Wiosenne porządki w ogrodzie
Sezon ogrodniczy warto rozpocząć od gruntownych porządków w ogrodzie. Z trawnika i rabat należy wygrabić opadłe liście, gałęzie i zanieczyszczenia. Jeśli na zewnątrz panują już dodatnie temperatury, można również usunąć zimowe osłony roślin i zdjąć wiązania z iglaków. Pielęgnacja ogrodów w marcu powinna obejmować także kontrolę stanu roślin po zimie. Z drzew i krzewów owocowych trzeba usunąć tzw. mumie, czyli pozostałe zasuszone owoce. Warto wyciąć też suche i połamane gałęzie.
Marzec w ogrodzie to również dobry czas na pierwsze prace na rabatach. By wyłaniające się z ziemi rośliny mogły ukazać swój pełny blask, należy pozbyć się suchych pędów bylin i traw ozdobnych. W tym miesiącu nie można zapomnieć też o przygotowaniu odpowiedniego podłoża pod rośliny i warzywa. Zarówno w warzywniku, jak i na rabatach warto spulchnić i wyrównać ziemię oraz rozsypać kompost.
W marcu powinniśmy uzupełnić ściółkę pod drzewami, krzewami i na rabatach. Podczas wiosennych porządków w ogrodzie należy pamiętać także o oczku wodnym. To odpowiedni miesiąc na oczyszczenie zbiornika wodnego, uruchomienie pompy i filtra oraz posadzenie nowych roślin.
Jakie drzewa i krzewy przycinać w marcu?
Jedną z najważniejszych prac ogrodniczych w marcu jest wiosenne cięcie krzewów i drzew. W tym miesiącu należy przyciąć krzewy ozdobne kwitnące na nowych, tegorocznych pędach. Do grupy tej należą m.in.:
- budleja Dawida,
- hortensja bukietowa i krzewiasta,
- tawuła japońska,
- wrzosy,
- lawenda wąskolistna.
W marcu przycinamy również róże jedno- i wielkokwiatowe. Oprócz roślin ozdobnych, cięcia wiosennego wymagają drzewka i krzewy owocowe (m.in. jabłonie, grusze, śliwy, porzeczki, agrest, jeżyny bezkolcowe, maliny). Warto także przeprowadzić cięcie formujące krzewów iglastych żywopłotowych i okrywowych. Korony drzew liściastych, takich jak graby, klony i brzozy, powinniśmy przyciąć najpóźniej na początku miesiąca.
Marzec w ogrodzie – jak zadbać o trawnik?
Trawnik po zimie zwykle wymaga regeneracji. Aby przywrócić mu atrakcyjny wygląd, trzeba przeprowadzić zabiegi aeracji i wertykulacji. Dodatkowo na ciężkich i zbitych glebach zalecane jest piaskowanie trawnika, które poprawia strukturę podłoża.
Jeśli na murawie widoczne są puste pola, powinniśmy teraz uzupełnić ubytki za pomocą odpowiedniej mieszanki traw lub trawy z rolki. Zazwyczaj pod koniec marca można również zasilić trawnik nawozem azotowym, który pobudzi go do wzrostu. Końcówka miesiąca to dobry czas na pierwsze wiosenne koszenie trawnika. Należy wykonać je, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 6-8 cm.
Co siać i sadzić w ogrodzie w marcu?
Marcowe temperatury nie zawsze sprzyjają roślinom ogrodowym. Z tego powodu w tym miesiącu najlepiej przygotować rozsadę roślin w domu lub szklarni bądź wysiać rośliny w tunelach foliowych. Pod koniec miesiąca, przy odpowiedniej pogodzie, można jednak przeprowadzić wysiew niektórych warzyw bezpośrednio do gruntu. Na grządkach warzywnych warto posiać gatunki odporne na niskie temperatury takie jak: groch, bób, pietruszka, jarmuż, rzodkiewka, koper, szpinak. Warto też posadzić cebulę dymkę i czosnek.
Z początkiem wiosny możemy również posiać w ogrodzie dekoracyjne byliny i rośliny jednoroczne, m.in. nagietki, aksamitki, chabry, maki, łubiny, dzwonki karpackie, orliki, smagliczki, gipsówki, ostróżki, groszki pachnące. W marcu warto pomyśleć także o podziale bylin ogrodowych, takich jak astry, liliowce, dzielżany, floksy.
Początek wiosny w ogrodzie to doskonała pora na sadzenie krzewów żywopłotowych liściastych oraz krzewów i drzew owocowych. By wzbogacić aranżację wiosennego ogrodu, możemy tworzyć barwne kompozycje z roślin sezonowych (m.in. bratków, pierwiosnków, stokrotek, krokusów) w pojemnikach.
Jak pielęgnować rośliny ogrodowe w marcu?
Ogród w marcu zachwyca żywymi barwami. Właśnie w tym miesiącu zakwitają pierwsze wiosenne rośliny – krokusy, przylaszczki, zawilce, ranniki, przebiśniegi, cebulice. Kwitną także krzewy i drzewa: dereń, leszczyna, wierzba, forsycja, wawrzynek wilczełyko i niektóre odmiany magnolii.
W czasie kwitnienia warto zasilać wiosenne rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Jeśli nie występują opady deszczu, należy regularnie je podlewać. Wody wymagają nie tylko gatunki kwitnące wiosną, ale również nowo posadzone krzewy i drzewa oraz iglaki i rośliny zimozielone, którym grozi teraz susza fizjologiczna. Rośliny cebulowe po przekwitnięciu powinniśmy pozostawić w gruncie, aż ich część nadziemna obumrze.