Początkujący ogrodnicy mogą nie wiedzieć, że tych kwiatów nie trzeba koniecznie sadzić w gruncie. Wystarczy odpowiednio dobrać pojemnik i ustawić go na balkonie. Najważniejszym zagadnieniem będzie w tym wypadku to, jak zabezpieczyć róże w donicy na zimę? Dobrze traktowane, mogą cieszyć oczy nawet przez kilka lat.

Uprawa róż na balkonie

Osoby, które chcą uprawiać róże na balkonie, nie powinny wybierać odmian bardzo wysokich. Najlepiej sprawdzą się niskie róże wielokwiatowe, okrywowe lub pnące. Można również kupić odmiany kompaktowych kwiatów, dorastający do maksymalnie 40 centymetrów. Większość z nich dobrze zniesie warunki balkonowe, ale na pewno nie przetrwają mrozów wynoszących 30 stopni Celsjusza, dlatego podpowiadamy, jak zabezpieczyć róże w donicy na zimę.

Jak zabezpieczyć róże w donicy na zimę?

Należy o tym pomyśleć już latem na etapie nawożenia krzewów. W takim wypadku ostatnie wykonuje się bowiem w lipcu, dzięki czemu róże mogą lepiej przygotować się na zimę. Dochodzi między innymi do drewnienia gałązek. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie donicy, co powinno mieć miejsce na przełomie października i listopada. Owija się ją materiałem izolacyjnym, a na wierzch ziemi sypie się ściółkę. Donicę można dodatkowo wstawić do większej skrzyni lub pojemnika, a puste przestrzenie wypełnić np. folią bąbelkową. Różę warto wtedy przenieść w bardziej zaciszne i osłonięte miejsce, a jeśli nie ma przeszkód, ustawić ją w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, koniecznie trzeba ustawić donice na izolującej podkładce (styropian, deska itp.).

Okrywanie róż na zimę – czy jest konieczne?

Częstym pytaniem jest również to, czy okrywać róże na balkonie? Jeśli donica zostanie postawiona w zacisznym, osłoniętym miejscu, nie ma takiej konieczności. Jeżeli jednak nie, wtedy już w listopadzie można ją okryć gałązkami iglaków. Natomiast kiedy zrobi się naprawdę zimno, a temperatury opadną dużo poniżej zera, wtedy okrywa się je białą agrowłókniną. Zdejmowanie okrycia przebiega stopniowo i trwa kilka tygodni. Zaczyna się od warstw położonych najpóźniej.

Czy podlewać róże zimą?

Róże zimą mogą potrzebować wsparcia w postaci dodatkowego podlewania. Trzeba bowiem zadbać, by ziemia całkiem nie wyschła, a zamiast tego utrzymywała odpowiednią wilgotność. Robi się to jednak bardzo delikatnie, nie używając dużych ilości wody i tylko wtedy, kiedy temperatura jest dodatnia.

Kwestia tego jak zabezpieczyć róże w donicy na balkonie jest bardzo istotna, jeśli chcesz przedłużyć żywotność swoich kwiatów. Rośliny nie lubią mrozu, więc koniecznie trzeba je chronić przed niskimi temperaturami.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022