Chociaż może się wydawać, że nie pełnią żadnej funkcji, a niektórzy uważają je za niepotrzebne, to właśnie ozdoby do ogrodu są tym, co nadaje mu unikatową aurę. Na jakie dekoracje ogrodowe postawić?
Nawet nie dysponując pokaźnym budżetem, możesz uzyskać fantastyczny efekt – wystarczy, że postawisz na takie ozdoby do ogrodu, które będą się z nim komponowały, tworząc spójną całość. Samodzielnie wykonane ozdoby także mogą odmienić twój ogród. Figurki, donice, pergola, grilanda – to tylko niektóre spośród możliwości, z jakich możesz skorzystać. Ograniczeniem jest jedynie twoja wyobraźnia i powierzchnia ogrodu!
Ozdoba do ogrodu – stwórz ogród marzeń!
Nie sposób wyobrazić sobie domu i ogrodu zupełnie pozbawionego ozdób. Mimowolnie dążymy do wypełnienia pustych przestrzeni ozdobnymi elementami, które je ożywiają i nadają unikatowego wystroju. Projektując czy renowując swój ogród, warto pamiętać, że są praktycznie równie istotne, co rośliny i inne elementy aranżacji. Nawet ogród wykonany w stylu minimalistycznym wygląda lepiej, jeśli uzupełnisz go subtelnymi dekoracjami do ogrodu. Aby ozdoby zamieniły ogród w stylowy zakątek, muszą jednak być z nim spójne stylistycznie i podkreślić to, co chcesz w nim wyeksponować. W żadnym razie nie powinny nad nim dominować!
Ozdoba ogrodowa – jakie dekoracje wybrać?
Jeszcze zanim zaczniesz na dobre zastanawiać się nad tym, jakie konkretnie ozdoby do ogrodu wybrać, warto przyjąć kilka uniwersalnych zasad, które pozwolą lepiej dopasować elementy dekoracji. Przede wszystkim wszystko, co zamierzasz umieścić na dworze, powinno być odporne na warunki atmosferyczne – zarówno promieniowanie UV i wysoką temperaturę, jak i długie okresy deszczu czy ujemne temperatury. Dobrze sięgnąć po produkty z materiałów gwarantujących wieloletnią, bezproblemową eksploatację, jak kamień, metal, ceramikę czy drewno. Są to przy okazji materiały eko – nie tylko są mniej szkodliwe dla środowiska, ale także lepiej komponują się z naturalnym pięknem ogrodu.
Ozdoby z kamienia – piękne na lata
Kamień to bez wątpienia wybór na lata. Zarówno donice, jak i rzeźby czy postumenty wykonane z tego materiału nie robią sobie zbyt wiele z upływającego czasu. W dodatku zabiegi pielęgnacyjne wykonywać należy dość rzadko i nie należą do najbardziej czasochłonnych. Figurka ogrodowa, kwietnik, donica na kwiaty czy ławeczka z naturalnego kamienia potrafi wnieść wiele spokoju do ogrodu i doskonale komponuje się z klasycznym wykończeniem. No i któż nie lubi żaby przy ogrodowej fontannie? Wad kamień ma raczej mało – dość wysokie koszty, spora waga i skłonność do obrastania mchem i porostami. Niewiele, jak za ozdoby, które przetrwają całe lata.
Metalowe elementy dekoracyjne? A może żeliwne?
Wśród świetnie wyglądających, trwałych i praktycznych ozdób ogrodowych nie sposób nie wymienić tych wykonanych z metalu. Z metalu wykonane są zazwyczaj wszelkie elementy oświetlenia – lampiony, girlandy czy lampki ogrodowe. Jednak z metalu może być wykonanych znacznie więcej elementów – figurki zwierząt, dzwoneczki, łańcuchy czy tabliczki z nazwami roślin. Wniosą niepowtarzalny retro klimat i dobrze znoszą upływ czasu, choć z uwagi na możliwość pojawienia się rdzy, na zimę raczej lepiej chować je w suche miejsca (np. do garażu czy piwnicy). Chociaż oczywiście lekko skorodowane żeliwne ozdoby czy zaśniedziałe miedziane również mają swój niepowtarzalny urok.
Ozdoby z drewna – postaw na naturalność
Jednym z najbardziej oczywistych materiałów na ozdoby do ogrodu jest drewno. Nie tylko jest on najbardziej ekologiczny i naturalny, ale również doskonale odnajdujący się pośród zieleni budulec, któremu łatwo w dodatku nadać interesujący wystrój, np. w stylu retro. Jeśli postawiłeś na drewniane meble ogrodowe, to połączenie z drewnianymi ozdobami pozwoli uzyskać wyjątkową aranżację. Warto rozważyć naturalny kwietnik, który można wykonać także samodzielnie, pergole, ścianki na kwiaty, a nawet figurki dekoracyjne – drewniany asortyment jest naprawdę szeroki. Niektóre osoby zniechęca konieczność konserwowania i zabezpieczania drewna, ale to nie aż takie trudne.
Jak zabezpieczać dekoracje z drewna?
Wiele osób obawia się drewnianych ozdób, mebli ogrodowych czy dekoracji z uwagi na konieczność zabezpieczania ich przed wpływem promieni słonecznych, opadów deszczu i śniegu, czy zmian temperatury. Na szczęście nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jeśli ozdoby wykonane są z surowego drewna, to należy dbać o jego impregnację, najlepiej specjalnym olejem do drewna (w tej roli świetnie sprawdza się np. olej lniany). Zabieg taki należy powtarzać co najmniej raz w roku. W przypadku dekoracji lakierowanych zalecane jest starcie raz do roku warstwy lakieru i nałożenie nowej. Zajmuje to trochę czasu, ale powtarzać należy tylko raz w roku.
Doniczki ceramiczne i inne dekoracje ogrodowe
Od wieków ceramiczne akcenty gościły w naszych ogrodach – warto przywieźć na pamięć choćby słynne krasnale, które swego czasu były naprawdę popularne. Wykonana z ceramiki figurka może być świetnym akcentem na balkonie, w okolicy oczka wodnego czy przy skalniaku. Możesz ustawić je w niemal dowolnym miejscu, bez obawy o oddziaływanie czynników atmosferycznych, na które jest całkowicie odporna (nie wymaga także pielęgnacji). Świetnie prezentują się także doniczki z tego materiału, które są nie tylko wytrzymałe, ale także mogą być malowane w niemal dowolne kolory i wzory, co ułatwia ich aranżację w ogrodzie.
Figurka do ogrodu – dla kogo?
Bez wątpienia ciekawym i wzbogacającym ogrodową kompozycję akcentem jest figura – najczęściej przedstawiająca jakieś zwierzę. Jeż, żaba, ptak wodny, bóbr, jelonek czy zając – opcji jest na prawdę mnóstwo, ale nie każda będzie dobrze wyglądać u ciebie. W ogrodzie w stylu minimalistycznym raczej żadne zwierzątko nie będzie wyglądało najlepiej, ale już w klasycznym czy romantycznym, jak najbardziej. Szczególnie jeśli znajdują się na nim rabaty czy oczko wodne. Nie stawiaj ich jednak na środku trawnika czy rabaty, ale raczej wyszukaj takie miejsce, gdzie będą wyglądały naturalnie – np. jakby się przyszło napić wody z oczka czy skubnąć nieco kwiatków.
Girlandy, lampiony – czyli oświetlenie ozdobne
Trudno sobie wyobrazić przydomowy ogród bez stylowego oświetlenia. Niekoniecznie musisz stawiać na nudne i powtarzalne lampki ogrodowe – zamiast tego warto sięgnąć po lampiony czy girlandy! Przy ich wyborze pamiętaj zawsze, że będą narażone na różne warunki atmosferyczne, a więc powinny mieć co najmniej stopień ochrony ip44 i także kable zasilające powinny być odpowiednio przygotowane. Pomysłowe oświetlenie oczka, fontanna ogrodowa LED czy stylowa iluminacja altany sprawią, że twój ogród nocą nabierze zupełnie nowego charakteru i pokaże swoje drugie oblicze!
Dekoracja do ogrodu – gdzie szukać pomysłów?
Nie wiesz, na jakie ozdoby do ogrodu warto postawić? Sporo naprawdę ciekawych pomysłów znajdziesz w internecie, na blogach i stronach poświęconych ogrodnictwu. Poza tym sporo ciekawych pomysłów znajdziesz w katalogach firm oferujących artykuły ogrodowe i dekoracje. Poza tym rozejrzyj się – prawdopodobnie w twojej okolicy jest mnóstwo świetnie urządzonych ogrodów. Warto być otwartym i śmiało inspirować się tym, co udało się innym.
Nie sposób przecenić wpływu, jaki na ogród mają starannie wyselekcjonowane ozdoby. Nadają mu indywidualny charakter i sprawią, że jest się wyjątkowy – po prostu twój. Wykorzystaj naturalne materiały, a dekoracje w ogrodzie będą jeszcze lepiej podkreślały piękno przestrzeni wokół twojego domu!