Każdy posiadacz ogrodu wie, że wiosna jest dla niego okresem wytężonej pracy. Wynika to przede wszystkim z tego, że trzeba oczyścić i przygotować ogród do sezonu. Wobec tego jest to również czas na zakup odpowiednich sprzętów i maszyn, które pomogą nam o ten ogród zadbać. Które z nich z pewnością trzeba posiadać?

Roboty koszące czy kosiarki- co warto wybrać?

W ogrodzie trzeba szczególną uwagę poświęcić pielęgnacji trawnika. Śmiało można powiedzieć, że to on najbardziej dotkliwie odczuwa skutki zimowych zaniedbań. Wobec tego ogrodnicy stają przed trudnym wyborem: roboty koszące czy kosiarki? Otóż oba sprzęty są przystosowane do koszenia trawników i dbania o nie. Otóż w tym wypadku wszystko uzależnione jest od możliwości finansowych oraz od potrzeby zapewnienia sobie komfortu. Roboty koszące mają wiele zalet. Do największych z nich można zaliczyć:

  • samodzielność– roboty koszące nie wymagają dodatkowej obsługi. Wystarczy jedynie je odpowiednio skonfigurować, a same zajmą się skoszeniem trawnika.
  • funkcjonalność– roboty koszące można idealnie dopasować do potrzeb. Dają one możliwość regulacji cięcia, a także mulczowania.
  • inteligentne systemy– roboty koszące są wyposażone w zaawansowane technologie. W momencie kiedy czas pracy baterii dobiegnie końca, robot samodzielnie wraca do stacji ładującej.

Niemniej jednak roboty koszące to dość duży wydatek. Wobec tego jeśli nie możemy sobie na niego pozwolić, to kosiarka spalinowa będzie świetną alternatywą. Co prawda nie jest ona bezobsługowa i trzeba będzie wykorzystać czas i energię by skosić trawnik, jednak w dalszym ciągu wywiąże się ona ze swojego zadania. Również daje ona możliwość regulacji wysokości cięcia. Co prawda kosiarki nie są tak zaawansowanym sprzętem, jednak ich niższa cena, może przekonać wielu ogrodników.

Zobacz także  Krokosz barwierski – uprawa i zastosowanie. Jak uprawiać dekoracyjną roślinę w ogrodzie?

Traktorek ogrodowy – niezbędny przy ogrodach o większej powierzchni

Roboty koszące oraz kosiarki to z pewnością sprzęty niezbędne do tego, by można było zadbać o trawnik. Jednak w momencie kiedy nasz ogród ma pokaźny rozmiar, to warto zainwestować w dobrej jakości traktorek ogrodowy. Rynek obecnie oferuje wiele różnorodnych modeli traktorków. Przede wszystkim przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na:

  • funkcję mulczowania- dzięki temu skoszona trawa będzie zmielona i możemy w ten sposób otrzymać darmowy nawóz do trawnika i roślin.
  • pojemność zbiornika na trawę– im większy on jest, tym większy obszar trawnika będziemy mogli skosić bez konieczności jego opróżniania.
  • zwrotność traktorka– promień koszenia to niezwykle ważny parametr. Oznacza on, jak duży łuk trzeba zrobić. Im większa zwrotność, tym lepiej traktorek poradzi sobie pomiędzy wąskimi alejkami i grządkami.

Podcinarki do trawy- niezbędne do kosmetycznych poprawek

Podcinarki do trawy pełnią swoistą rolę trymerów. Z pewnością przydadzą się one w każdym ogrodzie. Dzięki nim będzie można nanieść kosmetyczne poprawki. Zwykle są to urządzenia manualne, które są niezwykle proste w obsłudze. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie nie sięgnęło ostrze kosiarki czy robota koszącego. Dzięki nim, będzie można wykonać precyzyjne przycięcie trawnika, tak by prezentował się on maksymalnie estetycznie.

Zobacz także:
Zobacz także  Jak zabezpieczyć palmę na zimę?
Archiwum: maj 2022