Jesion wąskolistny naturalnie występuje w południowej Europie i północnej Afryce, ale coraz częściej uprawiany jest w polskich ogrodach. Warto dowiedzieć się więcej o tym ozdobnym drzewie. Poznaj jego wygląd i sprawdź, jakie ma wymagania, by móc go dobrze pielęgnować!

Jesion wąskolistny – opis

Jesion wąskolistny (Fraxinus angustifolia) wyróżnia się bardzo wąskimi, zielonymi liśćmi, które składają się z kilkunastu listków i jesienią przebarwiają się na żółto. Drzewo osiąga wysokość nawet do 25 m. Na uwagę zasługuje także jego szeroki, kolumnowy pokrój, a także szarobrunatna, bruzdkowana kora. Jesion kwitnie wczesną wiosną. Pojawiają się na nim zielone, purpurowe kwiaty.

Jesion wąskolistny – jakie ma wymagania?

Uprawa jesionu wąskolistnego nie jest wymagająca. Jest to roślina odporna na mrozy, która świetnie sobie radzi w naszym klimacie.

Stanowisko i podłoże

Najlepszym miejscem dla jesionu wąskolistnego jest stanowisko półcieniste lub słoneczne. 

Roślina powinna być uprawiana w żyznej, gliniastej, gliniasto-piaszczystej glebie o odczynie lekko kwaśnym, obojętnym, lekko zasadowym lub zasadowym.

Jesion wąskolistny – jak się go rozmnaża?

Zastanawiasz się, w jaki sposób rozmnaża się ta roślina? Jedną z metod jest wysiew nasion. Jednak zanim się do tego przystąpi, należy dokonać ich stratyfikacji. W tym celu nasiona umieszcza się w mieszance wilgotnego i przesianego piasku z dodatkiem torfu. Przez około 16 tygodni podłoże powinno mieć temperaturę około 15-20°C, zaś przez kolejne 16 tygodni tylko 3°C. Łącznie ten proces powinien trwać 32 tygodnie i dopiero po tym czasie następuje kiełkowanie nasion. Można także kupić gotowe sadzonki drzewka i umieścić je w gruncie.

Nie ma wątpliwości, że jesion wąskolistny jest atrakcyjnym drzewem, które ozdobi każdy ogród. Dlatego możesz śmiało podjąć się uprawy tej rośliny!

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022