Larwa biedronki pozwala na uzyskanie w swoim ogrodzie odpowiedniej ilości dojrzałych osobników biedronek. To potrzeba, którą wykazują zwłaszcza właściciele ogrodów zaatakowanych przez mszyce. Biedronki są ich naturalnymi wrogami i każda z nich w ciągu swojego życia może zjeść setki szkodników. Z tego względu wielu amatorskich ogrodników dba o dobre warunki do zimowania i rozwoju biedronek.

Jak wyglądają larwy biedronek?

Larwa biedronki ciężko połączyć z biedronkami. Wizualnie w niczym nie przypominają dorosłych osobników. Przede wszystkim nie mają charakterystycznych kropek na czerwonym tle.

Larwa jest czarna i ma 3 pary odnóży. Całe ciało jest wydłużone, z wyraźnie zaznaczoną głową. Warto mieć świadomość jak wygląda pożyteczna larwa biedronki, ponieważ często jest uznawana za szkodnika i zabijana.

Po kilku tygodniach z takiej larwy wyrasta w pełni ukształtowanego osobnika.

Co jedzą biedronki?

Biedronki uznawane są za bardzo pożyteczne stworzenia. Wynika to przede wszystkim z tendencji do zjadania mszyc oraz szeregu innych owadów. Zarówno w fazie larwalnej, jak i dorosłej.

Dzięki stanowią naturalną drogę do ochrony przed roztoczami, larwami muchówek, chrząszczami, mączlikami, czerwcami, a nawet niewielkimi gąsienicami.

Ze względu na ogromny apetyt, w trakcie swojego niezbyt długiego życia, każda biedronka może zlikwidować nawet kilkaset mszyc. Dzięki temu można skutecznie minimalizować liczebność szkodników prowadzących do uszkodzenia lub zniszczenia upraw.

Jak wygląda cykl życia biedronek siedmiokropek?

Larwa biedronki jest etapem jej rozwoju występującym zwykle w okresie letnim, od czerwca do sierpnia. Na początku maja dorosłe osobniki składają jaja. Zazwyczaj każda samica przygotowuje skupisko zawierające od 30 do 50 jaj. Tego rodzaju proces najczęściej zlokalizowany jest w pobliżu kolonii mszyc. Jest to związane z koniecznością zapewnienia pokarmu.

Larwy w okresie wzrostu mają bardzo duży apetyt. Po około 3 tygodniach przechodzą do fazy poczwarki, która trwa kilka dni. Następnie zamieniają się w pełni rozwinięte chrząszcze.

Okres godowy biedronek przypada na wiosnę, gdy budzą się ze snu zimowe. Tego rodzaju zimowanie ma zwykle miejsce w stercie liści lub na strychach.

Co trzeba zrobić, aby zwabić biedronki do swojego ogrodu?

Larwa biedronki jest bardzo pożytecznym stworzeniem, podobnie jak dorosłe osobniki. Wiele osób aktywnie je przyciąga na teren swojego ogrodu.

Kluczem do posiadania dużej ilości biedronek jest kolonia mszyc. Teoretycznie można spryskać szkodniki wodą z cukrem, w celu przyciągnięcia biedronek. Należy jednak pamiętać, że doprowadzi to także do rozrostu kolonii mszyc.

Lepszym sposobem jest zadbanie o kilka dzikich fragmentów w ogrodzie, pełnych liści i gałązek. To doskonałe miejsca do zimowania. Warto także ograniczyć ilość chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów. Mogą one zniechęcać biedronki, a także prowadzić do ich zabicia.

Czy wszystkie odmiany biedronek są pożyteczne?

Larwa biedronki występującej tradycyjnie na terenie Polski jest uznawana za bardzo pożyteczną. Niemniej jednak od kilkunastu lat można zaobserwować stale rosnący problem z biedronkami azjatyckimi.

To sztucznie przywieziona odmiana rozmnażająca się w sposób niekontrolowany i generująca ogromne zagrożenie, zarówna dla ekosystemu, jak i dla bezpieczeństwa ludzi.

Skąd w Polsce wzięły się biedronki azjatyckie?

Biedronki azjatyckie bywają nazywane także biedronkami ninja, arlekinami i harlekinami. To odmiana o żółtym lub pomarańczowym wybarwieniu pokryta czarnymi kropkami. Jest uznawana za szkodnika.

Na terenie Ameryki oraz Europy pojawiły się dopiero w XIX wieku, pochodzą z terenów Azji południowo-wschodniej.

Zostały przywiezione celowo, a ich zadaniem miało być zwalczanie mszyc na terenach rolnych. Niemniej jednak ich populacja wyrwała się spod kontroli, a same biedronki stały się zagrożeniem dla ekosystemu.

W Polsce wyraźny problem z tą biedronką można zaobserwować dopiero od 2006 roku. Obecnie niszczą one uprawy, siadają na szybach oraz wchodzą do mieszkań.

Czy biedronki gryzą?

Warto mieć na uwadze, że biedronki chińskie stanowią zagrożenie nie tylko dla roślin uprawnych, ale także dla zdrowia ludzi. Odmiana ta gryzie, a same ugryzienia są bardzo niebezpieczne. Szczególnie uważać powinny osoby obarczone alergiami.

Co zrobić gdy biedronki azjatyckie pojawią się w domu?

Gdy biedronki azjatyckie jednak wejdą do domu, należy jak najszybciej zacząć z nimi walczyć. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie widocznych osobników, np. z wykorzystaniem odkurzacza. Koniecznie trzeba od razu po takiej operacji wynieść worek poza teren domu i wyrzucić.

Następnie można zastosować oprysk chemiczny lub alkoholowy.

W sklepach ogrodniczych dostępne są także różnego rodzaju trutki na owady, które mogą okazać się skuteczne w walce z biedronkami.

Larwa biedronki to wbrew pozorom bardzo dobry znak. Zwłaszcza w pobliżu zaatakowanych przez mszyce roślin. Chcąc przyciągnąć do swojego ogrodu te pożyteczne chrząszcze, warto zastosować kilka prostych rad. Po czasie można cieszyć się ogrodem wolnym od szkodników.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022