Piły są powszechnie wykorzystywanym nowoczesnym urządzeniem do podcinania drzew i krzewów. Urządzenia tego typu różnią się mocą, ilością obrotów na sekundę, konstrukcją ostrzy oraz kilkoma innymi elementami technicznymi. Jednak najistotniejszy parametr to rodzaj napędu. Wyróżniamy piły łańcuchowe spalinowe z silnikiem spalinowym oraz piły łańcuchowe elektryczne (takie, które potrzebują stałego zasilania oraz takie, które mogą działać bezprzewodowo dzięki wbudowanym akumulatorom). W efekcie, każdy kto chce zakupić piłę do prac ogrodniczych staje przed wyborem na jaki rodzaj zasilania się zdecydować. W niniejszym artykule wychodzimy temu naprzeciw i przedstawiamy wady oraz zalety obydwóch rozwiązań.

Piły elektryczne – wady i zalety

Nowoczesna piła łańcuchowa elektryczna jest cichsza od piły spalinowej. Ponadto, są ekologiczniejsze bo nie wytwarzają spalin. W przypadku pił elektrycznych wyposażonych w kabel wadą jest to, że taki kabel plącze się podczas wykonywania pracy. W efekcie według niektórych opinii mocno wpływa na komfort podczas wykonywania prac ogrodniczych. Poza tym, w takim wypadku prace ogrodnicze można wykonywać tylko tam, gdzie jest dostęp do źródła energii elektrycznej. Rozwiązaniem tego problemu są piły elektryczne z wbudowanym akumulatorem, z których można korzystać bezprzewodowo.

Źródło zdjęcia: Shannon Matteson / Shutterstock.com

Piły spalinowe – wady i zalety

Zaletą pił spalinowych na pewno nie jest ekologia oraz cicha praca. Mimo to, są cenione i powszechnie wykorzystywane. Z reguły charakteryzują się większą mocą w porównaniu do elektrycznych modeli, dlatego są wykorzystywane do użytku półprofesjonalnego lub profesjonalnego. Dobra piła łańcuchowa do cięcia drewna i pielęgnacji ogrodu z reguły są wyposażone w silnik spalinowy mający około 35-40 cm sześciennych. Z kolei mocniejsze egzemplarze są wykorzystywane w rolnictwie, budownictwie oraz leśnictwie.

Źródło zdjęcia: Volodymyr Burdiak / Shutterstock.com
Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022