Materiał ogrodzenia
Pierwszym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając ogrodzenie, jest materiał, z którego ma być ono wykonane. Zazwyczaj determinuje on również funkcję tego elementu — czy ma on stanowić jedynie stylowy dodatek do posesji, czy też chronić ją przed ciekawskim okiem sąsiadów, a także włamywaczami. Obecnie największą popularnością cieszą się ogrodzenia wykonane z przęseł i paneli z różnych materiałów. Można je kupić w zestawie z niezbędnymi słupkami i akcesoriami. Producenci oferują na przykład wersje ze stali — bogato zdobione lub ręcznie kute, które świetnie wpisują się w stylistykę klasycznych domów, a także tych, urządzonych w pałacowym klimacie.
Równie popularne są przęsła drewniane, które łatwo jest dopasować do każdego typu posesji, a także te wykonane z desek kompozytowych — najczęściej wybierają je właściciele nowoczesnych domów. Rozwiązaniem wartym uwagi są również ogrodzenia z cegły lub kamienia — w zestawieniu z nowoczesną bramą wjazdową zapewniają intymność domownikom, a jednocześnie prezentują się bardzo estetycznie.
Brama wjazdowa dopasowana do ogrodzenia
Żeby ogrodzenie było funkcjonalne, musi być wyposażone w wysokiej jakości bramę wjazdową. Inwestor powinien jednak zastanowić się nad jej położeniem, a także wymiarami. Szerokość tego typu skrzydeł nie powinna być mniejsza niż 2,4 m, a kąt rozwarcia musi wynosić od 90 do 110 stopni. Obecnie na rynku dostępne są różne modele bram wjazdowych, jednak najpopularniejsze są wersje przesuwne i skrzydłowe.
Te pierwsze występują zarówno w opcji manualnej, jak i automatycznej, w której wykorzystany jest napęd do bramy. Mogą posiadać jedno lub dwa skrzydła. Ich mechanizm działania jest bardzo prosty, ponieważ poruszają się na zawiasach i otwierają na zewnątrz lub wewnątrz posesji.
Modele przesuwne zaś najczęściej wybierane są przez inwestorów, którzy dysponują działką o niewielkich rozmiarach. Tego typu skrzydła, jak sama nazwa wskazuje, przesuwają się wzdłuż ogrodzenia. Z tego powodu muszą być zamocowane w taki sposób, aby możliwe było całkowite schowanie panelu po jego zamknięciu. Nie bez znaczenia są również zabezpieczenia wykorzystane w wybranym przez nas modelu. Dodatkowo warto zastanowić się, czy chcemy zainwestować w skrzydła wyposażone w napęd do bramy, czy też w wersję manualną.
Wysokość ogrodzenia
Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić zarówno podczas wyboru ogrodzenia, jak i bramy wjazdowej, jest wysokość tych elementów. Zgodnie z prawem, nie musimy zgłaszać konstrukcji. która ma mniej niż 220 cm. Powyżej tej wartości o chęci jej zainstalowania powinniśmy poinformować właściwe organy. W praktyce jednak większość ogrodzeń ma od 150 do 200 cm wysokości. Każdy inwestor powinien indywidualnie dopasować ten parametr do swoich potrzeb. Zwłaszcza właściciele posesji mieszczących się przy ruchliwych ulicach nierzadko decydują się na montaż wyższych paneli. Jeżeli jednak dom zlokalizowany jest w spokojnej okolicy, wówczas można zdecydować się na niższe ogrodzenie.
Design i jakość ogrodzenia
Wybierając ogrodzenie, warto zwrócić uwagę również na jego design. Powinno być ono dopasowane do ogólnej stylistyki domu, bramy wjazdowej, a nawet koloru dachu, czy stolarki okiennej. Dobrze, jeżeli współgra ono również ze stylistyką okolicy i otoczeniem budynku i tworzy z nim spójną całość. Na przykład połączenie bogato zdobionego ogrodzenia z nowoczesną bryłą domu może nie prezentować się korzystnie. Ostatecznie jednak najważniejsze, aby konstrukcja ta podobała się właścicielowi i wpisywała się w jego gust.