Deszcz potrafi odebrać radość z aktywności na świeżym powietrzu. Odkryciem dla wielu może okazać się odzież wodoodporna, dzięki której opady nie będą nigdy więcej przeszkodą. Jeśli jesteś ciekaw, na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia wodoodpornego koniecznie czytaj dalej!
Buty wodoodporne – jakie najlepsze?
W zapomnienie odeszły czasy, kiedy wodoodporne obuwie ograniczało się do gigantycznych gumowych kaloszy. Dziś nieprzemakalne buty są znacznie bardziej wszechstronne. Występują w szerokiej gamie rodzajów, a każdy z nich może być wykorzystywany do określonych aktywności.
Ciesząca się dziś ogromną popularnością kolekcja butów wysokogórskich jest jasnym przykładem na zaciekawienie aktywnością fizyczną uprawianą w różnych warunkach terenowych, a także atmosferycznych. Niektóre z dostępnych na stronie modeli są np. wykonane z grubszej, sztywniejszej gumy lub skóry, podczas gdy inne są zaprojektowane z bardziej elastycznych dzianin i siateczki.
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jakie są najlepsze buty wodoodporne? Tak naprawdę na właściwy wybór wpłynie kilka czynników, jednak te najważniejsze to:
- przeznaczenie,
- warunki atmosferyczne.
Przeznaczenie butów wodoodpornych
Zanim kupisz buty, zastanów się, co będziesz w nich robić najczęściej. Przed Tobą perspektywa pieszych wędrówek górskich? A może jesteś miłośnikiem miejskiego joggingu bez względu na panujące wokół warunki pogodowe? Wędrówki na rakietach śnieżnych czy zimowy trekking również będą wymagały od Ciebie zastosowania innych typów obuwia wodoodpornego.
Przy pieszych wędrówkach nie tylko powłoka chroniąca przed wodą będzie istotna, ale również gruba i amortyzująca podeszwa, która ochroni Twoje stopy przed uszkodzeniami. Do miejskiego biegania również możesz wybrać buty wodoodporne męskie, tym razem jednak większa grubość podeszwy wiążąca się ze znacznym ciężarem, nie będzie działała na Twoją korzyść.
Warunki atmosferyczne a buty wodoodporne
Temperatura również ma ogromny wpływ na rodzaj wybranego obuwia wodoodpornego. Im zimniej, tym więcej izolacji potrzebujesz. Buty wodoodporne przy zabawie w śniegu z wykorzystaniem wytrzymałych, drewnianych sanek, które znajdziesz na stronie https://sportano.pl/sanki-i-slizgacze/sanki-drewniane, nie będą miały za zadanie chronić przed opadami deszczu, a przed stałym kontaktem z wilgotnym śniegiem. Ocieplenie, które w tym przypadku jest koniecznością, okaże się zmorą w butach wodoodpornych podczas wędrówki przez mokry las deszczowy.
Buty wodoodporne – co jeszcze wziąć pod uwagę?
Oprócz właściwości wodoodpornych przy wyborze butów na deszczową pogodę należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników. Należy mieć głównie na względzie fakt, że za deszczem idzie w parze śliska nawierzchnia, która nierzadko jest dla nas zagrożeniem.
Przyczepność butów wodoodpornych
Niezawodna przyczepność butów wodoodpornych jest cechą niezbędną dla każdego tego typu obuwia – bez znaczenia czy są to buty letnie, czy zimowe. Z niebezpieczeństwem czyhającym na nas na śliskich powierzchniach będziemy mieć jednak do czynienia w szczególności podczas górskich wędrówek i w mroźne dni, kiedy to zamarznięty na drodze śnieg jest zagrożeniem nie tylko dla pieszych, ale również kierowców.
Amortyzacja butów wodoodpornych
Niezależnie od tego, czy wędrujesz, biegasz, przemierzasz teren na rakietach śnieżnych, czy uczestniczysz w innych zajęciach na świeżym powietrzu, chcesz czuć się komfortowo. W parze z wodoodpornymi właściwościami powinna iść wówczas amortyzacja, która dba o zdrowie stawów kończyn dolnych.
Kontrola potu
Często buty wodoodporne są wykonane z materiałów, które w najmniejszym stopniu nie przepuszczają nie tylko wody, ale również powietrza. O ile wierzchnia, wodoodporna powłoka powinna pełnić taką funkcję, o tyle we wnętrzu obuwia muszą znaleźć się w miarę naturalne materiały. Funkcję dbającą o odpowiedni zapach i zdrowie stóp pełnią w butach wodoodpornych tkaniny i podszewki odprowadzające wilgoć. Pomogą one zarządzać wilgocią wewnętrzną i transportować ją do zewnętrznej warstwy tkaniny, gdzie może szybciej wyschnąć. Przy wyborze butów, zwróć więc szczególną uwagę na skład materiału.
Teraz gdy wiesz już niemal wszystko o wodoodpornym obuwiu, możesz śmiało zapomnieć o przekładaniu planów wypadu na świeże powietrze ze względu na złą pogodę. Wystarczy tylko odpowiednia odzież, by móc czerpać przyjemność z aktywności w terenie!