Ogród, który znajduje się dookoła domu, stanowi jego prawdziwą wizytówkę. Wiele może również powiedzieć na temat osób, które zamieszkują w danym miejscu. Dlatego też każdy marzy o pięknym, spójnie wyglądającym ogrodzie. Nie jest jednak tajemnicą, że aby takowy zaprojektować, należy posiadać dużą wiedzę na temat samego ogrodnictwa. Zaprojektowanie ogrodu można również zlecić profesjonaliście. Ile kosztuje taka usługa?

Samodzielnie projektowanie ogrodu czy z fachowcem?

Zaprojektowanie ogrodu nie jest łatwym zadaniem – przede wszystkim należy określić, jakie podłoże znajduje się dookoła posesji, a także wybrać rośliny, które zostaną w niej posadzone. Ponadto trzeba zachować pewne proporcje dotyczące podziału ogrodu na część roślinną oraz wypoczynkową. Jeśli w domu zamieszkują małe dzieci, to dodatkowo należałoby wygospodarować trochę miejsca na mini plac zabaw. To wszystko sprawia, że bardzo trudno jest zagospodarować przestrzeń zarówno w dużych, jak i w niewielkich ogrodach. Rozwiązaniem może być nawiązanie współpracy z profesjonalnym architektem ogrodów, który nie tylko zaprojektuje jego wygląd, ale również pomoże uzyskać zadowalające efekty końcowe. Niestety, za pomoc specjalisty trzeba sporo zapłacić – choć jest to jednorazowy, to jednak bardzo duży wydatek.

Ile kosztuje usługa projektowania ogrodów?

To, ile finalnie klient będzie musiał zapłacić za zaprojektowanie ogrodu, zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość samego ogrodu. Im większy, tym więcej będzie trzeba zapłacić za sam projekt, a także prace aranżacyjne. Za sam projekt koncepcyjny należy zapłacić od 1000 do nawet 6000 zł. W praktyce architekt pobiera opłatę w wysokości od 3 do 6 zł za metr kwadratowy ogrodu. Klient może oczywiście wykorzystać projekt do własnych celów, a więc albo go delikatnie zmodyfikować, albo po prostu zrealizować we własnym zakresie. Jeśli jednak to architekt ma podjąć się wykonania prac aranżacyjnych, to za usługę pobierze opłatę w wysokości od 20 do 40 zł za metr kwadratowy ogrodu. Co ważne, właściciel posesji będzie dodatkowo musiał ponieść koszty zakupu wszelkich materiałów, które mają zostać użyte do wykończenia ogrodu. Cena usługi kompleksowej jest różna i zależy od wielu od kilku aspektów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość miasta, w którym działa dane biuro architektoniczne. Architekci z większym miast zwykle pobierają wyższe opłaty, niż ci z małych miejscowości. Jeśli wybrane biuro cieszy się renomą na rynku, a także zatrudnia wysokiej klasy specjalistów, to może naliczyć wyższe honorarium. Warunki współpracy warto więc ustalić już na samym jej początku.

Projektować ogród, czy nie projektować?

Właściciele domów, którzy chcieliby cieszyć się pięknym, profesjonalnie wykonanym ogrodem, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Teoretycznie jest to wydatek jednorazowy, jednak z drugiej strony należy mieć na uwadze, że na projektowanie ogrodu większość osób decyduje już na etapie kupna domu. Jest to okres wzmożonych wydatków, dlatego może okazać się, że zwyczajnie zabraknie środków na zaangażowanie we współpracę architekta ogrodów. Warto pamiętać, aby decydować się zatrudnić profesjonalistę – to właśnie kompetencje, a nie cena usługi powinny być czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego architekta. Sfinansować koszty związane z projektowaniem ogrodu może pomóc pożyczka na dowód osobisty. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które zaciągnęły już kredyt bankowy na zakup bądź budowę domu, a tym samym nie mają możliwości uzyskania kolejnego. Nie warto więc zastanawiać się nad tym, czy projektowanie ogrodów przez fachowca ma sens – na taką usługę powinni zdecydować się właściciele zarówno dużych, jak i niewielkich powierzchniowo ogrodów. Dobrze również powierzyć architektowi realizację projektu, bowiem aby we własnym zakresie wdrożyć w życie plany, należy posiadać stosunkowo dużą wiedzę na temat ogrodnictwa, a także sporo wolnego czasu, w którym można wykonać niezbędne prace. 

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021