóz. Kolejne kwitnienie śniedka powinno mieć miejsce około lutego.

Uprawa i pielęgnacja śniedka w ogrodzie

Warto wiedzieć, że ten piękny kwiat, jakim jest śniedek wątpliwy, można uprawiać w ogrodzie:

 1. Cebulę sadzi się do gruntu w połowie maja. Należy to wykonać dość płytko, na głębokości około 3 cm.
 2. Miejsce powinno być jasne, lecz nie nagrzewające się. Ziemia najlepiej, aby była próchnicza oraz przepuszczająca.
 3. Chcąc przyspieszyć proces kwitnienia, można już w marcu zasadzić cebulę w doniczce, a następnie w połowie maja przesadzić do ogrodu. W ten sposób kwiaty pojawiają się szybciej. Mniej więcej byłoby to w lipcu.
 4. Przed posadzeniem na zewnątrz podrośniętych w domu cebuli śniedka, należy je koniecznie zahartować. Jak to zrobić? Wystarczy wynosić je w cieplejsze dni i chować do pomieszczenia na noc.
 5. Ścinanie pędów i likwidacja wyschniętych liści, wygląda tak samo, jak w przypadku pielęgnacji śniedka w donicy.
 6. Jeśli śniedek wątpliwy rośnie na zewnątrz w donicy, to należy go wówczas ochraniać przed deszczem, zapewniając także drenaż i odpływ.
 7. Cebulki przechowywane podczas zimy należy włożyć do suchego podłoża w chłodnym pomieszczeniu aż do wiosny.

Podsumowanie

Śniedek wątpliwy to z pewnością roślina o niezwykłych kwiatach. Fakt, że można go uprawiać w domu, sprawia, że kiedy ten kwiat doniczkowy zakwitnie, stanie się spektakularną ozdobą. Warto wiedzieć, że jeśli warunki sprzyjają rozwojowi kwiatów tej rośliny, to na jednym pędzie może ich wyrosnąć nawet 20. Z kolei z jednej cebulki mogą wyrosnąć aż 3 takie pędy. Kwiaty utrzymują się na roślinie dość długo, ponieważ okres ten trwa około 6 tygodni. Cena gotowej sadzonki to koszt w granicach 40-70 zł, zależnie od jej wielkości.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022