Jeśli ryby nie jedzą, leżą na dnie, są ospałe, mają trudności z pływaniem lub oddychaniem, wycierają się o przedmioty w akwarium, mają sklejone płetwy lub nabierają innego koloru – ciemne poziome paski na ciele, to sygnał że z rybą dzieje się coś niedobrego.
Najczęstszą przyczyną chorób jest słaba jakość wody w akwarium, dlatego w ramach pierwszej pomocy zaleca się wymianę części wody w zbiorniku. Możesz też złapać rybę, co do której podejrzewasz, że zachorowała i umieścić ją w osobnym zbiorniku, do którego dodajesz sól w proporcji maksymalnie 1 łyżeczka na 1 do 2 litrów wody. Ryby powinny pozostać w osolonej wodzie przez 5 do 7 dni. Jeśli jej stan się poprawi, możesz ją z powrotem włożyć do akwarium z innymi rybami.
Naturalne produkty, takie jak szyszki olchy, liście lub kora migdałów również pomogą w utrzymaniu korzystnego środowiska w akwarium.
Jakie są najczęstsze choroby bojowników betty?
Bakteryjny rozpad płetw (BRP – choroba płetw)
Bakteryjny rozkład płetw jest najczęstszą chorobą wojowników. Choroba atakuje płetwy, które są zjadane z krawędzi przez bakterie. Zaatakowane krawędzie płetw są czerwonawe lub poczerniałe i wyglądają na zwęglone. BRP nie jest niezbędny dla ryb i zwykle wystarcza do wyleczenia poprzez wymianę części wody w akwarium na kilka dni każdego dnia. Jeśli płetwy są bardziej dotknięte, zastosuj leki przeciwbakteryjne. Po wyleczeniu ryby płetwy rosną, ale nie do ich pierwotnego rozmiaru.
Columnaris
Columnaris to choroba bakteryjna objawiająca się białą martwicą ciała ryby. Wygląda na to, że ryba została zarażona pleśnią. Obniżenie pH do 6 i leki przeciwbakteryjne pomagają ją wyleczyć.
Obrzęk
Nasiąkanie wodą powoduje wewnętrzne infekcje bakteryjne. Objawy obejmują wyraźnie powiększony brzuch i łuszczące się łuski. Jeśli zauważysz chorobę przed powiększeniem się brzucha ryby, można ją wyleczyć środkami przeciwbakteryjnymi. Jednak gdy jama brzuszna się powiększy, narządy wewnętrzne ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu i lepiej jest zabić rybę. Ryzyko przeniesienia choroby na inne ryby w akwarium jest minimalne.
Oodinium
Oodinium jest częstą chorobą bojowników wywoływaną przez pasożyty skóry. Pierwsze objawy to sklejone płetwy i ocieranie się ryb o przedmioty w akwarium. Kiedy ryba jest oświetlona z boku i oglądana z góry, na płetwach i tułowiu ryby można zobaczyć małe jasne kropki. Choroba nie jest śmiertelna dla ryb i można ją wyleczyć środkami przeciwpasożytniczymi. Pomoże również podnieść temperaturę wody do 30° C, ponieważ w takiej temperaturze pasożyty zatrzymują swój cykl rozwojowy i stopniowo wymierają. Nie da się jednak podnieść temperatury w akwarium, w którym razem z bojownikami hoduje się gatunki, które nie pochodzą z obszarów tropikalnych i nie są w stanie wytrzymać tak wysokiej temperatury.
Popeye (exophthalmia)
Ta choroba powoduje powiększenie i zmętnienie jednego lub obu oczu z powodu złej jakości wody. Jeśli złapiesz chorobę na czas, pomoże hydroterapia polegająca na wymianie części wody w akwarium na kilka dni, usuwając z niej wcześniej rośliny akwariowe. Zaniedbana choroba może spowodować nieodwracalne uszkodzenie rogówki rybiego oka.
Ichtioftirioza
Kasza manna atakuje skórę bladymi kulistymi pasożytami. Chorobę leczy się środkami przeciwpasożytniczymi lub podnosząc temperaturę wody do 30°C, jak w przypadku oodinium.
Ichtyobodosis
Ichthyobodosis to choroba wywoływana przez pierwotniaka. Zainfekowana ryba ma śluzowatą powierzchnię skóry, czasami białawą lub szarą mętną. Zabieg polega na podaniu leków przeznaczonych bezpośrednio do leczenia rybiej łuski.
Pleśń
Na powierzchni ciała ryby widoczne są białe bawełniane kępki. Mogą też być oznaką innej, poważniejszej choroby. Chorobę leczy się lekami przeznaczonymi do tego celu. Alternatywnie do wody można dodać sól w proporcji 1 łyżeczka na 1 do 2 litrów wody, jednak użycie słonej wody może nie być odpowiednie dla innych gatunków ryb, które trzymasz w tym samym zbiorniku, co bojownika syjamskiego.
Pasożyty wewnętrzne
Ryby mogą być zarażone pasożytami wewnętrznymi, takimi jak nicienie lub tasiemce. Zainfekowane ryby tracą na wadze i energii, ponieważ pasożyty pobierają dużo składników odżywczych. Jeśli pasożyty w jamie brzusznej namnażają się zbyt mocno, jama brzuszna się powiększa. Choroba jest leczona bezpośrednio określonymi produktami. Aby zapobiec przenoszeniu pasożytów, poddaj kwarantannie nowe ryby.
Spironucleus/Hexamita
Chorobę tę wywołują jednokomórkowe pasożyty żyjące w przewodzie pokarmowym i narządach wewnętrznych ryb. Objawy obejmują włóknisty biały kał, ryby tracą na wadze i mogą mieć kratery na głowach w zaawansowanych stadiach choroby. Chorobę leczy się lekami przeznaczonymi do tego celu.
Lymphocystis
Limfocystis to choroba wirusowa spowodowana złą jakością wody lub stresem u ryb. Ryby mają lekkie ślady pleśni na płetwach. Zainfekowane komórki powiększają się pod wpływem wirusa i tworzą kępki lub guzki. Aby ją wyleczyć, zwykle wystarczy hydroterapia, a następnie utrzymanie dobrej jakości wody i zmniejszenie stresu u ryb.
Problemy z pęcherzem pławnym
O tym, że ryba ma problemy z pęcherzem pławnym, można powiedzieć po tym, że ryba nie może pozostać w pozycji poziomej, a podczas pływania jej ogon ciągnie się do dna. Choroba może być spowodowana infekcją bakteryjną, która atakuje pęcherz gazowy. Jest leczony lekami przeciwbakteryjnymi. Jednak leczenie nie zawsze jest skuteczne i ryby mogą źle pływać przez resztę życia. Młode ryby, których pęcherz pławny wciąż się rozwija, również mogą mieć problemy z pływaniem. W tym przypadku jest to tymczasowy problem. Jeśli jednak pęcherz pławny nie rozwinie się prawidłowo, ryba będzie miała problem z pływaniem na stałe.
Guzy
Guzy są zwykle związane z większą ilością pigmentacji, w niektórych miejscach metaliczne farby zlepiają komórki, które następnie tworzą stopniowo rosnący guz. Guzy mają pochodzenie genetyczne i nie można ich leczyć. Jeśli guz nie wpływa na ważne narządy, może nie zagrażać życiu. Jednak na dotkniętym obszarze często rozwija się infekcja, która już może być niebezpieczna dla ryb.
Urazy skóry lub płetw
Ryby mogą zostać zranione przez przedmioty w akwarium lub podczas walk między sobą. Aby rany szybko się zagoiły, konieczne jest utrzymanie optymalnych warunków w zbiorniku.
Zapobieganie chorobom
Ważne jest, aby zapobiegać chorobom ryb poprzez co najmniej 2 tygodniową kwarantannę u nowych ryb, zapewniając optymalne warunki w akwarium, wysokiej jakości dietę, suplementy wzmacniające odporność ryb i redukujące czynniki stresowe.