Uprawa i pielęgnacja goździków to przede wszystkim zapewnienie im pożądanej gleby i stanowiska. Równie istotny jest także system podlewania i nawożenia. Ta ostatnia czynność wspiera kwiaty w prawidłowym wzroście i chroni przed szkodnikami. Czy w uprawie można zastosować dowolny nawóz? Do goździków najlepiej wykorzystać ten bez zawartości azotu.

Goździki – krótka charakterystyka

Jest to gatunek kwitnący, który można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Wyróżnia się odmiany jedno-, dwuroczne, a także wieloletnie. Istnieje wiele gatunków i odmian goździków, a każda z nich charakteryzuje się barwnością i kształtem, jeśli chodzi o liście i kwiaty. Doskonale sprawdzają się jako rośliny okrywowe i do obsadzania chodników i alejek.

Ogólne warunki uprawy goździków

Nawóz to goździków to jedno, ale znaczenie ma także odpowiednio dobrane podłoże i stanowisko. Gatunek ten lubi miejsca dobrze nasłonecznione. Można wtedy liczyć na obfite i barwne kwitnienie okazów. Jeśli chodzi o glebę, goździki nie są szczególnie wymagające. Poradzą sobie nawet w bardziej piaszczystym podłożu. Podobnie jest z podawaniem – z pewnością nie zaszkodzi im okresowa susza. 

Nawóz do goździków – zasady stosowania

Do wzmacniania goździków najlepiej nadaje się nawóz naturalny, np. kompost, obornik albo humus. Jeśli chodzi o częstotliwość nawożenia, powinna być ona umiarkowana. W przypadku goździków zaleca się unikanie mieszanek zawierających azot lub jego zawartość powinna być możliwie jak najniższa.

Procedurę można rozpocząć już na początku wiosny. Co około 8 tygodni warto zaaplikować dawkę nawozu uniwersalnego lub specjalnego do roślin kwitnących. Opcjonalnie zastosować można pałeczki z preparatem o przedłużonym działaniu.

Powyższe zasady dotyczą nawożenia goździków posadzonych w glebie. W przypadku uprawy doniczkowej nawozu nie należy podawać częściej niż raz na cztery tygodnie. 

Nawóz do goździków to skuteczny sposób na wsparcie ich wzrostu i kwitnienia. To także dodatkowa ochrona przed szkodnikami i różnego rodzaju chorobami. 

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022