Pomalowanie sufitu lub górnych partii ścian, sięgnięcie do najwyżej umieszczonych półek czy na pawlacz, powieszenie firan, zebranie owoców z drzew – to tylko niektóre prace w domu i ogrodzie, których nie wykonamy bez drabiny. A jeśli nawet, to kosztem niewygody i zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drabin, toteż warto poszukać takiej, która najlepiej wpisze się w nasze potrzeby.
Rodzaje drabin
Te wielce popularne narzędzia dzielą się na liczne rodzaje. Wyróżnić można chociażby drabiny: przegubowe, rozstawne, teleskopowe i wielofunkcyjne. Do tego dochodzą jeszcze rusztowania. Wybór konkretnej zależy przede wszystkim od miejsca, w którym zamierzamy na niej pracować. Przykładowo, drabiny przegubowe świetnie sprawdzają się na budowie. A pozostałe rodzaje?
Najlepsze drabiny do domu i ogrodu
Do w miarę prostych prac, takich jak remont, świąteczne porządki, przycinanie drzew na działce czy w przydomowym ogrodzie, drabina rozstawna wolnostojąca powinna zupełnie wystarczyć. Warto wybrać model umożliwiających wejście z jednej bądź z dwóch stron. Najlepszy będzie produkt skonstruowany z nitowanych połączeń między stopniami a podłużnicami oraz wyposażony w antypoślizgowe stopki na podłużnicach, zapewniające bezpieczne rozstawienie. Ten typ to drabina składana, łatwo więc przechowywać ją na niewielkiej przestrzeni.
Przed zakupem należy sprawdzić stabilność drabiny, powierzchnia schodków i wygodę pracy. Stopnie powinny być wyłożone okładziną zabezpieczającą. Materiałem, z jakiego wykonuje się takie drabiny, najczęściej jest aluminium, toteż są one poręczne i łatwe w transportowaniu. Niektóre modele mają dwa pasy zabezpieczające, inne pełnią funkcję dwóch złożonych drabin przystawnych. Jeśli wybieramy drabinę do prac wewnątrz domu, musimy pamiętać o sprawdzeniu jej wysokości przed zakupem.
Do bardziej wymagających prac, na wyższych wysokościach lub wymagających większej stabilności, warto nabyć drabinę teleskopową. Typ ten dzieli się na dwa rodzaje: z podłużnicami nachodzącymi na siebie lub chowającymi się w sobie. Drabiny takie dostosowują się do różnych warunków, np. schodów czy nierówności, dzięki możliwości rozsuwania ich szczebel po szczeblu i wysuwania nóżek. Również tutaj warto zwrócić uwagę na antypoślizgowe stopki. Specyficzne właściwości sprawiają, że urządzenie można łatwo składać i przenosić. Jest to bardzo dobry sprzęt dla profesjonalistów i nie tylko.
Z kolei drabina wielofunkcyjna w pewnym stopniu łączy w sobie wszystkie rodzaje drabin. Składa się ona z trzech bądź czterech elementów, oddzielnie tworzących różne konstrukcje. Narzędzia te używane są do wymagających robót budowlanych i wykończeniowych, np. malowania ścian, elewacji i sufitów. Posiadają zabezpieczenia w formie wytrzymałych łączeń, haków i zaczepów, zapobiegających niechcianemu rozłożeniu się urządzenia. Są bardzo wszechstronne, a niektóre modele dysponują ogromnym zasięgiem. Dlatego stanowią one element wyposażenia profesjonalnych pracowników budowlanych i remontowych.
Jakość
Oczywiście, warto wybrać drabinę wykonaną z materiałów odpowiedniej jakości. Obecnie na rynku dominują produkty aluminiowe, które mają sporo zalet: są lekkie i praktyczne, a przy tym odporne na zużycie, warunki atmosferyczne (jeśli drabina używana jest na zewnątrz) i korozję. Najlepiej jest postawić na wyroby renomowanych producentów.
Szeroki wybór drabin różnego typu znajdziemy pod adresem: drabiny – drabiny-krause.dmn.pl oraz drabiny aluminiowe – alve.pl.