Zbliżające się lato zachęca do prac w ogrodzie. Trzeba nieco zadbać o przydomową przestrzeń, aby móc spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli wykażesz się odrobiną kreatywności, to stworzysz klimatyczną i funkcjonalną przestrzeń. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Strefa wypoczynkowa – serce twojego ogrodu

Funkcjonalny ogród powinien być podzielony na strefy (wypoczynkową, rekreacyjną, warzywno-ogrodniczą itp.). Bardzo ważna dla komfortu domowników jest strefa wypoczynkowa. Takie miejsce możesz stworzyć na tarasie lub przy domku letniskowym, jeśli go masz. 

Niezbędne są meble ogrodowe. Wybór w tej kwestii jest właściwie nieograniczony. Zdecyduj się na to, co spełni oczekiwania twoje i domowników. Możesz zdecydować się na krzesła (lub wygodne fotele z poduchami) i stół. Dostępne są także całe komplety wypoczynkowe (na przykład sofa, fotele, stolik). Do tego dobierz huśtawkę lub hamak i strefa wypoczynku gotowa! 

Jeśli zaś chodzi o design, to doskonałym wyborem będą stylowe i nowoczesne meble z technorattanu. Jest to tworzywo sztuczne, a co za tym idzie – trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Pod względem wzornictwa technorattan imituje naturalny rattan. Warto także podkreślić, że meble z technorattanu są bardziej ekologiczne niż te wykonane z naturalnego rattanu. Po pierwsze: są bardziej trwałe i posłużą wiele lat. Po drugie: nie wymagają wycinania palm. Takie meble są lekkie, a więc bez problemu przeniesiesz je w inne miejsce. Dostępne są w różnych kolorach, a dołączone do nich poduchy zwiększają komfort użytkowania. Meble z technorattanu znajdziesz w sklepie: homegarden.com.pl

A może ścieżka sensoryczna? 

Warto kreatywnie wykorzystać ogrodową przestrzeń. Ścieżka sensoryczna to świetny pomysł, jeśli masz dzieci (ale nie tylko wtedy). Stymulacja zmysłów jest korzystna również dla dorosłych. Pozwala zredukować stres i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Dodatkowo taka ścieżka sensoryczna to niezwykle ciekawy element aranżacji ogrodu. Jak ją wykonać? 

Na początek wytycz ścieżkę; może być prosta lub kręta. Może przebiegać przez cały ogród lub tylko jego część (na przykład wokół oczka wodnego). Na ścieżce musisz umieścić różne elementy, które będą stymulować zmysły podczas chodzenia. Mogą to być ułożone naprzemiennie: kamienie, drewno, kora, piasek, trawa, mech, kamyki, muszelki, agrowłóknina itd. Oczywiście unikaj ostrych elementów, które mogłyby zranić skórę. Nieopodal ścieżki zawieś wietrzne dzwoneczki, co dodatkowo zapewni doznania słuchowe. 

Chcesz jeść zdrowo? Wyhoduj własne warzywa

Kolejny pomysł na wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie to warzywnik. Do zrealizowania tego pomysłu możesz użyć skrzyni ogrodowych lub posadzić warzywa w grządkach. Przydatny może się okazać również tunel foliowy. Taki tunel stwarza optymalne środowisko do uprawy sałaty, marchewki, szpinaku, brokułów czy cebuli. W przydomowym ogrodzie wyhodujesz także pomidory, paprykę czy fasolę. Oczywiście podczas sadzenia warzyw należy zapoznać się z ich wymaganiami i odpowiednio rozplanować ich lokalizację. Samodzielna uprawa warzyw to ogromna satysfakcja, a dodatkowo zyskujesz smaczne i zdrowe warzywa. W ozdobnych doniczkach możesz natomiast hodować zioła, takie jak mięta czy bazylia.

Jak zatem widać – własny ogród daje wiele możliwości. Warto zadbać o to, aby był estetyczny i funkcjonalny. Podzielenie ogrodu na strefy stanowi duże ułatwienie podczas aranżacji. Zadbaj o przestrzeń wypoczynkową z wygodnymi meblami i miejscem do grillowania. Pomyśl także o strefie rekreacyjnej (szczególnie, jeśli masz dzieci) z huśtawkami, zjeżdżalnią i piaskownicą. Nie bój się sięgać po nieoczywiste elementy aranżacji, takie jak wspomniana ścieżka sensoryczna czy strefa do medytacji z zawieszonymi na gałęziach drzew dzwoneczkami.

Materiał promocyjny.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2023