Rdestowiec japoński (Reynoutria japonica) nazywany jest także rdestem ostrokończystym. Chwast ten występuje naturalnie w strefie klimatu umiarkowanego. Pierwotnie obejmował swoim zasięgiem Japonię, Koreę, Tajwan i północną część Chin. Roślina ta nie jest wymagająca, więc rośnie w praktycznie każdych warunkach. Często widywany na skalnych wzgórzach, w rowach i na poboczach dróg. Do Europy trafił w 1825 r. i bardzo szybko się rozprzestrzenił. Jest to gatunek wysoce inwazyjny, który bardzo szybko wypiera inne rośliny. W Polsce występuje pospolicie. Zaleca się usuwanie go, ponieważ zagraża rodzimym gatunkom.
Jak wygląda rdestowiec japoński?
Rdestowiec ostrokończysty jest byliną, która przypomina bambusa, często błędnie nazywany jest krzewem. Ma wzniesione łodygi, które w środku są puste. Wyrasta na wysokość około 3 metrów. Liście rdestowca japońskiego mają kształt elipsy, na końcu są zaostrzone. Kwiaty, które wydaje, są koloru białego. Często można go zobaczyć przy torach kolejowych, w rowach i na terenach nadrzecznych.
Rdestowiec japoński i jego wpływ na inne rośliny
Jest to roślina inwazyjna. Bardzo szybko się rozprzestrzenia i wypiera inne gatunki. Uprawa tego rdestu jest zakazana przez polskie prawo. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała w 2015 roku wytyczne odnoszące się do zwalczania rdestowców na terenie kraju. Wielu ogrodników zmaga się z obecnością tego rdestowca w ogrodzie. Jeżeli jego rozrost nie zostanie zahamowany, to ograniczy on dostęp do wody i światła innym roślinom. Podobny problem mogą mieć rolnicy, ponieważ rdest potrafi zniszczyć uprawy.
Zwalczanie rdestu japońskiego
Za uprawę rdestu w ogrodzie grozi grzywna lub mandat – możliwe jest to tylko po uzyskaniu specjalnego pozwolenia. Jeżeli zobaczysz go u siebie, będziesz musiał się go szybko pozbyć. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ roślina ma tendencje do szybkiego odrastania. Istnieje kilka metod usuwania rdestowca japońskiego, a wybór jednej z nich zależy od tego, jak bardzo roślina się rozrosła.
Usuwane mechaniczne
Jeżeli rdest japoński nie osiągnął jeszcze dużych rozmiarów, można go po prostu wykopać. Pierwszym krokiem jest wycięcie nadziemnej części. Następnie należy wykopać podziemne kłącza rdestowca razem z dużą ilością ziemi. Glebę trzeba będzie wymienić na nową, żeby uniknąć odrastania rośliny. Najlepiej robić to w połowie mają, kiedy rdesty wchodzą w okres wegetacyjny. Ważna jest też odpowiednia utylizacja, ponieważ rdestowiec może odrosnąć nawet z niewielkich fragmentów pędów. Miejsce, z którego roślina została wykopana, trzeba regularnie sprawdzać. Jeżeli zobaczysz, że odrasta, to proces należy powtórzyć.
Jakie środki chemiczne stosować?
Rdestowiec japoński jest bardzo odporny na środki chemiczne. Użycie herbicydów bardzo często nie daje rezultatów. Na rynku można jednak znaleźć kilka preparatów, które odpowiednio zastosowane powinny poradzić sobie z tym chwastem. Najlepsze efekty da połączenie metody mechanicznej z zastosowaniem środków chemicznych – możesz mieć wtedy większą pewność, że roślina po pewnym czasie nie odrośnie.
Rdestowiec ostrokończysty – właściwości i zastosowanie
Chociaż rdestowiec japoński jest chwastem, to powszechnie znane są jego właściwości zielarskie. Jest to naturalny suplement diety, który może pomóc w przypadku wielu dolegliwości. W lecznictwie zastosowanie ma korzeń oraz ziele rdestowca. Najbardziej cenionym składnikiem jest resweratrol. Surowiec ten jest silnym przeciwutleniaczem, który wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe.
Działanie prozdrowotne rdestowca japońskiego
Napar z rośliny pomaga zredukować wiele dolegliwości. Stosowany profilaktycznie może także zapobiegać rozwojowi niektórych chorób. Oto, jakie działanie ma roślina:
- przeciwutleniające;
- regenerujące;
- przeciwzapalne;
- detoksykujące
- przeciwdrobnoustrojowe;
- regulujące poziom glukozy we krwi;
- zmniejszające cholesterol.
Przeciwutleniające działanie resweratrolu
Składniki znajdujące się w rdestowcu japońskim mają silne działanie antyoksydacyjne. W głównej mierze odpowiedzialny jest za to resweratrol. Zmniejsza on aktywność wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia. Substancja ma wpływ na działanie układu krwionośnego i zapobiega chorobom serca. Zaleca się jej spożywanie w czasie leczenia boreliozy.
Napar z rdestowca
Aby przygotować napar z rośliny, potrzebne będą 2 łyżki rozdrobnionych kłączy, które należy zalać 2 szklankami wody w temperaturze wrzenia. Napar trzeba wypić w 4 porcjach w ciągu dnia, a kuracja powinna trwać od 3 do 6 miesięcy. Może być użyty także do okładów i przemywania skóry, co należy robić 6 razy dziennie, by zyskać efekt.
Rdestowiec japoński jest rośliną niebezpieczną dla ogrodu, ale mającą prozdrowotne działanie. Nie należy ryzykować uprawiania go na swojej ziemi. Jeżeli chcesz skorzystać z jego właściwości, najlepiej będzie kupić kłącza rośliny w sklepie.