Ogród, taras, balkon – to miejsca, które większości z nas kojarzą się z wypoczynkiem i relaksem. Często tak aranżujemy przydomową przestrzeń, aby pojawiło się w niej jak najwięcej zielonych roślin. To sprzyja wyciszeniu. Warto jednak odpowiednio zagospodarować to miejsce, aby zapewnić sobie komfortową oazę, do której chętnie powracać się będzie wieczorami, po długim dniu pracy czy nauki. Pomóc w tym mogą odpowiednio dobrane meble, w tym m.in. krzesła ogrodowe. Na co zwrócić szczególną uwagę przed ich zakupem?  

Wygodne krzesła ogrodowe – czym kierować się podczas wyboru? 

Krzesła ogrodowe można kupić w zestawie ze stołem lub też samodzielnie – wszystko zależy od naszego pomysłu na aranżację balkonu, tarasu czy ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a producenci prześcigają się w coraz to nowszych projektach. Niektóre nawiązują do minionych epok, inne z kolei są ikoną nowoczesności. 

Krzesła ogrodowe – na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru? 

  • materiał – z racji tego, że mebel będzie narażony na działanie czynników zewnętrznych, warto wybrać model z wytrzymałego, odpowiednio zabezpieczonego materiału, 
  • wygoda użytkowania – krzesełko ogrodowe powinno zapewniać komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu, 
  • łatwość czyszczenia – dzięki temu mebel będzie można wyczyścić szybko i na dłużej zachowa on wysokie walory estetyczne, 
  • design – wzornictwo krzesła powinno pasować do pozostałych elementów, czyli innych mebli i akcesoriów dekoracyjnych, 
  • dodatkowe akcesoria – mile widziana jest możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów, w tym m.in. parasola czy dekoracyjnych poduch ogrodowych. 

Rattanowe krzesła czy drewniane – czyli jaki materiał wybrać? 

Nowoczesne krzesło ogrodowe może być wykonane z różnych materiałów. Popularnością cieszy się m.in. rattan, drewno, tworzywo sztuczne, aluminium oraz stal. Każdy z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady. 

Tradycyjnym materiałem jest drewno. Ma ono liczne atuty, które obejmują przede wszystkim względy estetyczne. Nie da się jednak ukryć, że meble do ogrodu z drewna należy regularnie impregnować, aby zabezpieczyć je przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Nie każdy ma na to czas i fizyczne możliwości. 

Innym materiałem, który doskonale współgra z roślinnością i pomaga nadać aranżacji przytulności, jest rattan. Krzesła ogrodowe rattanowe prezentują się niezwykle elegancko. Z racji niższej odporności na warunki atmosferyczne, w tym częsty deszcz i silne nasłonecznienie zaleca się ich stosowanie na zadaszonych balkonach lub tarasach. Jeżeli przyozdobią przestrzenie otwarte, warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. 

Nieco inną propozycją są meble ogrodowe z tworzywa sztucznego. Niewątpliwym atutem tego typu modeli jest łatwość czyszczenia oraz lekkość, co ułatwia ich przenoszenie. Wypadają one również korzystniej cenowo w porównaniu do mebli drewnianych czy rattanowych. Warto zwrócić uwagę na meble wykonane z technorattanu, czyli rattanu syntetycznego, który do złudzenia przypomina ten naturalny.  

Wygodne krzesła ogrodowe mogą być również wyprodukowane z aluminium. Najlepiej sprawdzą się jako uzupełnienie nowoczesnych ogrodów, tarasów lub balkonów. Są lekkie oraz odporne na działanie negatywnych warunków atmosferycznych. 

Ergonomia mebli ogrodowych – dlaczego jest tak ważna? 

Krzesełko ogrodowe to mebel, który powinien być odpowiednio dopasowany do przestrzeni, w której ma się pojawić. Jednocześnie musi zapewniać wygodę użytkowania. W tym przypadku warto więc zwrócić uwagę na wysokość oparcia. Wyższe z pewnością zapewni lepsze podparcie dla pleców. „Kubełkowe” siedzisko zagwarantuje natomiast odpowiednią ochronę przed zimnymi powiewami. 

Gdy dysponujemy większą przestrzenią, możemy zdecydować się na wygodne krzesła ogrodowe w formie foteli. Można na nich komfortowo się rozsiąść, by cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu. 

Sposób przechowywania krzeseł ogrodowych – jak będzie najlepiej? 

Meble ogrodowe w okresie jesienno-zimowym powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem negatywnych warunków atmosferycznych. Najlepiej, aby było to zadaszone miejsce, które będzie chroniło przed deszczem, śniegiem, mrozem czy promieniowaniem słonecznym. Krzesełko ogrodowe można nałożyć jedno na drugie, tworząc stos – wówczas nie będą one zajmowały dużo miejsca. Osoby, które nie mają zbyt wiele przestrzeni do przechowywania, mogą zdecydować się na modele składane. 

Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne pokrowce, które zabezpieczają meble. Można z nich korzystać zarówno w okresie jesienno-zimowym – chroniąc meble przed kurzem w komórce, jak i wiosenno-letnim – gdy te narażone są na działanie deszczu i słońca na zewnątrz. 

Nowoczesne krzesło ogrodowe to sposób na uzupełnienie przydomowej aranżacji oraz zapewnienie miejsca do relaksu. Istotne jest wybranie takiego mebla do ogrodu, który wkomponuje się w już istniejącą przestrzeń, dopełniając ją. Warto również wyposażyć krzesła w wygodne poduszki ogrodowe, które umilą czas spędzany na świeżym powietrzu. 

Zobacz także: