Nie jest to gatunek szczególnie skomplikowany w uprawie i pielęgnacji, jednak chcąc uprawiać lilie, warto zastosować się do kilku istotnych zasad, dzięki którym kwiaty będą pięknie i zdrowo wzrastały. Określone reguły dotyczą także ich nawożenia, które można pominąć tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia ze świeżo posadzonymi okazami. Czy w przypadku lilii można zastosować każdy nawóz? Jaki skład mieszanki jest pożądany?
Uprawa i pielęgnacja lilii
Warto pamiętać o tym, że lilie przepadają za wilgotnym podłożem, a przy tym bardzo dobrze przepuszczalnym. Jeśli dysponujesz bardziej piaszczystą ziemią, dodaj do niej nieco torfu, a jeśli gliniastą, dobrym dodatkiem rozluźniającym będzie właśnie piasek. Pamiętaj, że lilie nie zakwitną w glebie typowo podmokłej czy w towarzystwie obornika.
Jeśli chodzi o podlewanie tego gatunku, największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie między kwietniem a sierpniem. Podlewać należy nie przez moczenie kwiatów, ale dostarczanie im wody bezpośrednio do ziemi, w której zostały posadzone. W tym przypadku doskonale sprawdza się zasada nawadniania rzadziej, a obficiej. Kiedy panuje dłuższa susza, warto podlać lilie nawet kilkunastoma litrami wody, a później zapewnić im odpowiednią przerwę.
Czym i jak nawozić lilie?
Nawóz do lilii to środek, o którym nie można zapomnieć w ich uprawie. Możesz pominąć tę czynność tylko w pierwszym roku od posadzenia roślin, jeżeli wybrałeś glebę bogatą w składniki odżywcze. W kolejnych latach warto skorzystać ze środków o przedłużonym działaniu. Dzięki temu przez np. trzy miesiące dobroczynne substancje będą uwalniane do ziemi sukcesywnie.
Pierwszą serię nawożenia należy przeprowadzić w momencie, gdy łodygi pojawią się nad ziemią. Po raz drugi nawóz do lilii zastosuj, kiedy wypuszczą już pąki.
W tym ostatnim przypadku lepiej sprawdzi się nawóz w formie płynnej z wysoką zawartością potasu. Lilie świetnie reagują na nawożenie naturalnym środkiem z pokrzyw.
Wiesz już, jaki nawóz do lilii zastosować w ogrodzie. Poza nim pamiętaj również o właściwej pielęgnacji, a także zapewnieniu kwiatom odpowiedniego stanowiska. Lilie dobrze czują się w miejscach zacisznych z dobrym dostępem do światła słonecznego. Przy ziemi warto natomiast stosować wyściółkę tak, aby dół rośliny pozostawał przykryty, a górna część oświetlona. Mieszanka powinna zawierać m.in. kompost oraz kawałki kory. Dzięki tym składnikom zapewnisz podłożu wspomnianą próchnicę, tak bardzo pożądaną przez lilie.