Grujecznik to drzewo popularne przede wszystkim w Chinach i Japonii. W Polsce spotyka się je w celowych nasadzeniach. Sprawdź, jakich warunków wymaga i jak wygląda przy prawidłowej uprawie. Dowiedz się, czemu zawdzięcza swoją popularność.

Grujecznik japoński to tylko jeden z gatunków z tej rodziny. Ta roślina z rzędu skalnicowców jest pożądana przede wszystkim z uwagi na pokrój. Poznaj ją bliżej!

Grujecznik japoński – informacje ogólne

Choć grujecznik japoński w kraju swojego pochodzenia dorasta nawet do 30 m wysokości, w Polsce osiąga zwykle mniejsze rozmiary – do ok. 12 m. Okazy są wielopniowe, przez co przez młode rośliny wyglądają raczej jak krzewy niż drzewa. Pień pokrywa popękana kora.

Cechy charakterystyczne

Tym, co wyróżnia ten gatunek, są oczywiście liście. Mają one sercowaty kształt, rosną naprzeciwlegle, od góry są matowe i zielone, od dołu wyróżniają się niebieskawym odcieniem. Zmieniają kolor wraz z porami roku. Latem są sine, jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono. Opadłe liście wydzielają intensywny, korzenny, słodki zapach. Z tego powodu roślina nazywana jest również drzewem ciasteczkowym lub piernikowym.

Grujecznik japoński kwitnie od marca do maja, zanim jeszcze pojawi się na nim bujna korona złożona z liści. Kwiaty są czerwonawe, dzielą się na męskie i żeńskie, nieco różniące się wyglądem.

Gatunki grujeczników

Wyróżnia się dwa podstawowe gatunki tego drzewa:

  • grujecznik wspaniały (Cercidiphyllum magnificum) – gatunek popularny wyłącznie w obszarze Honsiu, dorastający maksymalnie do 10 m wysokości;
  • grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum) – bardziej powszechny, którego opis znajdziesz powyżej.

Grujecznik – uprawa

Roślina jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga przycinania. Można jednak skracać gałązki, jeśli okaz ma przybierać określony kształt bądź rosnąć jako żywopłot.

Stanowisko i gleba

Gatunek intensywnie rośnie na glebach żyznych i stale wilgotnych. Idealne pH oscyluje w przedziale od 6 do 7. Pasuje mu zarówno stanowisko lekko zacienione, jak i nasłonecznione. Ważne jest, aby znajdowało się w miejscu częściowo osłoniętym od wiatru. Jest natomiast odporny na wysoki poziom zanieczyszczeń, dlatego sprawdzi się np. przy drogach.

Nawożenie, podlewanie i zimowanie

Nawożenie i podlewanie jest niezbędne tylko w przypadku młodych okazów. Roślina jest mrozoodporna, ale młode osobniki mogą być bardziej wrażliwe na wiosenne przymrozki. Z tego powodu poleca się zabezpieczenie za pomocą słomy albo innej izolacji.

Rozmnażanie rośliny

W zasadzie większość osób preferuje zakup młodego okazu. Możesz jednak spróbować posadzić nasiono zebrane z owocostanów, jednak w polskim klimacie takie rozmnażanie tego gatunku nie jest łatwe.

Cena młodego okazu

Sadzonkę kupisz w sklepie ogrodniczym w cenie ok. 40 zł za drzewko wysokości mniej więcej 60 cm. Jedną z najpopularniejszych odmian jest Cercidiphyllum japonicum „Pendulum”, którego cena bywa nieco wyższa. Za sadzonkę o wysokości ok. 100 cm trzeba zapłacić nawet 150 zł.

Gdzie posadzić drzewo piernikowe?

Z uwagi na swój niezwykły wygląd gatunek ten doskonale sprawdza się jako soliter, czyli roślina sadzona pojedynczo w celach ozdobnych, np. na trawnikach w parku. Doskonale pasuje do ogrodów w stylu japońskim, czy ogólnie orientalnym. Z uwagi na wymagania najlepiej rośnie w okolicach cieków wodnych, np. strumieni czy oczek.

Grujecznik japoński preferuje miejsca żyzne i lekko podmokłe. Okwiat składający się z czerwonych kwiatów zachwyca wiosną. Potem całą uwagę skupiają młode liście w kształcie serc, które nawet po opadnięciu zapewniają przyjemny aromat. Te zwykle dwupienne drzewa szybko rosną, dlatego warto posadzić je w ogrodzie w charakterze roślin ozdobnych.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022