Hebe jest zimozieloną rośliną wieloletnią należącą do rodziny babkowatych. Jej nazwa pochodzi od greckiej bogini młodości. W naturalnych warunkach krzew może osiągnąć nawet 2 m wysokości, jednak w naszym klimacie zwykle osiąga maksymalnie 1 m. W zależności od odmiany hebe może być uprawiana jako roślina doniczkowa lub ogrodowa. Hebe jest rośliną, na której od mają aż do pierwszych przymrozków kwitną niewielkie białe, niebieskie lub fioletowe kwiaty zebrane w większe grona (na końcach pędów). Jak dbać o hebe kwiat? Zimowanie w domu czy na zewnątrz? Sprawdźmy to!
Hebe kwiat – zimowanie, uprawa i pielęgnacja zimozielonej rośliny
Wszystkie gatunki i odmiany hebe najlepiej czują się w przepuszczalnej, próchniczej glebie o kwaśnym odczynie. Warto dodać do podłoża kwaśny torf ogrodniczy, kompost oraz ściółkę spod drzew iglastych. Stanowisko powinno być mocno nasłonecznione, jednak roślina poradzi sobie również w lekkim cieniu. Hebe jako roślina o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym wymaga regularnego podlewania (szczególnie podczas długotrwałej suszy). Warto również zastosować nawóz i dodać glinę do podłoża.
Jak przezimować hebe w doniczce – Anderson i Albicans
Do odmian doniczkowych należy hebe Andersona oraz hebe Albicans. Co warto wiedzieć o uprawie? Na zimę konieczne jest przeniesienie donic do domu, a raz na 3-4 lata należy rośliny wymagają przesadzania.
Bogini młodości – zimowanie rośliny hebe w gruncie
Hebe za sprawą zimozielonych listków stanowi doskonałą ozdobę przez cały rok. Dzieje się tak za sprawą woskowej warstwy pokrywającej mięsiste liście. Przed nadejściem mrozów hebe rośliny należy okrywać, aby ochronić je przed działaniem mroźnych, wysuszających wiatrów. Świetnie sprawdzą się do tego okrycia z gałązek roślin iglastych lub biała agrowłóknina.
Chcesz uprawiać hebe kwiat? Zimowanie tych roślin nie należy do trudnych i skomplikowanych. Doskonale radzą sobie w naszym klimacie. Dla całkowitego bezpieczeństwa warto jednak zadbać o ich okrycie przed mrozem.