Storczyki to kwiaty, które należą do jednych z ulubionych roślin doniczkowych w naszych domach i mieszkaniach. Ich pielęgnacja stawia jednak pewne wymagania. Jak sprawić, by pięknie kwitły i stanowiły oryginalną ozdobę? Jednym ze sposobów wywar z czosnku.

Nawóz z czosnku do storczyka może pomóc ci w uprawie posiadanych okazów. Jako hodowca powinieneś mieć świadomość tego, jakie stanowisko, podłoże i system podlewania tego gatunku są dla niego najkorzystniejsze. Przygotowanie naturalnego nawozu nie jest skomplikowaną czynnością, a może przynieść wiele dobrego. Przekonaj się, że warto wykorzystać czosnek w pielęgnacji storczyków.

Warunki odpowiednie dla storczyków. Czego potrzebują?

Storczyki to kwitnące rośliny egzotyczne, które w mieszkaniach najczęściej można spotkać na parapetach. Wszystko dlatego, że do prawidłowego wzrostu potrzebują sporo rozproszonego światła. Najlepiej będą czuły się na wystawie zachodniej lub wschodniej. W okresie letnim doniczki można wystawić na taras albo balkon. Gatunek ten nie przepada jednak za niskimi temperaturami, dlatego gdy robi się chłodniej, zabierz je z powrotem do wnętrza.

Jak przygotować nawóz z czosnku do storczyka?

Jeśli jesteś posiadaczem storczyków, na pewno wiesz, że tych roślin nie podlewa się standardowo. Wodę wlewa się zamiast tego do podstawek, ale można również przygotować dla storczyków specjalną kąpiel w wannie. Należy również uważać ze spryskiwaniem ich liści. Taka praktyka może spowodować na nich rozwój bakterii i ich gnicie.

Specjalny wywar z czosnku można zastosować do storczyka raz w miesiącu. Jego przygotowanie nie jest trudne.

Nawóz z czosnku do storczyka krok po kroku

Przygotuj w większym garnku jeden litr letniej wody. Przeciśnij przez praskę trzy ząbki czosnku i dodaj do wody. Możesz też go bardzo drobno pokroić. Odstaw wywar na dobę, a następnie mocz rośliny przez około pół godziny. Pamiętaj, by nie wlewać mikstury bezpośrednio do doniczki, ale znów do podstawki.

Zobacz także  Nawóz z drożdży – zastosowanie w ogrodzie

Jak działa taki nawóz?

Nawóz z czosnku do storczyka wpływa na długość jego kwitnienia. Kwiaty staną się także o wiele bujniejsze. Naturalny roztwór zapobiega również rozwojowi bakterii i grzybów. Czosnek odznacza się wysoką zawartością takich minerałów, jak:

  • miedź;
  • żelazo;
  • selen;
  • chrom;
  • magnez;
  • potas.

Musisz mieć też świadomość, że stosowanie nawozu z czosnku może powodować powstawanie na liściach storczyka nieestetycznych plam. Z tego powodu przed zastosowaniem mikstury do wszystkich roślin, przeprowadź test na jednej z nich.

Nawóz z czosnku do storczyka to doskonałe rozwiązanie w domowej uprawie tych oryginalnych roślin. Przed aplikacją sprawdź jednak, jak hodowane przez ciebie okazy zareagują na naturalną mieszankę. Uważaj także, by nie przedawkować. Wskutek przekarmienia storczyków na liściach roślin się pojawić brzydkie plamy.

Zobacz także: