Różne obrzeża trawnikowe
Obrzeża trawnikowe kojarzą się z krawężnikami z kostki, ale na rynku można znaleźć także wiele innych rozwiązań. Wśród nich warto wyróżnić specjalne listwy plastikowe, taśmy, elementy betonowe czy rollbordery drewniane lub z tworzyw sztucznych. Alternatywą dla tradycyjnych obrzeży chodnikowych są następujące elementy:
- polne kamienie,
- nieforemne głazy,
- cegły,
- kamienie dekoracyjne,
- granitowe kostki,
- drewniane pale,
- betonowe palisady,
- murki.
Opcji jest wiele, dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto wybrać właściwy materiał. Pozwoli to na określenie, na jaką głębokość należy wkopać poszczególne elementy oraz jak szeroka powinna być przerwa między trawnikiem a ścieżką czy rabatą.
Montaż obrzeży trawnikowych
Obrzeża trawnikowe powinny zostać ułożone w odpowiedni sposób, by prezentowały się one estetycznie. Tradycyjne modele betonowe w formie krawężników układa się podobnie do tych z kostki granitowej, brukowej czy podmurówki. Na takie rozwiązanie warto postawić przede wszystkim w sytuacji, gdy chcemy, by rabata lub ścieżka miały proste krawędzie.
Podczas montażu obrzeży trawnikowych tego typu wykorzystuje się takie narzędzia jak:
- szpadel,
- sznurek,
- kijki lub kołki,
- poziomica.
Prace należy zacząć od wytyczenia miejsca, w którym mają znaleźć się obrzeża. Za pomocą kołków połączonych sznurkami można wyznaczyć proste linie. Warto je zaznaczyć w ten sposób na cały czas prowadzenia prac. Następnie wzdłuż linii należy wykonać wykop. Powinien mieć on około kilku–kilkunastu centymetrów głębokości, w zależności od wysokości krawężnika czy innego typu obrzeża. W gotowym dołku umieszcza się elementy betonowe czy granitowe i wyrównuje ich górną krawędź z wykorzystaniem poziomicy. Kolejnym krokiem jest przysypanie szczeliny ziemią. Krawężnik ma trzymać się stabilnie.
Po ułożeniu wszystkich elementów należy jeszcze raz upewnić się, że są one równe – warto użyć w tym celu poziomicy. Na koniec warto dokładnie uklepać ziemię, by obrzeża nie poruszały się np. pod wpływem opadów i płynącej wody.
W przypadku obrzeży plastikowych nie ma konieczności wykonywania wykopów. Wystarczy tylko zdjąć kilka centymetrów gleby z powierzchni. Następnie można wbić w podłoże kotwy, które będą utrzymywać elementy z tworzyw sztucznych. Montaż takich obrzeży trwa znacznie krócej i jest łatwiejszy. Niektóre osoby wolą jednak zdecydować się na granit lub kostkę brukową ze względu na ich naturalny wygląd, zwłaszcza w połączeniu z zieloną roślinnością w ogrodzie.
Na co warto zwrócić uwagę?
Układając obrzeża trawnikowe, warto skupić się przede wszystkim na tym, by były one umieszczone pod odpowiednim kątem, na tym samym poziomie. Tylko wtedy możliwe będzie uzyskanie estetycznego efektu. Nie należy więc wykonywać prac bez poziomicy. Warto też zwrócić szczególną uwagę na to, by odpowiednio wytyczyć miejsce na obrzeża jeszcze przed rozpoczęciem kopania. Dobrym pomysłem jest poświęcenie na ten krok większej ilości czasu. Warto stworzyć projekt na papierze, który pomoże w kolejnych działaniach i znacznie przyspieszy prowadzone prace.
Przed uklepaniem ziemi i zasypaniem otworów warto upewnić się jeszcze raz, że wszystkie elementy są ułożone w odpowiedni sposób. Poprawienie ewentualnych nierówności po utwardzeniu gruntu będzie zdecydowanie trudniejsze.