Jakie warzywa uprawiać w doniczkach?
Chcąc stworzyć swój własny warzywnik np. na balkonie, należy wybierać warzywa, które nie potrzebują zbyt dużo miejsca, a do tego mają dość płytki system korzeniowy. Doniczki czy też odpowiednio przygotowane skrzynie świetnie nadają się do uprawy cebuli, koperku, ogórków, papryki, rzodkiewki czy sałaty. Dużą popularnością cieszą się także balkonowe uprawy pomidorów, zwłaszcza koktajlowych, szczypiorku czy selera naciowego. Bez przeszkód można w ten sposób hodować także zioła czy owoce takie jak truskawki. Ponadto rośliny uprawiane w ten sposób muszą być światłolubne, gdyż balkony zazwyczaj znajdują się po najbardziej nasłonecznionej stronie budynków. Pomimo tego, należy przygotować się na sytuację, w której może zajść konieczność osłonięcia roślin przed zbyt silnym słońcem.
Sadzenie warzyw w doniczkach – zasady
Niezwykle istotną kwestią jest wybór odpowiedniej ziemi, która będzie żyzna i bogata w niezbędne składniki, takie jak sole mineralne. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne podłoże do roślin balkonowych. Dobrym rozwiązaniem jest zakup podłoża wzbogaconego o hydrożel, który zatrzymuje wilgoć w glebie, dzięki czemu nie wysycha ona tak szybko nawet podczas upałów.
Niektóre rośliny, np. pomidory, papryki czy selery, hoduje się z rozsady. Polega to na tym, że nasiona warzyw rozsiewa się w warunkach domowych, a dopiero później (mniej więcej w połowie maja) rozsadza się je do donic na balkonie. Dzięki temu można uzyskać znacznie lepsze plony. Taki sposób działania skraca również okres oczekiwania na pierwsze warzywa. Istnieje także możliwość zakupu gotowej rozsady warzyw, co jeszcze bardziej upraszcza cały proces.
Jak pielęgnować warzywa w doniczkach?
Po umieszczeniu donic z zasianymi bądź rozsadzonymi warzywami na balkonie najważniejszą czynnością jest ich regularne i dość obfite podlewanie. Najlepiej jest dostarczać roślinom wodę wcześnie rano oraz po południu. W przypadku, gdy panuje pochmurna i deszczowa pogoda, ze stosunkowo niską jak na okres letni temperaturą, można ograniczyć podlewanie do jednego co parę dni.
Poza podlewaniem ważne jest także regularne nawożenie. Składniki znajdujące się w ziemi w momencie zasiewania warzyw nie wystarczą na cały okres ich wegetacji, gdyż ziemia z czasem się wyjaławia. W związku z tym najlepiej wykorzystać nawozy organiczne, takie jak np. biohumus, którym po rozcieńczeniu można podlewać warzywa.
W przypadku uprawy roślin pnących, takich jak fasole, ogórki, papryki czy pomidory, należy zadbać o odpowiednie podpory. W tej roli sprawdzą się linki ogrodnicze lub bambusowe kratki.
Uprawa warzyw w ogrodzie
Warzywa w ogrodzie można uprawiać zarówno na tradycyjnych grządkach, jak i w inspekcie bądź też w tunelu foliowym. Odpowiednie miejsce do uprawy tego typu roślin powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte przed silnym wiatrem. Warto również sprawdzić pH ziemi przed rozpoczęciem uprawy. Współczynnik ten powinien mieć wartość 6,0-70. Ponadto należy ją odpowiednio przygotować poprzez spulchnianie oraz nawożenie.
W ogrodzie bez przeszkód można uprawiać te same warzywa, co na balkonie, a ponadto warto rozważyć także posadzenie buraków, ziemniaków, marchwi, cukinii, szpinaku oraz dyń. Decydując się na ogród warzywny w postaci grządek, należy pamiętać o zasadzie płodozmianu. Chodzi o to, aby nie sadzić co roku tych samych warzyw na tym samym miejscu.
Kiedy siać warzywa?
Aby uzyskać jak najlepsze plony, warto w sadzeniu roślin kierować się kalendarzem ogrodnika. Można w nim znaleźć dokładne informacje na temat tego, jakie prace wykonywać w danym miesiącu i jakie warzywa siać lub sadzić. Jest to spore ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą. Przykładowo w pierwszej połowie kwietnia należy wysiać warzywa strączkowe, cebulę oraz pietruszkę, natomiast w drugiej połowie przychodzi czas na buraki, kapustę, kalafiory czy rzodkiewki.
Warzywa, które nie powinny być sadzone blisko siebie
Sadzenie obok siebie konkretnych warzyw może zapobiegać występowaniu różnych chorób, czy pojawieniu się szkodników, które mogłyby zniszczyć uprawy. Należy jednak unikać sadzenia niektórych roślin w bliskim sąsiedztwie, gdyż mają na siebie niekorzystny wpływ.
Fasola nie powinna znajdować się blisko cebuli i czosnku, z kolei pietruszka będzie źle rosnąć, jeśli znajdzie się w pobliżu sałaty. W bliskim sąsiedztwie ogórków nie powinny znajdować się pomidory ani zioła, za to pozytywny wpływ na nie mają takie warzywa jak fasola, groch, rzodkiewki czy słoneczniki. Jeśli w planach jest uprawa selera, to warto umieścić go niedaleko pomidorów.