Odśnieżarka – zapomnij o łopacie do śniegu!
Każdy, kto chociaż raz odgarniał śnieg za pomocą łopaty, wie, jakie to uciążliwe zadanie. Ręczne przerzucanie białego puchu zajmuje dużo czasu i wymaga wysiłku. Na szczęście istnieje łatwiejszy sposób na odśnieżanie. Jest nim odśnieżarka. Maszyna wyposażona w wirnik (ślimak) zgarnia śnieg do wnętrza, a następnie za pomocą deflektora wyrzuca go w miejsce, gdzie nikomu nie przeszkadza. Nawet na odległość kilku metrów. Wystarczy tylko prowadzić urządzenie przed sobą.
Na rynku dostępne są różne rodzaje odśnieżarek do śniegu. Można wybrać: spalinową, elektryczną lub akumulatorową.
Zobacz także: Odśnieżarka czy dmuchawa – jaki sprzęt wybrać do odśnieżania?
Odśnieżarka spalinowa – mocna i wydajna
Odśnieżarki spalinowe to wydajne maszyny z mocnymi silnikami. Zostały zaprojektowane z myślą o szybkim odśnieżaniu dużych terenów. Są w stanie skruszyć nawet zlodowaciałe zaspy śniegu. Trzeba jednak mieć świadomość, że odśnieżarki spalinowe to najczęściej maszyny o dużych gabarytach, które wytwarzają szkodliwe spaliny. Poza tym cechują się głośną pracą, a ich obsługa wymaga wiedzy i doświadczenia.
Odśnieżarka elektryczna – lekka i zwrotna
Alternatywą dla dużych, ciężkich maszyn spalinowych są odśnieżarki elektryczne o kompaktowych rozmiarach i niewielkiej wadze. Cechują się one nieco mniejszą wydajnością, ale są wystarczające do odśnieżania terenów wokół domu. Ich zaletą jest także dość cicha, bezemisyjna praca, łatwa obsługa oraz zwrotność. Ze względu na przewód zasilający odśnieżarki do śniegu elektryczne mają jednak ograniczony zasięg. Mogą być bowiem wykorzystywane tylko w miejscach z dostępem do źródła energii elektrycznej.
Odśnieżarka elektryczna akumulatorowa – nieograniczony zasięg pracy
Odśnieżarki elektryczne dostępne są także w wersji zasilanej akumulatorowo. Oznacza to, że mają wszystkie zalety maszyn elektrycznych:
- są ciche – świetnie sprawdzają się nawet w gęsto zaludnionych obszarach miejskich i w strefach ograniczonego hałasu,
- mają niewielkie rozmiary i wagę, co przekłada się na zwrotność i łatwość manewrowania,
- nie emitują spalin, czyli są przyjazne dla środowiska,
- nie wytwarzają wibracji, co wpływa na komfort pracy,,
- są łatwe w obsłudze i bezproblemowe w konserwacji – nie trzeba uzupełniać paliwa, wymieniać oleju czy filtra powietrza.
Co więcej, brak kabla w odśnieżarkach akumulatorowych sprawia, że maszyny te mają nieograniczony zasięg pracy i są mobilne. Ich użytkowanie jest niezwykle wygodne. Jedynym ograniczeniem bezprzewodowych odśnieżarek jest jednocześnie ich zaleta, czyli akumulator. Od niego zależy bowiem wydajność i długość działania maszyny. Najlepsi producenci stosują jednak wysokiej jakości baterie, które zapewniają odpowiednią moc i długi czas pracy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odśnieżarki na akumulator?
Aby odśnieżarka akumulatorowa spełniała oczekiwania użytkownika, powinna być dopasowana do jego potrzeb. Przy wyborze warto kierować się takimi czynnikami, jak:
- rodzaj i parametry akumulatora,
- konstrukcja i rodzaj silnika,
- wyposażenie i funkcje,
- parametry techniczne – szerokość i głębokość odśnieżania.
Decydując się na zakup akumulatorowej odśnieżarki, trzeba mieć świadomość, że jednym z najważniejszych jej elementów jest bateria. To ona odpowiada za czas i wydajność pracy. Nawet jeżeli odśnieżarka ma praktyczne funkcje i mocną konstrukcję, ale wyposażona jest w złej jakości akumulator, raczej stanie się bezużyteczna, ponieważ będzie działać przez krótki okres i nie będzie wystarczająco mocna.
Czołowi producenci stosują w maszynach wydajne akumulatory. Przykładowo, odśnieżarki RYOBI® mają baterie litowo-jonowe MAX POWER 36 V, które zapewniają długi czas pracy, moc i wytrzymałość. Ich cechą charakterystyczną jest technologia Intellicell™, która monitoruje i bilansuje poszczególne ogniwa w celu maksymalizacji czasu użytkowania, przechowywania i bezpieczeństwa. Natomiast 4-stopniowy wskaźnik poziomu naładowania wyświetla pozostałą energię (100%, 75%, 50%, 25%), co ułatwia monitorowanie czasu pracy. Warto też dodać, że odśnieżarki RYOBI® pracują w oparciu o system MAX POWER 36V. Oznacza to, że baterie są kompatybilne z innymi urządzeniami o napięciu 36V.
Odśnieżarka powinna także cechować się wytrzymałą konstrukcją do pracy w każdych warunkach. W maszynach RYOBI® zastosowano ślimaki z metalu i gumy lub całkowicie metalowe. Dzięki temu pokonują nawet ubity śnieg i lód. Ważnym elementem są również solidne koła z głębokim bieżnikiem, które zapewniają doskonałą przyczepność na oblodzonym terenie. Warto także wspomnieć, że odśnieżarki RYOBI® mają bezszczotkowe silniki, które są wydajne, wytrzymałe i energooszczędne (dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu).
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie odśnieżarki to komfort jej użytkowania. Praktyczne są takie rozwiązania, jak oświetlenie LED i reflektory, które ułatwiają odśnieżanie podczas zmroku. Atutem są też niewątpliwie podgrzewane manetki, dzięki którym nie marzną dłonie. Wszystkie te funkcje, a także wiele innych mają akumulatorowe odśnieżarki RYOBI®.
Aby nie przepłacić na odśnieżarkę, należy wybrać model dostosowany do powierzchni, która ma być odśnieżana. W przypadku niewielkich terenów wystarczą maszyny o mniejszej szerokości roboczej. Natomiast do odgarniania dużych ilości śniegu z rozległych obszarów, warto wybrać wydajne urządzenie, np. z podwójnym silnikiem bezszczotkowym i dwoma akumulatorami. W ofercie RYOBI® dostępne są odśnieżarki, które odpowiadają na potrzeby wszystkich użytkowników.