Kompostownik z płyty OSB – jakie materiały są potrzebne?
Prace związane z budową kompostownika najlepiej rozpocząć od zgromadzenia wszystkich niezbędnych materiałów. Odpowiednie przygotowanie sprawia, że wszystkie późniejsze działania mogą przebiegać o wiele sprawniej.
Podstawą są oczywiście wysokiej jakości płyty. Najlepiej wybierać te o grubości minimum 12 mm, aby zagwarantowały odpowiednią trwałość. W ofercie Maldrew klienci mogą znaleźć szeroki wybór płyt o różnych wymiarach. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie kompostownika dopasowanego do potrzeb, który pomoże pozyskać cenny nawóz organiczny powstający z pozostałości roślin, owoców i warzyw. Pozostałe elementy, w które należy się zaopatrzyć, aby stworzyć kompostownik to:
- wkręty do drewna,
- drewniane paliki,
- zawiasy,
- folia lub membrana izolacyjna, aby wyłożyć kompostownik od wewnątrz,
- wiertarka,
- wkrętarka,
- piła.
Z tak przygotowanym zestawem materiałów i narzędzi można przystąpić do dalszych prac i rozpocząć tworzenie w pełni funkcjonalnego kompostownika, który będzie służyć przez wiele lat. Wszystkie niezbędne akcesoria do stworzenia kompostownika znajdziesz tutaj.
Stworzenie projektu i wyznaczenie miejsca do proekologicznego spożytkowania organicznych odpadów
Pierwszym krokiem jest wyznaczenie miejsca, w którym znajdzie się kompostownik. Najlepiej postawić na lokalizację, która będzie łatwo dostępna, a jednocześnie sam kompostownik nie będzie przeszkadzał. Najpopularniejszym miejscem jest skraj ogrodu lub działki. Dodatkowe otoczenie kompostownika roślinami pozwoli ukryć miejsce, w którym zachodzi proces kompostowania.
W projekcie należy także uwzględnić wymiary. Najczęściej kompostowniki mają wymiary 1 m x 1 m x 1 m, ale w zależności od potrzeb można je modyfikować. Warto uwzględnić rozmiar posiadanej przestrzeni i ilość odpadów organicznych. Im większa przestrzeń, tym więcej materiałów potrzeba do samej budowy.
Właściwa budowa kompostownika
Po wstępnych przygotowaniach można przejść do właściwego procesu budowy. W tym celu najlepiej wykorzystać cztery drewniane paliki, które umieszczone w rogach będą stanowiły trzon konstrukcji. Należy osadzić je stabilnie w ziemi na odpowiedniej głębokości. Następnie można przejść do osadzenia płyt. Dla uzyskania stabilności warto umieścić je w ziemi oraz wkrętami przymocować do osadzonych palików. Dzięki temu kompostownik będzie bardzo trwały i posłuży długi czas.
W razie potrzeby można także zastosować izolację wewnętrzną. Wystarczy w tym celu folią pokryć płyty od wewnątrz i przymocować ją za pomocą wkrętów lub specjalnych zatrzasków. Najbardziej wymagające osoby mogą także zamontować pokrywę. Wykonaną z płyty OSB wystarczy przymocować na specjalnych zawiasach. Dla komfortowego dostępu do środka warto zamontować specjalną rączkę. Należy pamiętać, że kompostowanie zachodzi w efekcie tlenowego rozkładu biomasy. Należy zatem zadbać o obecność tlenu wewnątrz, którą można zagwarantować poprzez wywiercenie otworów w ścianach bocznych.
Dlaczego warto posiadać w ogrodzie kompostownik?
Istnieje kilka powodów, dla których budowa własnego kompostownika jest opłacalna i warto się na takową zdecydować. Przede wszystkim kompost stanowi naturalny nawóz, który wspomaga wzrost roślin. W efekcie można zaoszczędzić i cieszyć się nawozem, który wspomoże wszystkie uprawy. Własne przetwarzanie odpadków i produkcja kompostu pozwalają w skali roku sporo zyskać. Nie ma bowiem konieczności kupowania dużych ilości sztucznego nawozu ze sklepów. Uprawy stają się dzięki temu bardziej samowystarczalne i przebiegają zdecydowanie sprawniej.
Dodatkowo kompost użyźnia glebę. Sprawia, że ta staje się o wiele bardziej przyjazna dla roślin i pozwala na sprawny wzrost bardzo wielu gatunków. Regularnie rozrzucane odpadki organiczne na terenie upraw gwarantują bujny rozwój nowej roślinności i pozwalają cieszyć się bogatą w składniki mineralne glebą. Ewentualne uprawy przebiegają w efekcie zdecydowanie sprawniej, a sam ogród wygląda zdrowiej.
Plusem jest także możliwość łatwego pozbywania się odpadów. Bez względu czy to odpadki kuchenne, czy pozostałości po owocach to można je z łatwością wyrzucić w dedykowane do tego miejsce. W ogrodzie w rezultacie łatwiej będzie o utrzymanie porządku i sprawne zarządzanie wszystkimi powstającymi odpadami.