Siedzenie wieczorem przy ognisku to wspaniałe uczucie. Niestety nie zawsze jest miejsce na ognisko, ponieważ często niszczy ono trawę wokół. By nie zamartwiać się, jak poradzić sobie ze spaloną roślinnością, możesz zdecydować się na wybudowanie paleniska w ogrodzie.

Czy możesz bez problemu rozpalić ognisko w ogrodzie?

Polskie przepisy nie zabraniają rozpalania ognisko na własnej posesji. Możesz to zrobić, jeśli chcesz się ogrzać lub spędzić czas z najbliższymi. Ustawa z grudnia 2012 roku zakazuje palenia liści, trawy i śmieci, dlatego do stworzenia ogniska użyj wyłącznie drewna. Jeśli ktoś zgłosi cię na policję, musisz liczyć się z konsekwencją w postaci grzywny. Po godzinie 22 obowiązuje cisza nocna, więc by nie narażać się sąsiadom, należy dostosować się do tego przepisu.

Jak zrobić palenisko w ogrodzie?

Palenisko ogrodowe możesz zrobić na wiele sposobów. W sklepach budowlanych lub internetowych zaopatrzysz się w przygotowane misy bądź rusztowania. Najbardziej klasycznym materiałem do wykonania paleniska w ogrodzie jest cegła i kamień. Ceglane ogniska mają dużą tolerancję na wysoką temperaturę. Wytrzymają aż 1000°C, a to więcej niż temperatura ogniska.

Wyznaczanie odpowiedniego miejsca

Na palenisko należy wybrać jedno miejsce w ogrodzie. Powinno być bezpieczne i niezagrażające życiu i zdrowiu. Weź pod uwagę, że miejsce na ognisko w ogrodzie zniszczy roślinność pobliżu. Najlepiej wybierz miejsce, gdzie nie będzie problemem spalona, czarna trawa.

Budowa

Ludzie najczęściej budują palenisko w postaci okręgu. Jak je odpowiednio skonstruować?

Palenisko powinno mieć minimum 1 metr szerokości, by móc swobodnie z niego korzystać. Nie stawiaj od razu kamieni bez wykopania ziemi. Powinieneś usunąć 5-10 cm ziemi, a dopiero wtedy wybudować okrąg.

Wytyczne przeciwpożarowe

Palenisko powinno znajdować się z dala od drzew i łatwopalnej roślinności. Zapobiegnie to niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się ognia przez iskry. Zachowaj co najmniej 4 m odstępu od działki sąsiada oraz 10 m od miejsca, gdzie znajdują się łatwe do spalenia płody rolne. Zapewni to komfort korzystania z ogniska letnim wieczorem, bez żadnych zmartwień.

Czego używać do rozpalania?

Przepisy wprowadzone w 2012 roku zabraniają spalania traw, liści i śmieci. Do rozpalenia ognia powinieneś użyć wysuszonego drzewa lub węgla. Oba produkty bez problemu dostaniesz w sklepie. Jeśli twoje drewno jest wilgotne w 20%, powstanie nieprzyjemny dym dla sąsiadów. Tym samym bez zawahania się mogą zadzwonić na policję lub straż miejską. Otrzymasz mandat za naruszenie art. 144 kc. za zakłócanie korzystania z nieruchomości sąsiednich i/lub art. 145 kc. zanieczyszczanie miejsc publicznych. Wysokość mandatu waha się pomiędzy 500 a 1000 zł.

Rodzaje palenisk

Palenisko możesz kupić w sklepie budowlanym lub posłużyć się zwykłym piaskowcem bądź cegłą. Nad ognisko ustaw żeliwny ruszt i już możesz piec kiełbaski. Ta luźna konstrukcja pozwoli ci na szybkie usunięcie go, jeśli w przyszłości chciałbyś przebudować ogród.

Jeżeli pragniesz mieć spektakularne ognisko w stałym miejscu, posłuż się dodatkowo zaprawą odporną na działanie wysokiej temperatury. Do tego musisz wykopać większą ilość ziemi, by móc wylać warstwę zaprawy. Zwróć uwagę, czy równo została rozprowadzona. Będzie to miało wpływ na wygląd paleniska. Po zastygnięciu zaprawy ustaw kamienie połączone zaprawą.

Zalety posiadania paleniska w ogrodzie

Największą zaletą posiadanie paleniska w ogrodzie jest możliwość spotkania się z rodziną i znajomymi w miłych okolicznościach, a poza tym:

  • w chłodny wieczór możesz klimatycznie ogrzać swoje zimne dłonie;
  • to ciekawa dekoracja do ogrodu;
  • nie musisz wyjeżdżać daleko, by zrobić ognisko, jeśli masz na to ochotę;
  • ograniczone wymiary paleniska nie pozwalają na wzniesienie zbyt dużego ognia;
  • jeśli twoje palenisko jest przenośne, możesz swobodnie schować je do garażu na zimę;
  • palenisko możesz stosować jako zwykły grill lub ognisko.

Gotowanie a grillowanie

Nad ogniskiem możesz także gotować. By odpowiednio się do tego przygotować, musisz zaopatrzyć się w kociołek. Zabierając go ze sobą, możesz przygotowywać potrawy w czasie wędrówek ze znajomymi. Naczynie jest niewielkie, żeliwne z uszami do łatwego przenoszenia. Najłatwiej przygotować w nim gulasz, ale możesz spróbować swoich sił z innymi daniami jednogarnkowymi!

Jak dbać o kociołek?

Gotowanie w kociołku niesie ze sobą pewne utrudnienia. To nie to samo co kręcenie się po kuchni ze wszystkimi przyborami kuchennymi pod ręką. Ponadto musisz odpowiednio dbać o kociołek:

  • przed pierwszym użyciem, dokładnie go umyj wodą i wypal nad ogniem;
  • zaimpregnuj swoje naczynie;
  • do czyszczenia używaj wody, nie wolno myć kotłów płynem do naczyń i wsadzać ich do zmywarki;
  • nieodpowiednia pielęgnacja i przechowywanie sprawi, że szybko pojawi się rdza.

Meble pasujące do ogniska

Aranżacja wokół ogniska zależy od ciebie. Klasyczny wygląd mebli przy ognisku to surowe drewno. Możesz pokusić się na zakup ławek i stołów drewnianych albo samodzielnie je wykonać. Do ogrodu sprawdzają się również meble ogrodowe wykonane z rattanu lub technorattanu. Plecionka, jaką się stosuje, jest wytrzymała i dobrze prezentuje się w ogrodzie.

Palenisko w ogrodzie to interesujący sposób na wybudowanie ogniska w dowolnym miejscu na podwórku. Możesz wybierać, czy masz ochotę posiedzieć z kiełbaską na patyku, czy ugrillować skrzydełka i szaszłyki. Pamiętaj, by zachować wytyczne przeciwpożarowe oraz nie zakłócać spokoju sąsiadom.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022