Dobre drzwi wejściowe muszą łączyć w sobie zarówno estetyczny i stylowy wygląd, jak i funkcjonalność oraz odpowiednie parametry użytkowe. Na co powinieneś zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Posiadasz ogród? Jesteś szczęściarzem – nie każdy ma dostęp do własnego kawałka zieleni. Takie udogodnienie wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi zewnętrznych. Posiadanie ogrodu może wiązać się z kilkoma niespodziankami, które mogą utrudnić życie!

Parametry drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

  • Wymiary – są dokładnie określane przez „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Według przepisów w świetle ościeżnicy drzwi zewnętrzne muszą mieć szerokość co najmniej 90 cm oraz wysokość co najmniej 200 cm. Jeśli masz taką możliwość, wybierz szersze drzwi zewnętrzne – unikniesz problemów z wniesieniem do domu większych paczek, mebli czy sprzętów AGD.
  • Izolacja akustyczna – to parametr Rw, który im jest wyższy, tym lepszy. Zazwyczaj wynosi on 30 (dźwięki przechodzące przez takie drzwi będą miały natężenie niższe właśnie o 30 dB). Jeśli dojście do twoich drzwi wejściowych prowadzi bezpośrednio przez ogródek, a ty mieszkasz blisko ruchliwej ulicy, wybierz model z większą wartością Rw. Jeśli szukasz drzwi na tyły lub jesteś oddalony od źródeł hałasu, standardowe modele będą zupełnie wystarczające, a przy tym znacznie tańsze.
  • Izolacja cieplna – wyrażana parametrem W/m²K, w tym przypadku im mniejsza wartość, tym lepiej (jednostka określa, ile ciepła ucieka przez drzwi). Ten parametr również jest określany przez przepisy i aktualizowany co jakiś czas – przed wyborem drzwi sprawdź obowiązujące normy. Wartość rzędu 0,9–1,1 najczęściej wymaga dodatkowego wyposażenia, na przykład potrójnych uszczelek i specjalnej konstrukcji samych drzwi. Na tym parametrze nie oszczędzaj niezależnie od tego, gdzie montujesz drzwi zewnętrzne – dobra izolacja termiczna nie tylko poprawi twój komfort, ale też zmniejszy rachunki za ogrzewanie. Dzięki temu do ogrodu będziesz wychodzić z przyjemnie ciepłego wnętrza, które nie zdążyło się wyziębić.
  • Przeszklenia – jeśli wejście do twojego ogrodu znajduje się na uboczu, możesz postawić na modele przeszklone. Takie rozwiązanie pozwoli ci nie tylko podziwiać swój ogród przez zamknięte drzwi, ale nawet szybko sprawdzić, czy pogoda pozwala na przeprowadzenie zaplanowanych w nim prac. Nie bez znaczenia jest też fakt, że takie drzwi wyglądają po prostu stylowo i nowocześnie – świetnie podkreślą aranżację samego ogrodu. Przede wszystkim nie będą rzucać się w oczy tak bardzo jak klasyczne modele pozbawione przeszkleń.

Drzwi zewnętrzne do domu z ogrodem – przeczytaj, jeśli masz zwierzęta!

Ogród to przestrzeń, w której uwielbia przebywać twój pies albo kot? Weź to pod uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych!

Przede wszystkim nie wybieraj modeli w jasnych kolorach – chociaż wyglądają one naprawdę ładnie, to każdy ślad będzie na nich widoczny jak na dłoni. Jeśli drzwi zewnętrzne od razu prowadzą do ogrodu, równie szybko pożałujesz takiego wyboru ze względu na częstą konieczność ich mycia.

Zwróć uwagę na to, z jakiego materiału wykonano drzwi lub okleinę. Te elementy powinny być wystarczająco wytrzymałe, by kocie lub psie pazury nie uszkodziły drzwi. Jeśli drzwi zewnętrzne mają prowadzić do ogrodu, w którym nie przebywają zwierzęta, ten parametr nie będzie miał takiego znaczenia.

Wybór drzwi zewnętrznych do ogrodu nie jest trudny, jeśli uwzględnisz zagrożenia i warunki, na jakie będzie narażony wybrany przez ciebie model. Izolacja akustyczna nie będzie aż tak istotna, jeśli twój ogród znajduje się na tyłach domu albo jest oddalony od ulicy. Nie zapominaj jednak o odporności na uszkodzenia mechaniczne, a także bardzo istotnej izolacji termicznej. Dzięki temu drzwi posłużą ci wiele lat w nienagannym stanie, a wnętrza pozostaną dobrze ocieplone.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2022