Jaki rozmiar okien dachowych będzie odpowiedni? 

Do najważniejszych kwestii w przypadku okien dachowych należy ich rozmiar. Wielkość, a także ilość okien dachowych będzie rzutowała na poziom dostępu do naturalnego światła. Zasada jest prosta – im więcej naturalnego światła, tym większy komfort domowników. Wielkość okien dachowych dostosowuje się do wielkości pomieszczenia. Zakłada się, że 1 m² powierzchni przeszklonej, zapewnia dostęp do światła dla około 10 m² poddasza. W przypadku dużych gabarytów poddasza warto przemyśleć wybór dwóch mniejszych okien, w zamian za jedno duże, wówczas oświetlenie będzie bardziej zrównoważone. W kwestii doboru okna nie można pominąć również kąta nachylenia dachu. Przyjmuje się, że im mniejszy kąt nachylenia, tym lepiej sprawdzą się dłuższe okna, które zapewnią lepsze nasłonecznienie. 

Na jakiej wysokości umiejscowić okna dachowe? 

Kolejnym istotnym krokiem w doborze i montażu okien dachowych jest ustalenie ich wysokości. Wysokość okien dachowych wpływa nie tylko na kąt rozchodzenia się światła, ale także możliwości obsługi. Dolna krawędź okna nie powinna znajdować się niżej niż 85 centymetrów nad podłogą, z kolei górna jego krawędź powinna sięgać minimum 220 centymetrów nad podłogą. Zasada jest prosta – im wyżej zamontowane okna, tym większe i bardziej efektywne oświetlenie pomieszczenia. Z wysokością nie należy jednak przesadzać. Dlaczego? Okno dachowe ma spełniać swoje funkcje. Odpowiednio zamontowane okna muszą umożliwiać operowanie klamką, dlatego powinny znajdować się w zasięgu domowników. 

Na jaki materiał postawić? 

Do najpopularniejszych rozwiązań nadal należą okna drewniane. Wykonane z naturalnego materiału produkty, z pewnością przekonają miłośników ekologii. Drewno jest materiałem odpornym na warunki pogodowe, będącym doskonałym izolatorem cieplnym. Współcześnie producenci dokładają wszelkich starań, aby zniwelować wady drewna. Do nich należy między innymi podatność na wilgoć. Niewątpliwym atutem drewnianych okien dachowych jest ich ponadczasowy wygląd i wiele możliwości aranżacyjnych. Drewno łączy się z wieloma teksturami, materiałami, a drewniane okna doskonale wpasują się w aranżacje w stylu boho, klasycznym czy rustykalnym.

Materiałem, który wykorzystuje się do produkcji okien jest PCV. Wysoce odporne tworzywo doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko zawilgocenia. Tworzywo PCV jest bardzo proste w czyszczeniu, nie wymaga dodatkowej konserwacji, dlatego zaskarbiło sobie wielu zwolenników. Niestety, w przypadku okien dachowych z PCV należy przygotować się na większy koszt. Jednak montaż okien należy postrzegać w kategorii inwestycji na lata, dlatego warto przemyśleć przeznaczenie większych środków. 

Coraz więcej użytkowników decyduje się na okna z aluminium. Największym atutem tego rodzaju produktów jest ich niska waga. Waga wpływa na łatwość montażu, nawet w najbardziej niedogodnych warunkach. Aluminium jest materiałem wytrzymałym, odpornym na nieprzychylne warunki atmosferyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą niemieckiego producenta Roto. Okna dachowe Roto to gwarancja najwyższej jakości w korzystnych cenach. 

Jaki sposób otwierania wybrać? 

Okna dachowe różnią się od siebie sposobem otwierania. Jest to kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien dachowych. Do najpopularniejszych rozwiązań należą okna dachowe obrotowe. Okna tego rodzaju obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu zyskujemy stały dostęp do świeżego powietrza. Na rynku istnieją również modele uchylno-obrotowe, łączące wszystkie atuty obu modeli. Okna uchylne wpływają na zwiększenie powierzchni na poddaszu. Skrzydło okna unosi się na zewnątrz, dzięki czemu eliminujemy ryzyko uderzenia się o szybę. Jeżeli głównym założeniem montażu okien dachowych jest zmaksymalizowanie dostępu do światła naturalnego, doskonałym wyborem będą okna dachowe kolankowe. Składają się one z dwóch niezależnych części, co wpływa na ich komfort użytkowania. Warto również zainteresować się oknami balkonowymi, które dodają powierzchni użytkowej w mieszkaniu. 

Dobór okien dachowych jest w dużej mierze uzależniony od potrzeb i indywidualnych preferencji domowników. Wymiana i montaż okien to niemała inwestycja, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto upewnić się o jakości oferowanych produktów. Zalecamy zapoznać się z opiniami klientów, a także sprawdzenie takich parametrów jak współczynnik przenikalności cieplnej, sposób sterowania, odporność na włamania czy poziom izolacji akustycznej. Wysokiej jakości okna dachowe nie tylko spełnią swoje funkcje, ale będą również ozdobą każdego mieszkania. 

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023