Inteligentny zamek do drzwi – czym się różni od zwykłego?
Gdzie najczęściej można znaleźć inteligentny zamek do drzwi? Do niedawna był to dość częsty widok w hotelach lub pensjonatach, ale coraz częściej projekty inteligentnych domów uwzględniają instalację jednego z tzw. smart zamków. Jaka jest główna różnica między takim zamkiem a tradycyjnym? Przede wszystkim o wiele większa liczba możliwości otwierania i zamykania drzwi – także zdalnie.
Poza klasycznym otwarciem na klucz możemy otwierać drzwi z dowolnego miejsca smartfonem, ale też automatycznie, gdy tylko zbliżymy się do nich (nie trzeba nawet wyciągać telefonu z kieszeni). Chociaż na pewno przydatne, są to tylko podstawowe funkcje, a wybierając smart zamki do drzwi, warto rozważyć, czy nie przydadzą się nam także inne opcje takie jak:
- Powiadomienie, gdy drzwi są otwierane lub zamykane, a także o próbach otwarcia.
- Możliwość przydzielania stałego lub czasowego dostępu do zamka określonym osobom.
- Dziennik zawierający informacje o tym kto, kiedy i w jaki sposób otworzył drzwi.
- Możliwość integracji z innymi systemami smart domu.
Czym się kierować przy wyborze zamka inteligentnego?
Wybór zamka inteligentnego powinien być dobrze przemyślany – zwykle to inwestycja na lata użytkowania. Przedstawiamy kolejne aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze.
Rodzaj montażu
Każdy smart zamek do drzwi jest inny i chociaż obecnie da się zainstalować rozwiązania inteligentne niemal w każdych drzwiach, trzeba mieć świadomość, że występują tutaj znaczące różnice. Możliwa jest wymiana całego zamka, jednak jest to często mało praktyczne rozwiązanie. Zdecydowanie częściej i wygodniej inteligentny zamek do drzwi można uzyskać, wymieniając jedynie wkładkę oraz zestaw kluczy. Ostatnia opcja to nakładka – adapter mocowany na zamek. Dzięki niemu można zachować zestaw starych kluczy, jednak warto pamiętać, że inne adaptery będą pasować do zamków w standardzie europejskim (mają one kształt klucza), a inne do zamków w standardzie skandynawskim (okrągły kształt).
Źródło zasilania
Smart zamek nie potrzebuje stałego podłączenia do sieci, a zamiast tego korzysta z baterii lub akumulatorów. Te pierwsze są łatwe i szybkie do wymiany, jednak wystarczają na umiarkowanie długi czas, a ponadto zwiększają wymiary zamka. Atutem akumulatorów jest ich kompaktowość oraz spora pojemność (zwykle wystarczająca na około pół roku), ładowanie może jednak uniemożliwić czasowo korzystanie z zamka. Podejmując wybór, warto przyjrzeć się deklarowanej przez producenta wartości czasu działania na jednym ładowaniu, długości ładowania i dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb.
Kwestie techniczne
Chociaż zamek smart kojarzy się przede wszystkim z zaawansowaną elektroniką, równie ważne w jego działaniu są dobrej jakości elementy mechaniczne. Najlepiej jest przyjrzeć się elementom z metalu i tworzywa sztucznego – czy wyglądają na wykonane solidnie i wytrzymają intensywne użytkowanie? Czy mechanizm będzie hałasował podczas pracy? Czy silnik poradzi sobie z wymiarami i oporem, jaki będzie sprawiał mechanizm zamka? Czy otwieranie drzwi będzie zatem szybkie i bezproblemowe? Odpowiedzi na te pytania można poszukać zarówno na stronie producenta, jak i zapytać sprzedawcę. Warto także szukać produktów opatrzonych atestami wystawianymi przez organizacje zewnętrzne.
Funkcjonalność
Jest to kwestia, która w dużym stopniu zostanie zweryfikowana już w trakcie eksploatacji zamka, ale można na tym polu posiłkować się też np. opiniami innych użytkowników. Trzeba zastanowić się, czy wszystkie funkcje oferowane przez smart zamek działają zgodnie z zapewnieniami producenta i naszymi oczekiwaniami. Czy otwieranie drzwi przez aplikację jest wygodne i bez opóźnień? A może drzwi otwierają się automatycznie zbyt szybko, zanim w ogóle się do nich zbliżymy? Nie zapominajmy o kwestiach bezpieczeństwa – czy sygnał otwierający drzwi jest szyfrowany i czy producent wprowadził wszelkie inne zabezpieczenia cyfrowe.
Zamek inteligentny – duża wygoda, ale też niełatwy wybór
Gdy kwestie związane z parametrami technicznymi zamka mamy już za sobą, pozostaje rozważyć, jakie wymienione powyżej funkcje będą nam potrzebne. Ważne jest też czy producenci zamka zapewniają użytkownikom wsparcie i stale aktualizują wykorzystywane oprogramowanie. To niuans, który może stać się bardzo ważny w razie usterki lub innych trudności związanych z eksploatacją.
Mimo podobieństw każdy zamek otwierany telefonem będzie działał nieco inaczej. Ostateczny wybór zdecydowanie należy dobrze przemyśleć – w końcu chodzi o bezpieczeństwo domu. Stosując się do powyższych wskazówek, łatwiej jednak będzie podjąć decyzję.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem Bonmario.