Wznoszenie altany w ogrodzie – czy trzeba mieć pozwolenie?
Zgodnie z wytycznymi prawa budowlanego altany ogrodowe zalicza się do wolnostojących parterowych budynków rekreacyjnych, ustawianych w przydomowym terenie, w ramach ogródków działkowych lub w innych miejscach służących do wypoczynku (np. w parkach, na skwerach).
Wiele osób zastanawia się, czy do zbudowania takiego elementu na własnym terenie potrzebne jest zezwolenie lub czy takie konstrukcje trzeba zgłaszać w urzędzie miasta lub gminy. We wrześniu 2020 weszła w życie nowelizacja przepisów sprawiająca, że altany o całkowitej powierzchni mniejszej niż 35 metrów kwadratowych można postawić bez dodatkowych formalności i wizyt w urzędach, co znacząco ułatwia aranżowanie przydomowego terenu.
Z czego zbudować altanę ogrodową?
Altany ogrodowe wznosi się z rozmaitych materiałów. Do najpopularniejszych zalicza się konstrukcje:
- drewniane,
- metalowe,
Pojawiają się altany mocno zabudowane, stanowiące idealną ochronę przed palącymi promieniami słońca, deszczem lub wiatrem. Niekiedy stosuje się konstrukcje ażurowe, które dają piękny widok na cały ogród. Niektóre altany ustawia się bezpośrednio na trawniku. Znacząca większość wymaga jednak stworzenia fundamentów. Może to być utwardzone podłoże wysypane żwirem lub płyta betonowa, którą w zależności od potrzeb lub upodobań pokrywa się drewnem, deskami kompozytowymi lub płytkami.
Wybór konstrukcji wiąże się oczywiście z dopasowaniem wyposażenia, jak choćby rozwiązań dostępnych na Bazkar.
Wyposażenie i dodatki do ogrodowej altany
Skoro altany ogrodowe służą głównie do celów rekreacyjnych – relaksu, zabaw z dziećmi lub przyjmowania gości, nie może w nich zabraknąć odpowiedniego wyposażenia. Podstawą są oczywiście wygodne meble wypoczynkowe, w tym choćby sofy, fotele i stoliki, dopasowane do liczby użytkowników i ich oczekiwań. Oprócz nich warto zainwestować w praktyczne skrzynie i szafy ogrodowe, w których znajdzie się miejsce na wszystkie potrzebne dodatki (jak poduszki, koce lub akcesoria do grillowania).
W altanach ogrodowych powinno się zadbać o komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Trzeba zatem zainstalować właściwe oświetlenie. Muszą to być produkty odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, zapewniające swobodę przebywania w altanie i poruszania się w jej pobliżu. Takie lampy w altanie równocześnie budują też klimat, sprawiając, że jej wnętrze staje się znacznie bardziej nastrojowe po zapadnięciu zmroku.
Jakich lamp użyć? Świetnie sprawdzają się kinkiety, lampy wiszące we wnętrzu altany, a także oprawy wpustowe i słupki wprowadzane w grunt wokół zabudowań i ścieżek ogrodowych. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp LED RGB, umożliwiających zdalne regulowanie najważniejszych parametrów światła, by altana była zawsze idealne oświetlona. Przydatne bywa połączenie systemu oświetlenia altany z czujnikami zmierzch, by lampy włączały się automatycznie, gdy robi się ciemno.
Pamiętajmy też o roślinach, które łączą elementy architektoniczne z otaczającą je przyrodą. Można je zasadzić w skrzynkach ustawionych na podłodze w altanie lub zawiesić w donicach pod zadaszeniem. Ciekawe efekty dekoracyjne daje zasadzenie wzdłuż ścian altany pnączy (bluszczu, dzikiego wina lub róży pnącej), które ochronią przed słońcem, podnosząc przy tym walory estetyczne konstrukcji. Sporo inspiracji dla efektownych rozwiązań wpisanych w naturę da się znaleźć na: naturalnebudownictwo.pl.
Efektowne altany ogrodowe – idealne miejsce do wypoczynku
Piękne altany to element ogrodowej architektury, który jest równocześnie dekoracyjny i praktyczny. W tym miejscu można bowiem przyjemnie spędzać czas – samodzielnie lub z bliskimi. To prawdziwa oaza spokoju z dala od miejskiego zgiełku lub nadmiaru zadań w pracy, z której można korzystać każdego dnia, zawsze gdy tylko ma się na to ochotę.