Obowiązkowe ubezpieczenie rolników – jakie polisy trzeba wykupić?
Obowiązkowe ubezpieczenie dla osób prowadzących działalność rolną to przede wszystkim OC rolnika. Nie można zapomnieć także o wykupieniu OC maszyn rolniczych, polisy na budynki wchodzące w skład gospodarstwa oraz na uprawy w przypadku pobierania dopłat bezpośrednich. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje poważnymi karami finansowymi, które mogą negatywnie wpłynąć na płynność finansową całego gospodarstwa.
Za gospodarstwo rolne uważa się:
- użytki o powierzchni co najmniej jednego hektara,
- gospodarstwa o mniejszej powierzchni, w których prowadzona jest produkcja rolna, uprawa warzyw lub hodowla zwierząt.
Obowiązek ubezpieczenia powstaje w momencie wejścia w posiadanie gospodarstwa rolnego i dotyczy zarówno właścicieli, jak i współwłaścicieli. W przypadku jego zakupu poprzedni właściciel musi poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży w ciągu 14 dni od podpisania umowy.
Co obejmuje ubezpieczenie OC rolnika?
Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, umożliwia pokrycie szkód wyrządzonych przez rolnika, osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz pracujące w jego gospodarstwie. Odszkodowanie z tej polisy wypłacane jest osobom trzecim w przypadku:
- śmierci (jest wypłacane rodzinie zmarłego),
- uszkodzenia ciała,
- rozstroju zdrowia,
- utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
Rolnik musi zawrzeć polisę na określoną minimalną sumę ubezpieczenia.
Brak ubezpieczenia dla rolników – z jakimi karami trzeba się liczyć?
Jeśli do wypadku dojdzie na terenie gospodarstwa rolnego, którego właściciel nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia OC, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim poszkodowany lub jego bliscy w przypadku jego śmierci, mogą domagać się wypłaty odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdy to nastąpi, UFG zażąda od rolnika zwrotu świadczenia. Jest to tzw. roszczenie regresowe. Ze względu na wysokie maksymalne sumy ubezpieczenia gospodarstwa rolnego kwota ta może wynosić nawet 5.000.000 €, które rolnik będzie musiał zwrócić do UFG. W większości przypadków może to oznaczać konieczność zadłużenia się na wiele lat, co może zmniejszyć płynność finansową.
Rolnik, który nie wykupił obowiązkowych ubezpieczeń, musi liczyć się też z koniecznością zapłacenia kary. W przypadku braku OC wynosi ona równowartość jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Mimo że nie jest to wygórowana kwota, trzeba pamiętać o innych konsekwencjach, które może mieć decyzja o niekupowaniu ubezpieczeń obowiązkowych.
Wykupiona polisa OC przedłuża się automatycznie, ale trzeba pamiętać o tym, aby ją wykupić w wyznaczonym terminie po staniu się właścicielem lub współwłaścicielem gospodarstwa rolnego.
Jakie ubezpieczenie oprócz OC gospodarstwa rolnego trzeba wykupić?
Inną wspomnianą już polisą obowiązkową dla rolników jest ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa. Regulują to przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z nimi obowiązek ten dotyczy wszystkich budynków o powierzchni wynoszącej co
najmniej 20 m2 i pokrytych dachem. Polisą muszą być objęte:
- budynki mieszkalne,
- obiekty magazynowe (stodoły, spichlerze itp.),
- budynki inwentarskie (chlewy, stajnie, obory itp.),
- pozostałe obiekty na terenie gospodarstwa.
Ubezpieczenie budynków gospodarskich zabezpiecza je przed szkodami powstałymi z przyczyn losowych. Zakres ochrony może być różny, ale najczęściej polisa umożliwia wypłatę świadczenia w przypadku strat wywołanych przez pożar, grad, uderzenie pioruna, huragan, powódź i podtopienie. Podstawowe ubezpieczenie budynków w gospodarstwie rolnym dotyczy wyłącznie elementów stałych i murów. Warto więc pomyśleć o rozszerzeniu ochrony także na sprzęt i wyposażenie znajdujące się wewnątrz tych budynków.
Wybór odpowiedniej polisy dla rolników ma ogromne znaczenie. Warto więc dokładnie go przemyśleć. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty pomoże porównywarka dostępna na stronie CUK Ubezpieczenia. Jest wygodna w użyciu i pozwala na szybkie przeanalizowanie szczegółów wielu ofert bez wychodzenia z domu oraz na kupno wybranej polisy.
Brak ubezpieczenia budynków gospodarczych wiąże się z koniecznością zapłacenia kary. Wynosi równowartość jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podobnie jak w przypadku kary za OC jest ona zmienna.