Uprawa roślin w mieszkaniu wymaga zapewniania im specjalnych, dedykowanych warunków. Chodzi tutaj głównie o właściwe oświetlenie, ale też o wymaganą, optymalną temperaturę, wilgotność oraz o dostęp do składników pokarmowych i wody. Odpowiednie siedlisko i parametry można uzyskać stosując growboxy. To specjalne pojemniki lub namioty do uprawy roślin. W tym miejscu montuje się specjalne oświetlenie, jak panele growbox LED oraz szereg filtrów i wentylatorów.
Jakie są korzyści z uprawiania roślin w namiotach domowych?
Zalet stosowania growboxów jest wiele, na pewno jest to możliwość uprawy roślin w pomieszczeniach oraz w lokalach bez dostępu do światła dziennego. Taką możliwość daje oświetlenie LED w growboxach. Lampy emitują odpowiednie światło, które pozwala na przeprowadzenie fotosyntezy — procesu, który niezbędny jest wszystkim żywym roślinom. Namioty uprawowe dają też możliwość sterowania temperaturą, to szczególnie przydatne w uprawie roślin tropikalnych, które do wzrostu potrzebują stałej, wysokiej temperatury. Kontrolować można również wilgotność, ten parametr jest niezbędny do kiełkowania nasion, tworzenia korzeni u tropikalnych pnączy. Growbox LED pozwala też na sterowanie długością dnia oraz nocy. W namiotach można uprawiać rośliny w podłożu lub w hydroponice. To sposób na zdrowe warzywa i kiełki, które wolne są od szkodników oraz od chorób grzybowych.
Jak dobrać growbox do uprawy?
Namioty uprawowe mogą mieć różny kształt, rozmiar oraz wysokość. Mogą być też wykonane z różnych materiałów. Do amatorskiej uprawy roślin można wybierać małe, gotowe zestawy, które wyposażone są w oświetlenie. Growbox LED może mieć postać wygodnego panelu, który wiesza się w środku nad roślinami. Lampa charakteryzuje się niskim zużyciem prądu, dobrze doświetla całą uprawę. Może mieć diody, które emitują światło czerwone lub niebieskie. Za proces fotosyntezy odpowiada głównie niebieska barwa światła, za zawiązywanie się kwiatów i owoców — czerwona. Z tego względu panel LED w growboxie powinien być dopasowany do uprawy. Warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkość namiotu, ale też rodzaj roślin, który chce się uprawiać. Panele LED są bardzo wygodne, mają dużą wydajność oraz żywotność. Różnią się między sobą ilością diod, ich barwą, ale też natężeniem światła. Przy każdym produkcie powinna zostać określona powierzchnia, do której dana lampa jest dedykowana. Panele z diodami LED mają dużą zaletę — w jednym produkcie można umieścić diody emitujące światło czerwone oraz niebieskie. Ich proporcje odpowiadają za przeznaczenie lampy.
Zobacz także:- Panele fotowoltaiczne do ogrodu i na działkę – jakie korzyści płyną z instalacji i jak wybrać odpowiedni typ?
- Girlandy ogrodowe, czyli jak stworzyć wyjątkowy klimat w prosty sposób!
- Czym jest oświetlenie LED i jakie ma zastosowanie
- Jak podświetlić rośliny w ogrodzie?
- Dekoracyjne oświetlenie balkonu jesienią i zimą
- Planowanie oświetlenia ogrodu wokół domu
- Jak blisko granicy działki można postawić fotowoltaikę?
- Styl japandi – wnętrze, które da Ci szczęście
- Wykorzystanie nożyc do traw w miejscach trudno dostępnych: pielęgnacja krawędzi, rabat i zakątków ogrodu
- Jak obniżyć rachunki korzystając z suszarki bębnowej
- Lamele elewacyjne — błyskawicznie odmień wygląd Twojego domu
- Pompa ciepła a piękny ogród
Dodaj komentarz