Dlaczego warto kupić tunel foliowy?
Kupno tunelu foliowego może być korzystne z wielu powodów. Pierwszym i zarazem najważniejszym z nich jest przedłużenie sezonu uprawowego. Tunel chroni rośliny przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, poza tym panuje w nim optymalna temperatura. Dzięki temu sadzonki lepiej się rozwijają. Tunel nie tylko wydłuża sezon uprawowy, ale też zwiększa w ten sposób ilość plonów.
Kolejną zaletą tunelu foliowego jest fakt, że można precyzyjnie kontrolować panujące w nim warunki. Jeśli wyposażono go w okna, ogrodnik ma realny wpływ na panującą we wnętrzu tunelu temperaturę oraz wilgotność. Są one kluczowe w kontekście prawidłowego rozwoju plonów. W tunelu foliowym warto uprawiać zwłaszcza ciepłolubne rośliny, takie jak pomidory, papryka i biała kapusta. Otwory okienne zapewniają także odpowiednią cyrkulację powietrza, to z kolei chroni rośliny przed powstawaniem pleśni.
Tunel foliowy przynosi również wymierne oszczędności. Zadaszenie z tworzywa sztucznego chroni uprawy przed wyschnięciem; zapewnia korzystny mikroklimat. Warto zastosować w tunelu system nawadniający, ponieważ pozwoli to jeszcze bardziej obniżyć koszty podlewania.
Do czego można wykorzystywać tunel foliowy?
Tunel foliowy to niezwykle wszechstronna konstrukcja: można uprawiać w nim wiele warzyw, owoców, kwiatów, a nawet ziół. Zapewnia optymalne warunki szczególnie wymagającym roślinom, np. ciepłolubnym pomidorom.
W tunelu foliowym można też z powodzeniem uprawiać m.in.:
- warzywa przedplonowe, tj. sałatę, rzodkiewkę albo kalarepę;
- warzywa ciepłolubne, takie jak: papryka, pomidory, bakłażan oraz pepino;
- zioła: bazylię, kolendrę, koper, melisę i lubczyk;
- klasyczne rośliny okopowe, np. ziemniaki, marchew, pietruszkę oraz buraki.
Ponadto w tunelu foliowym da się uprawiać kwiaty oraz rośliny ozdobne.
Z jakiego materiału powinien być wykonany stelaż tunelu foliowego?
Stelaż jest jednym z najważniejszych elementów każdej „foliówki”. Produkuje się go z aluminium oraz PVC.
Aluminiowy tunel foliowy
Tunel zbudowany na aluminiowym stelażu charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością strukturalną. Aluminium nie koroduje, dlatego wilgoć nie uszkadza wykonanych z niego rurek. Aluminiowy stelaż ma także dużą nośność, więc utrzyma grubą folię. W razie potrzeby można powiesić na nim rośliny, bez obaw o to, że cała konstrukcja się załamie.
Niestety, aluminium ma także pewne wady. Jest dość sztywne, nie ugina się pod wpływem silnych podmuchów wiatru. To z kolei oznacza, że mogą one stosunkowo łatwo uszkodzić folię. Poza tym aluminium jest dużo droższe od tworzyw sztucznych.
Tunel foliowy z rurek PVC
Alternatywą dla aluminiowych stelaży są plastikowe. Kosztują zauważalnie mniej, poza tym tworzywo też jest całkowicie odporne na wilgoć, a wykonany z niego stelaż cechuje się większą elastycznością.
Z drugiej strony, PVC jest mniej wytrzymałe niż aluminium – pod wpływem czapy śniegu stelaż może się po prostu załamać. Zdarza się to niezwykle rzadko, niemniej jeśli na tunelu leży śnieg, warto usunąć go np. za pomocą miotły.
Jaki kształt powinien mieć tunel foliowy?
Wbrew pozorom, kształt foliowego tunelu jest ważny. To od niego zależą: wytrzymałość strukturalna całej konstrukcji, jej koszt oraz praktyczność.
Półokrągły tunel foliowy
Śmiało można powiedzieć, że półokrągłe tunele są najpopularniejsze. Zapewniają optymalną ilość wolnego miejsca, poza tym cechują się dużą wytrzymałością. Na półokrągłym zadaszeniu nie zalegają śnieg ani woda. Co więcej, cała konstrukcja dość dobrze rozprasza podmuchy wiatru.
Dwuspadowy tunel foliowy
Tunel foliowy o dwuspadowym zadaszeniu również ma niepodważalne zalety. Najczęściej opiera się na wytrzymałym, aluminiowym stelażu. Duże nachylenie folii sprawia, że rzadko tworzą się na niej kałuże wody albo czapy śniegu – jeśli do tego dojdzie, należy je jednak usunąć.