Mieszkania, w których panuje nadmierna wilgoć stwarzają narażenie zdrowia dla mieszkańca. Wilgoć jest świetnym środowiskiem do rozwoju szkodliwych grzybów i bakterii, ponadto może mieć wpływ na naruszenie konstrukcji budynku. Sprawdź, kiedy należy zrobić pomiary wilgotności powietrza
Pomiary wilgotności powietrza przed zakupem mieszkania.
Nierzadko, mieszkanie, które zamierzamy kupić wydaje się być w idealnym stanie, jednak warto mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach wszystkie wady można tymczasowo zatuszować remontem czy dekoracją. Jako świadomy nabywca dokonajmy samodzielnie pomiaru wilgotności powietrza w interesującym nas lokalu i zweryfikujmy jego właściwości. Pomogą one przy sprawdzeniu, czy nie trzeba osuszać budynku.
Sprawdzenie stanu zawilgocenia budynku przed remontem i po remoncie.
Warto zdecydować się na wykonanie pomiarów wilgotności powietrza przed i po remoncie co pozwoli to ewentualne niedopatrzenia w trakcie renowacji.
Zmierzenie wilgotności posadzki przed ułożeniem parkietu
Wykonanie pomiaru wilgotności powierzchni przed położeniem nowych podłóg pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji
Ocena zawilgocenia tynku/gładzi przed malowaniem
W procesie tynkowania duże ilości wody wsiąkają w ściany. Warto przed pomalowaniem wykonać pomiar wilgotności ścian. Świeżo wykonane tynki lub gładzie mogą nie schnąć tak szybko jak byśmy tego chcieli, natomiast zakończenie remontu z niewłaściwie wysuszonymi powierzchniami wiąże się z koniecznością jego ponowienia. Pomiar wilgotności pokaże nam czy warunki do malowania są właściwe.
Pomiar wilgotności budynków po zalaniu
Sporządzenie pomiarów wilgotności budynku po zalaniu pomoże nam w przygotowaniu właściwej dokumentacji dla ubezpieczyciela oraz ukierunkuje na podjęcie odpowiednich kroków przy osuszaniu.
Pomiary wilgotności więźby dachowej, elementów drewnianych
W celu wykrycia nieszczelności świeżo wykonanego dachu najlepiej będzie zamierzyć wilgotność elementów konstrukcyjnych zaraz po lub w trakcie deszczu. Po takim pomiarze możemy podpisać bez obaw odbiór nowego dachu.
Maksymalne wilgotności w budownictwie dopuszczalne do eksploatacji:
- 45-68% , wilgotność względna powietrza w temp. pokojowej;
- 0-3%, wilgotność muru i tynku oraz warstw malarskich;
- 0-12%, wilgotność powierzchni drewnianych (podłogi okładziny drewniane);
- 0-15%, wilgotność drewnianych elementów konstrukcyjnych;
Wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest czymś, co często pomijamy przy wyborze klimatu wewnątrz domu. Istotne jest zrozumienie jak wykonywać pomiar wilgotności powietrza, aby wiedzieć, kiedy należy wezwać serwis naprawczy.
Jak zrobić pomiar wilgotności powietrza w pomieszczeniu?
Najprostszym sposobem pomiaru poziomu wilgotności w pomieszczeniach jest użycie higrometru. To urządzenie służy jako termometr i miernik wilgotności w pomieszczeniach. Można też dokonać pomiaru nawilżania powietrza własnymi sposobami:
- Metoda kostki lodu
Metoda kostki lodu jest prosta i da Ci podstawowe pojęcie o poziomie wilgotności w pomieszczeniach. Będziesz potrzebował jedynie szklanki z wodą i kilku kostek lodu. Napełnij szklankę wodą, umieść w niej dwie do trzech kostek lodu i odczekaj około czterech minut. Po czterech minutach, sprawdź wygląd szklanki. Jeśli ma kondensację tworzącą się lub kapiącą na zewnątrz, twój poziom wilgotności może być zbyt wysoki. Z drugiej strony, jeśli w ogóle nie tworzy się kondensacja, to poziom wilgotności może być zbyt niski. Upewnij się, że szklanka nie jest umieszczona w kuchni, ponieważ opary powstające podczas gotowania mogą zafałszować wyniki. Na ostateczny wynik mogą wpłynąć także zmiany w ruchu powietrza w pomieszczeniu, więc najlepiej jest zostawić szklankę w przestrzeni, przez którą nie będziemy się przemieszczać.
- Różnica między temperaturą termometru mokrego i suchego
Ta metoda wymaga nieco więcej materiałów niż metoda kostki lodu, ale daje lepszy pomiar poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Aby sprawdzić różnicę między termometrami mokrymi i suchymi najpierw potrzebujesz dwóch zwykłych szklanych termometrów.
Aby wykonać test wilgotności, pozostawisz jeden termometr w stanie takim, jaki jest, czyli suchy. W przypadku drugiego termometru, owiniesz zwilżony wacik wokół dolnej części termometru, znanej i przymocujesz go gumką. Należy użyć wody o temperaturze pokojowej do nawilżenia wacika. Następnie umieść oba termometry na kawałku tektury obok siebie. Po około pięciu do sześciu minut, wróć i sprawdź temperatury na obu i zapisz wyniki. Następnie należy odjąć temperaturę mokrego termometru od temperatury suchego. Na koniec porównaj wyniki z wykresem wilgotności względnej dostępnym w Internecie.
Jaki jest komfortowy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach?
Odpowiednie poziomy wilgotności różnią się w zależności od pory roku. Aby wilgotność w domu była w odpowiednim zakresie podczas lata, powinna wynosić od 40-50%. Jeśli wilgotność przekroczy 60%, twój dom stanie się wilgotny i parny. W trakcie miesięcy zimowych, wilgotność w mieszkaniu powinna wynosić od 30-40%. Wilgotność niższa niż 40% w zimie zapobiegnie tworzeniu się kondensacji na oknach i powstawaniu nadmiernej wilgoci.