Prace ogrodowe to dla wielu osób połączenie aktywności fizycznej z hobby. Najczęściej wykonuje się je latem, co przekłada się na stan skóry. Sprawdź, jak właściwie dbać o cerę, kiedy narażona jest na działanie czynników zewnętrznych.

Sposoby pielęgnacji skóry zależą od pory roku, wilgotności powietrza i temperatury. Co więcej, jeśli często podejmujesz się aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – a taką niewątpliwie są prace ogrodowe – musisz szczególnie pamiętać o właściwej ochronie skóry twarzy. Jeden uniwersalny krem to za mało, aby twoja cera wyglądała promiennie i zdrowo. 

Co najbardziej szkodzi skórze?

Stan skóry zależy od czynników środowiskowych, na które narażona jest ona każdego dnia. Do głównych aspektów mających wpływ na twoją skórę należą:

 • zanieczyszczenie powietrza;
 • promieniowanie UV;
 • styl życia;
 • nagła zmiana warunków klimatycznych.

Skóra wykazuje stosunkowo dużą łatwość w dostosowywaniu się do zmian klimatycznych, ale nie odbywa się to bez szkody dla niej. Efektem są zmiany widoczne gołym okiem. Chłodne powietrze wzmaga objawy przesuszenia, a ciepło z kolei negatywnie wpływa na włókna kolagenu i elastyny w skórze dojrzałej.

Ciemna strona słońca

Przebywanie na słońcu daje dużo korzyści. To dzięki niemu syntezujesz naturalną witaminę D, która jak wiadomo jest niezbędna do mineralizacji kości. Aby skorzystać z dobrodziejstw słońca, wystarczy 15-20 minut ekspozycji na słońce. Najwięcej prac ogrodowych przypada na wiosnę i lato. To wtedy jesteś najbardziej narażony na szkodliwe działanie słońca.

Promieniowanie słoneczne UVA oraz UVB wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla twojej cery. Jeśli często przebywasz na słońcu i nie dbasz o prawidłową ochronę skóry, z czasem zauważysz, że jej stan uległ znacznemu pogorszeniu, np.:

 • pojawiły się przebarwienia i ciemne plamy;
 • jest bardziej sucha;
 • utraciła jędrność i elastyczność;
 • na twarzy widoczne są lekkie zaczerwienienia.

Prace ogrodowe – jak pielęgnować cerę latem?

Gorące i suche powietrze oraz promieniowanie słoneczne to najwięksi wrogowie twojej cery. Odpowiadają za fotostarzenie skóry, uszkadzają DNA i naturalny system odpornościowy. Aby temu zapobiec, musisz pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry twarzy podczas prac ogrodowych.

Intensywne nawilżanie twarzy

Właściwie nawilżona skóra powinna zawierać 10–13% wody. Wysoka temperatura oraz wystawianie twarzy na słońce mogą znacznie wysuszyć skórę, powodując jej odwodnienie. W okresie letnim podstawą codziennej pielęgnacji powinny być kosmetyki o działaniu nawilżającym, i to niezależnie od typu cery. 

Wieczorne oczyszczanie twarzy to czynność, której absolutnie nie możesz pominąć. Resztki brudu lub makijażu w połączeniu z potem zatykają pory, nasilając występowanie wyprysków. Na umytą i osuszoną skórę nałóż serum do twarzy, najlepiej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Tworzy on warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. To szczególnie ważne w trakcie prac ogrodowych w pełnym słońcu. 

Ochrona skóry przed promieniowaniem UVA i UVB 

Kilkugodzinna ekspozycja twarzy na słońce może sprawić, że na twojej buzi pojawią się rumień, a nawet oparzenia. Ponadto promienie UVA i UVB przyspieszają procesy starzenia. Jedynym sposobem na to, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami ich działania, jest stosowanie kremu z filtrami SPF. Pamiętaj też, aby jak najczęściej robić przerwy w czasie prac ogrodowych i choć na kilka minut pobyć w zacienionym miejscu.

Dbanie o skórę jesienią

Twoja skóra bardzo nie lubi nagłych zmian temperatury, które w zasadzie są nieuniknione w okresie jesienno-zimowym. Gdy wychodzisz z ciepłego pomieszczenia na świeże, zimne powietrze, twoja skóra przeżywa coś podobnego do szoku termicznego. Naczynka mocno się rozszerzają i pękają, tworząc tzw. pajączki na twarzy. Pamiętaj więc o właściwej pielęgnacji skóry twarzy także i w chłodniejszych porach roku. Warto wówczas stosować:

 • kosmetyki z antyoksydantami, np. witaminą C – uszczelniają naczynka i zapobiegają ich pękaniu;
 • peelingi – pomagają pozbyć się warstwy rogowej naskórka;
 • krem nawilżający – usprawnia działanie bariery hydrolipidowej. Jeśli jest ona uszkodzona np. poprzez wystawianie skóry na wahania temperatur, możesz odczuwać suchość, swędzenie oraz pieczenie twarzy;
 • kosmetyki o działaniu kojącym – balsamy i kremy z dodatkiem witaminy E i alantoiny pomogą złagodzić podrażnienia i zwiększyć elastyczność skóry. 

Pamiętaj, że wszystkie zabiegi pielęgnacyjne twarzy powinny być poprzedzone właściwą ochroną przed promieniowaniem UV, zwłaszcza podczas prac ogrodowych. Na nic zdadzą się odżywcze balsamy, jeśli latem zapomnisz o nałożeniu kremu z filtrem. Powinny pamiętać o tym szczególnie te osoby, które zmagają się z problemami skórnymi, np. trądzikiem różowatym, lub ze skórą skłonną do podrażnień.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022